sobota, 16 września 2017

News: Tęczowe Opole, Księża homoseksualni, Równość małżeństw, Tom of Finland, Larry Kramer ...


Zapraszamy na spotkanie grupy dyskusyjnej! Tematem spotkania we wrześniu będzie coming out!

Grupa dyskusyjna przeznaczona jest dla osób LGBT+, ich rodzin oraz sojuszników i sojuszniczek w każdym wieku, które chcą:
• poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą społeczności LGBT+,
• wymienić się doświadczeniami i spędzić czas w miłej atmosferze,
• uzyskać wsparcie i poczynić krok na drodze ku rozwijaniu pozytywnej tożsamości,
• dać wsparcie tym osobom, które tego potrzebują,
• nawiązać nowe znajomości / przyjaźnie.

Na spotkaniach grupy dyskusyjnej obowiązują następujące zasady:
• Rozmawiamy w miłej atmosferze, szanujemy się i nie oceniamy.
• Osoby biorące udział w spotkaniu zobowiązują się do utrzymania w tajemnicy wszystkich informacji o uczestnikach i uczestniczkach grupy oraz o szczegółach dotyczących ich życia osobistego.
• Osoby biorące udział w spotkaniu mogą być jedynie biernymi słuchaczami. Nie ma przymusu zabierania głosu.
• W każdej chwili bez podawania przyczyny można opuścić spotkanie.
• Spotkanie ma charakter otwarty, jest bezpłatne.
• Spotkanie odbywa się w miejscu sprzyjającym społeczności LGBT+.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: teczowe.opole@gmail.com bądź bezpośrednio na naszym fanpage. W dniu 30 września w godzinach 18:00 gdzie w Wegeneracja Młyńska 1, 45-011 Opole

Moja mama nas odwiedza. Coming out był krótki: ”Mamo, pamiętasz księdza Krzysztofa? Mieszkamy razem”. Na początku zwracała się do niego per ”ksiądz”, nie mogła się przestawić. Kiedyś na śniadaniu mówi: ”Podać księdzu łyżeczkę?” A on siedział w piżamie, ja wisiałem mu na szyi. Śmiała się, że gdyby wiedziała, że Krzyś taki ludzki, to spowiadałaby się u niego, a nie u proboszcza. Mówi: ”Kochając jednego, uczy się kochać wszystkich”.

Co mi najbardziej przeszkadza? Że nikomu nie mogę powiedzieć o naszym związku. Mogę zapraszać znajomych, ale muszę sprawdzić, czy na drzwiach sypialni nie wisi sutanna. Raz miałem wpadkę. Koleżanka znalazła w salonie katechizm do pierwszej gimnazjum. Zburaczałem. Powiedziałem, że ktoś zostawił u mnie w sklepie. A, i przeszkadza mi brak weekendów. W sobotę przed południem są spotkania z ministrantami, dyżur w kancelarii, po południu śluby, chrzciny, wieczorem msze i spowiedzi – nie przypuszczałem, że ”czarni” mają tak zawalone weekendy. Za to wtorki mamy wolne. Śpimy do dwunastej i jemy śniadanie w piżamie.

Krzyś boi się, że się biskup dowie. A mama, że się ciotki dowiedzą. A ja, że go przeniosą na pipidówę. Liczymy, że zostanie proboszczem, i wtedy wybudujemy domek gdzieś w sąsiednim dekanacie, żeby ludzie nie gadali - czyli o celibacie w praktyce… Książka Marcina Wójcika. (…) - Wirtualna Polska

Wywiad, Tygodnika Powszechnego z Dr hab. Jakub Urbanik​ i Radek Korzycki​ rozmawiają o najważniejszych prawnych i społecznych argumentach na rzecz umożliwienia parom jednopłciowym zawierania małżeństw, o słynnym artykule 18 Konstytucji oraz o tym, w jaki sposób udało się w innych krajach wprowadzić formalizację związków jednopłciowych dzięki drodze sądowej i wyrokom Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Kto wie, czy pewnego dnia i w przypadku naszego kraju nie okaże się to rzeczą kluczową - Jakub i jego partner José Luis czekają na wyrok w Strasburgu po tym, jak polski urząd stanu cywilnego odmówił wydania dokumentu niezbędnego, by mogli wziąć ślub w Hiszpanii.

Znakomita lektura dla tych, którzy pragną dowiedzieć się podstawowych rzeczy o prawnych uwarunkowaniach równości małżeńskiej, lecz boją się skomplikowanego języka, paragrafów i czarnej togi.

Na zachętę fragment wypowiedzi Jakuba Urbanika: „Małżeństwo nie służy tylko parom, ale każdemu z partnerów i oczywiście dzieciom. Jest zestawem zarówno praw, jak i obowiązków. Dlatego kiedy rozpoczęła się dyskusja o tym, jak związki LGBT miałyby wyglądać w Polsce, uważałem, że to nie może być taka zwykła umowa cywilna, żeby było oczywiste, również jako fakt symboliczny, że zawieranie związków łączy się z przyjęciem obowiązków.

Chodzi też o sytuację, w której związki mogłyby wyręczać państwo. Obecnie jeśli stanowimy związek tej samej płci, państwo sobie wybiera, jakie ma wobec nas zobowiązania. Znam przypadki, kiedy MOPS [miejski ośrodek pomocy społecznej] odmawiał przyznania zapomogi, bo stwierdzał, że ubiegająca się o nią osoba LGBT żyje we wspólnocie domowej. Wtedy wygodnie było uznać związek jednopłciowy, bo dzięki temu MOPS oszczędzał pieniądze”. (Miłość Nie Wyklucza)

Alicja Czeszyk, mama geja, napisała w poście na FB: "Proszę moich znajomych/e, którzy/e nie akceptują osób LGBT, uważają że orientacja i tożsamość seksualna to kwestia wyboru, wychowania, stylu życia i inne podobne rzeczy...Uważają, że mieć homoseksualne dziecko to jakiś wstyd, hańba, krzyż i inne kataklizmy... - proszę odhaczcie się na mojej liście znajomych.

Jeśli w jakikolwiek sposób cierpimy jako rodzina, to tylko z powodu społecznego niezrozumienia, homofobii i fałszywej przyjaźni/znajomości.

Zapraszam do otwartej rozmowy, a nie wypowiadania się w moim imieniu."

10 linijek, w których jest, jak to się mówi, "wszystko na ten temat":

- akceptacja dla osób LGBT
- wymienienie głównych krążących stereotypów na temat innych niż hetero orientacji
- utrafienie w sedno całego problemu: boli nie to, że ktoś jest gejem/lesbijką itp., boli to, że ktoś jest homofobem
- często otaczająca homoseksualność zmowa milczenia i nieartykułowanie niczego wprost, tylko za plecami (stąd: "zapraszam do otwartej rozmowy")
- jasna postawa niezgody na homofobię ("odhaczcie się...")
Pani Alicjo, lepiej byśmy tego nie ujęli - Replika

W trakcie programu "Kropka nad i" Biedroń opowiadał m.in. o sytuacji, jaka panuje na terenach dotkniętych przez sierpniowe nawałnice. Jak mówił, w wielu miejscach wciąż można znaleźć powalone drzewa, dziurawe drogi czy domy pozbawione dachów.

- Ja tam dzisiaj przejeżdżałem. Są te billboardy, a państwa tam nie ma - mówił Biedroń, nawiązując do rozpoczętej niedawno kampanii "Sprawiedliwe sądy". Jej autorem jest Polska Fundacja Narodowa, a w czwartek PiS przyznał, że akcja powstała na zlecenie rządu.

Tam państwa nie ma. Państwo dzisiaj jest na tych billboardach i straszy sędziami, którzy Bogu ducha winni stali się ofiarą jakiejś kompletnie absurdalnej nagonki

- komentował Biedroń. Dodał, że jego zdaniem pieniądze wyłożone na tę kampanię można byłoby przeznaczyć właśnie na pomoc poszkodowanym w nawałnicach. (TVN24/Gazeta.pl)

Pierwsi młodzi mężczyźni umierają na przełomie lat 70. i 80., ale nikt nie podejrzewa epidemii. Przez kolejne lata w samych Stanach Zjednoczonych AIDS zabije ponad 300 tys. osób. O prawa chorych jako pierwszy upomina się Larry Kramer, słynny dramatopisarz i aktywista o wyjątkowo niewyparzonej gębie.

- Plaga! To jest plaga! Jesteśmy w środku pieprzonej plagi! Czterdzieści milionów zarażonych ludzi to plaga! I nikt na nią nie reaguje! Nikt w tym mieście, w tym kraju, nikt na tym świecie! Nikt nie wie, co dalej robić! Nikt! - krzyczy do mikrofonu, a sala wypełniona po brzegi uczestnikami AIDS Forum dosłownie zamiera. Nie pierwszy i nie ostatni raz. Tak się dzieje za każdym razem, kiedy przemawia pełen pasji i wściekłości. Anthony Fauci, amerykański immunolog, specjalizujący się w badaniach nad HIV/AIDS, mówi wprost: Jest historia medycyny przed Larrym Kramerem i po Larrym Kramerze. I nie ma w tym cienia przesady. (...)

Zapraszamy na czytanie performatywne "Normalnego serca" w przekładzie i reżyserii Mike'a Urbaniaka, które odbędzie się 21 września o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Występują: Tomasz Nosiński, Robert Wasiewicz, Piotr Trojan, Paweł Tomaszewski, Piotr B. Dąbrowski, Konrad Cichoń, Adam Machalica, Joanna Drozda i Maria Magdalena Kozłowska. Organizatorem czytania - w ramach Poznań Pride Week - jest Grupa Stonewall. Wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie teatru. Liczba miejsc ograniczona - Gazeta.pl

Sejm uchwalił w piątek wraz z poprawkami ustawę o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wprowadzającą nową instytucję, która ma wspierać ma organizacje pozarządowe. Za przyjęciem ustawy było 236 posłów, 194 przeciw. Wstrzymało się od głosu 4 posłów - PAP.

W projekcie jest też zapis, że Narodowe Centrum może zarówno zlecać realizację zadań, jak i wypełniać je samodzielnie. To rodzi obawę, że Centrum będzie konsumowało środki przeznaczone dla NGO i przeznaczy je na utrzymanie swoich pracowników. Co oznacza, że środki dla organizacji się zmniejszą.

Już teraz – wbrew regulaminom – ministerstwa odcinały dotację organizacjom zajmującym się np. równouprawnieniem czy walką z przemocą wobec kobiet a dodawał pieniędzy organizacjom katolickim czy patriotycznym. Nowe regulacje mają jeszcze ułatwić uznaniowe decyzje i wspieranie organizacji, które są wygodne dla PiS - Oko Press.

Tom of Finland, film który jest oficjalnym kandydatem Finlandii w kategorii najlepszy film obcojęzyczny do Oscarów, wśród kandydatów jest miedzy innymi Polski film Agnieszki Holland Pokot.

18 września, godz. 21:00 TOM OF FINLAND – poznańska premiera filmu w ramach Poznań Pride Week 2017 pod patronatem Ambasady Finlandii.

Rozmowę po filmie poprowadzi pisarz i krytyk filmowy, Bartosz Żurawiecki. „Tom of Finland” to filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku.

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.


Pinksixty News wiadomości LGBT


Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV


Robert Biedroń był gościem Jarosława Kuźniara w programie "Onet Rano.". Prowadzący rozmawiał z prezydentem Słupska o sytuacji naszego kraju w Europie. – Coraz bardziej izolujemy się w Europie. Pokłóciliśmy się już z wszystkimi praktycznie sąsiadami – stwierdził Robert Biedroń. – Ludzie z formacji Prawa i Sprawiedliwości boją się świata. Nie podróżują, nie znają języków. To widać na przykładzie lidera Jarosława Kaczyńskiego. Będą nam budowali mury, zamiast burzyć te mury – dodał gość Jarosława Kuźniara.


Węgrzy coraz liczniej wychodzą na ulice w proteście przeciwko nepotyzmowi i korupcji władzy. Demonstracje organizowane są nawet w rodzinnej wiosce premiera Orbana, gdzie sołtysem jest jego przyjaciel z dzieciństwa.


Na Majorce niemieccy neonaziści mogą się czuć dużo swobodniej niż we własnym kraju. Na wyspie coraz częściej dochodzi do ekscesów z udziałem członków skrajnie prawicowych ugrupowań.


Robert Biedroń: jestem szantażowany przez PiS


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


1 komentarz:

  1. Ciekawie czy tym politykom przy władzy przeszkadzają homoseksualiści. Moim zdaniem tak.

    OdpowiedzUsuń