czwartek, 21 września 2017

Pride Week: Homofobia i islamofobia. Razem i osobno - panel dyskusyjny


Muzułmanie, geje, lesbijki i osoby transpłciowe, należą do grup najczęściej wyszydzanych i pogardzanych w naszym kraju. Nienawistny język wykorzystywany w rozmowach między nami, w internecie i mediach tradycyjnych potrafi otworzyć drzwi nie tylko do krzywdzących uprzedzeń, ale także może prowadzić do dyskryminacji i przemocy.

W ostatnim roku w Poznaniu było do czynienia z groźbami, wyzwiskami i fizycznymi atakami na tle homobicznym, jak i również na tle islamofobicznym, a celem ataków stał się nawet duszpasterz gminy muzułmańskiej w naszym mieście - imam Youssef Chadid, w obronie którego kilkaset osób stanęło na placu Wolności z hasłem "Najpierw Musicie Zabić Mnie".

Podczas debaty Pride Week - zastanawiali się, dlaczego w Poznaniu w 2017 r. musimy zmagać się z homofobią i islamofobią oraz jakie są relacje między tymi zjawiskami. Czy osoby LGBT+ i muzułmanie mogą mieć wspólne postulaty jeśli chodzi o zasady życia w społeczeństwie? Jak to się dzieje, że osoby doświadczające nienawiści ze względu na przynależność do jednej grupy, potrafią szerzyć nienawiść w stosunku do innej grupy zagrożonej wykluczeniem?

Rozmawiali wspólnie, ale na poważnie, bez języka taniej propagandy i tabloidowych uproszczeń. Pomocnikami w tej dyskusji będą naukowczynie, naukowcy, twórczynie i twórcy, osoby zajmujące się islamem, queerem i wykluczeniem. Panel poprowadził Błażej Warkocki.

Monika Bobako - doktor filozofii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM, zajmuje się badaniem związków między islamofobią, rasizmem, feminizmem i polityką. Autorka książki "Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej" (premiera wrzesień 2017).

Paulina Górska - magister psychologii, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka w Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW, zajmuje się psychologią nierówności i metodologią badań społecznych, badaczka uprzedzeń wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce.

Joanna Grabarczyk - politolożka, koordynatorka inicjatywy HejtStop, członkini Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Błażej Warkocki - doktor literaturoznawstwa, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM, gościnny wykładowca IBL PAN, krytyk literacki i publicysta. Autor m.in. książki "Różowy Język. Literatura i polityka kultury na początku wieku" (2013).

Piotr Moszczeński - psycholog. Animator społeczny, współtwórca festiwalu Poznań Pride Week.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz