Minął właśnie rok od pierwszej w Polsce kampanii wierzących LGBT+ i katolików pod nazwą "Przekażmy sobie znak pokoju". W miastach zawisły billboardy, które wywołały wiele reakcji. Przez cały rok odbywały się spotkania z wierzącymi poświęcone relacji Kościołów chrześcijańskich z wiernymi LGBT+. Wrześniowy miesięcznik "Znak" poświęcony jest "Wierze bez uprzedzeń". Znalazły się tam głosy księży i odpowiedzi na pytania: Jak dokonać zmiany wśród polskich chrześcijan? Jaka jest sytuacja osób LGBT+ poza wielkimi miastami?
Chcemy wspólnie z zaproszonymi gośćmi podsumować kampanię.
W dyskusji wezmą udział: Dominika Kozłowska - redaktor naczelna miesięcznika "Znak", ks., Wojciech Froehlich - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku, ks. Sebastian Maria Niedźwiedziński - duszpasterz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Katarzyna Remin - współautorka kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju", Anna Strzałkowska - psycholożka z Uniwersytetu Gdańskiego, Słupsk/Teatr Rondo/5 października/czwartek/godzina 17.30
Organizatorzy: Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Wiara i Tęcza, Stowarzyszenie Tolerado.
Współpraca: Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Słupska
Cały czas myślimy o 14-letnim Kacprze z Gorczyna, który nie wytrzymał homofobicznych prześladowań w szkole i 7 września odebrał sobie życie. (w sobotę w Warszawie - i w innych miastach - zapalamy znicze dla Kacpra)
I niestety, właśnie też częściowo w "tym temacie" cytujemy list, który właśnie dostała Replika. Trzeba nagłaśniać problem. To nie są żadne "niewinne" zaczepki - one mogą prowadzić nawet do tragedii.
"W niedzielę po południu wybrałem się z moim chłopakiem na miasto. Było kino, obiad, zakupy. Wszędzie oczywiście chodziliśmy za rękę, bo taki mamy zwyczaj. Podczas zakupów w centrum handlowym zostaliśmy zaczepieni i wyzwani od najgorszych. Nauczeni doświadczeniem, nie zareagowaliśmy na to, tylko dalej szliśmy trzymając się za rękę. Mężczyzna, który nas zaczepił, zaczął nas śledzić. Gdy wychodziliśmy z jednego ze sklepów, mój partner został uderzony w plecy z barku a ja popchnięty... Już trochę wystraszeni, stwierdziliśmy, że czas wracać do domu. Staliśmy na przejściu dla pieszych, gdy kątem oka zauważyłem, że ten mężczyzna zbliża się do nas. Podszedł do mnie i plunął mi prosto w twarz... Spojrzał się tylko i odszedł.
Szczerze powiedziawszy, od tamtego zdarzenia boimy się złapać za rękę w miejscu publicznym.
Wiem, że z ciemnotą i ograniczeniem trzeba walczyć, ale jest to ciężkie, gdy zostajesz tak potraktowany na ulicy.
Podsyłamy też, w ramach Waszej akcji wakacyjnych pozdrowień, nasze wspólne zdjęcia z wakacji w Hiszpanii. Byliśmy w El Campello pomiędzy Alicante a Benidormem
Hiszpania, państwo idealne dla turystów LGBT. Cały tydzień chodzenia za rękę, buziaków na ulicach zwiedzanych miast i przytulasy. Nie spotkały nas ŻADNE przykrości, zaczepki lub złe komentarze. Tylko pod koniec wyjazdu usłyszeliśmy nagle, cytuję: „O! Pedały!” Jakże zaskakujące było to, że osoba komentująca była Polakiem!
Pozdrawiamy i przy okazji bardzo polecamy Hiszpanię na romantyczne wakacje Bartek i Klifi z Gdańska"
Bartek, Klifi - pozdrawiamy Was. Kochajcie się, całujcie i przytulajcie - i niestety, również, uważajcie, miejcie oczy z tyłu głowy itd.
Wszystkich, którzy mieli podobne doświadczenia, prosimy piszcie do nas redakcja@replika-online.pl. Dużą częścią rozwiązania problemu homofobicznych prześladowań jest MÓWIENIE O NICH GŁOŚNO.
Rząd PiS zgodził się z rekomendacjami sugerującymi zmiany w Kodeksie karnym tak, by chroniły osoby LGBT. To wielki sukces Kampania Przeciw Homofobii i wszystkich tych, którzy wzięli udział w zbiórce. Dzięki Wam nasza wiceprezeska mogła pojechać do ONZ, by przekonać polityków z całego świata do udzielania rekomendacji polskiemu rządowi. Rządowi, który dzisiaj te rekomendacje przyjął.
Polski rząd zgodził się zmienić Kodeks Karny. Przestępstwem z nienawiści ma być także działanie ze względu na orientację lub płeć ofiary. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz organizacje pozarządowe od wielu lat wskazywały na potrzebę zmiany przepisów w tym zakresie.
Skąd nagła zmiana w postawie rządu? Jak tłumaczy Rudzińska –Bluszcz: Polska raz na 4 lata, jak każde państwo członkowskie ONZ, jest poddawana Powszechnemu Okresowemu Przeglądowi Praw Człowieka. Rekomendacje w stosunku do Polski zostały wydane w maju i kilka dni temu Polska na nie odpowiedziała: z 185 rekomendacji przyjęła 144, w tym kilka rekomendacji dotyczących zmiany Kodeksie Karnym w tym te w zakresie rozszerzenia katalogu przestępstw z nienawiści.
Co ważne, dziś podczas Rady Praw Człowieka rekomendacje i stanowisko Polski zostały przyjęte. Teraz czeka nas oczywiście wprowadzenie tych zmian do polskiego prawa i nowelizacja Kodeksu Karnego. (Gazeta Prawna)
Kacper to jedynak, rodzina mieszka w parterowym domu, rodzice są po rozwodzie. Chłopiec chował się z dziadkiem dotkniętym zanikami pamięci i z mamą, która pracuje na stacji benzynowej w Łasku. Powiesił się 7 września w swoim pokoju. Był uczniem drugiej klasy gimnazjum. Lubił rysować, uczył się dobrze. Lubił czytać, gorzej szło mu z matematyką.
Spędziliśmy cały wczorajszy dzień w Łasku i Gorczynie. Na razie żaden konkret nie potwierdza, żeby chłopiec był gejem albo by był z tego powodu prześladowany. Policja zabrała jego komputer i komórkę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie ma tam żadnych śladów hejtu. Także mama chłopca nie potwierdza nikomu (prócz Nowej TV), by ktoś nękał syna. Od wczoraj odmawia kontaktów z dziennikarzami, którzy zjechali pod Łask, żeby robić materiał o prześladowanym geju. My rozmawialiśmy z nauczycielami w szkole, do której Kacper chodził przed wakacjami. Jak się okazuje, wielokrotnie gościł w gabinecie szkolnego psychologa. Skarżył się na depresję, wahania nastrojów. Nie wspominał o tym, że jest prześladowany ze względu na swoją orientację seksualną. Pytany, czemu chce zmienić szkołę, odpowiedział, że w Zduńskiej Woli ma przyjaciół. Wioletta Dygasińska, dyrektorka gimnazjum w Łasku: – Kacper nie wspomniał o żadnym hejcie. Żadnych sygnałów na ten temat nie dostaliśmy od jego rodziców. (...) - Gazeta Wyborcza.
Ostro skrytykowany wielu miedzy innymi Replikę artykuł Gazety Wyborczej na temat 14-letniego Kacpra z Gorczyna, który nie wytrzymał homofobicznych prześladowań i 7 września odebrał sobie życie.
Autorzy tekstu Agnieszka Urazińska i Piotr Wesołowski pisali m.in. "Spędziliśmy cały wczorajszy dzień w Łasku i Gorczynie. Na razie żaden konkret nie potwierdza, żeby chłopiec był gejem".
Teraz głos w sprawie zabrał Wojciech Karpieszuk, dziennikarz "Gazety Wyborczej" (oraz bodaj jedyny wyoutowany gej w "GW")
"Tekst - śledztwo dziennikarskie, czy Kacper był gejem, czy nie był, nie powinien ukazać się w Gazeta Wyborcza. Był napisany z tezą.
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV
Megyn Kelly i Ellen dyskutują na temat gości politycznych, Kelly chciałaby zaprosić Trumpa do swojego programu, ale Ellen powiedziała nie chce go widzieć, od nas wszystkich dzieli.
Jim Parsons gościł w programie The Late Show Stephen Colbert i rozmawiał na temat swojego małżeństwa z swoim partnerem Toddem, poślubił go tym roku, są razem od 15 lat.
Billie Jean King gościła w programach Seth Meyers i Today aby porozmawiać o filmie "Battle of the Sexes" i prezydencie Baracku Obama kiedy spotkała z nim przyznał, że oglądał mecz w tenisa w telewizji. Film opowiada o historie rozegranego w 1973 roku meczu tenisowego pomiędzy Billie Jean King, a byłym mistrzem i notorycznym oszustem, Bobbym Riggsem.
Program What Would You Do, ukryta kamerą sprawdza reakcję ludzi odcinek na temat trans kobiety, odmówiono jej obsługi w sklepie
Nastolatka Jazz i jej dziadkowie pogląd na temat zmiany płci
Transpłciowe Mia i Tashion, na temat pracy jako osoby towarzystwa
Piłkarz Robbie Rogers wystąpił na nowej reklamie dla giganta handlu detalicznego Target
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz