wtorek, 19 lutego 2013

Dobre wieści z Sądów Najwyższy dla par tej samej płci


Dobre wieści z Sądów Najwyższy dla par tej samej płci od kilku dni, sądy za równością dla par homoseksualny.

Meksykański Sąd Najwyższy wydał decyzję w które oświadczył, że zakaz małżeństw jednopłciowych są "dyskryminujące i niezgodne z Konstytucją." Formalny wyrok został wydany wczoraj, ale sąd podjął decyzję w grudniu.

Małżeństwa homoseksualne są obecnie legalne w stolicy Meksyku i stanie Quintana Roo. Pary tej samej płci biorą ślub w tych miejscach, uznawane są w całym kraju. Orzeczenie dotyczy tylko w stanie Oaxaca, ale to pierwsza droga do uchwalenia i uchylenia zakazu małżeństw jednopłciowych w Meksyku. (Joe My God)

Wyrokiem Trybunału (19.02) parom homoseksualnym przysługują te same prawa, co małżeństwom heteroseksualnym. Pary w rejestrowanych związkach partnerskich mają prawo do adopcji dziecka adoptowanego już przez partnera.

Geje i lesbijki w rejestrowanych związkach partnerskich mają prawo do tzw. „sukcesyjnej adopcji”. Obowiązujący do tej pory zakaz takiej adopcji narusza prawo do równouprawnienia, orzekli sędziowie Trybunału. Chodzi o przypadki, w których jeden z partnerów bądź partnerek adoptował dziecko jeszcze przed formalnym zawarciem związku, a po jego zawarciu drugi partner chce stać się przybraną matką lub ojcem. Także pary tej samej płci muszą mieć możliwość adoptowania dziecka, argumentuje sąd najwyższej instancji w Niemczech

Przeciw istniejącej dotąd regulacji prawnej wniosły skargę do Trybunału Konstytucyjnego dwie pary – między innymi lekarka z Münster. Jej długoletnia partnerka adoptowała w 2004 roku dziewczynkę z Bułgarii. Sądy odrzucały dotąd życzenie lekarki, by też została przybraną matką dziewczynki.

Termin zmiany przepisów prawnych sędziowie wyznaczyli na koniec 30 czerwca 2014. Sąd zarządził także, by pary homoseksualne natychmiast miały możliwość dokonania „sukcesyjnej adopcji”. Jest to konieczne ze względu na wiążące się z zakazem „niedopuszczalne szkody”.

Politycy partii „Zieloni" z entuzjazmem przyjęli ogłoszony dzisiaj (19.02) wyrok. „Wspaniale”, zareagowała natychmiast na Twitterze Katrin Göring-Eckardt, czołowa kandydatka partii Zielonych w wyborach do Bundestagu. Szefowa klubu parlamentarnego partii Renate Künast powiedziała, że jest to zwycięstwo dla dzieci mających teraz takie same prawa, które od dawna przysługują dzieciom heteroseksualnych małżeństw. „Związek jest rodziną, kiedy dorośli przejmują odpowiedzialność – bez względu na to, czy jest to związek heteroseksualny czy homoseksualny”, podkreśliła Renate Künast.

Ekspert partii Zielonych ds. prawnych, Volker Beck zapowiedział już przygotowywany przez partię projekt ustawy dotyczącej prawa do adopcji dla par tej samej płci. Projekt przewiduje, że pary homoseksualne będą mogły adoptować dziecko na tych samych prawach, jak pary heteroseksualne, powiedział Beck na łamach „Neue Osnabrücker Zeitung”. Głosowanie nad projektem ustawy w niemieckim parlamencie ma się odbyć jeszcze przed letnią przerwą parlamentarną.

Rozstrzygnięcie sędziów Trybunału nie dotyczy jednak kwestii wspólnej adopcji dziecka przez pary tej samej płci. Także tutaj nie ma równouprawnienia, bowiem, podczas gdy dziecko mogą adoptować małżeństwa heteroseksualne, pary homoseksualne nie mają tego prawa. Sędziowie Trybunału w Karlsruhe nie zajmowali się tą kwestią. Na rozpatrzenie nie czeka też w Trybunale w tej chwili żadna skarga w tej sprawie - Deutsche Welle.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w przypadku X i inni przeciwko Austrii (skarga 19010/07) stwierdził, że Kodeks cywilny w Austrii dyskryminuje partnera w związku osób tej samej płci, czyniąc go prawnie niemożliwy do przyjęcia biologicznego dziecka drugiego partnera, muszą mieć takie same prawa jak mają hetero rodziny więcej na ILGA Europe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz