sobota, 16 kwietnia 2011

Słowo Boże na dziś

A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". 
- Mt 25, 40


Wiara i Tęcza: Pamietam jak byłam zdziwiona, kiedy dowiedziałam się skąd wzięła się nazwa Pascha pojawiające się w kontekście Świąt wielkanocnych. Samo słowo ma kilka znaczeń i do dziś nie ma pewności co faktycznie znaczy. Naczęściej tłumaczone jest jako /hebr/ pominięcie. Jest to najważniejsze święto żydowskie, upamiętniające wyjście Izraelitów z Egiptu. Exodus znany jest jako motyw wielu filmów fabularnych, natomiast pojawia się tam nie dość mocno wyeksponowany /jak dla mnie/ bardzo ważny element 10 plag egipskich a wśród nich ostatnia- śmierć pierworodnych. Bóg nakazał strzeżenie baranka od 10 do 14-go dnia miesiąca nissan, kiedy to baranek miał zostać zabity a jego krwią skropione drzwi domów izraelskich. Przed północą miała zostać odprawiona uroczysta wieczerza podczas której spożywano baranka. W tym to właśnie czasie dokonywała sie 10 plaga która ominęła dzięki krwi domy Izraelitów.Zaszokowało mnie uświadomienie sobie, że to wydarzenie powtórzyło się w kilka wieków później, kiedy to Jezus stał się barankiem i analogicznie dzięki swojej śmierci zachowuje przy życiu Nas. Ale nie tylko zachowuje ale i obdarza wolnością, ponieważ chce abyśmy i My wyszli z niewoli egipskiej. Pesach jest też dlatego przez Żydów często nazwane Hag Hacherut- Świętem Wolności. Dla Izraelitów wspominanie tego dnia jest ciągłym przypominaniem, że "to my byliśmy niewolnikami i że to my byliśmy zbawieni" dlatego poprzez Jezusa również i my chrześcijanie stajemy się w czasie Święta Wielkiejnocy Żydami i wpominając śmierć Jezusa wpominamy wyjście z niewoli egipskiej. Co to właściwie oznacza? Żydów zmusza to do walki o sprawiedliwość dla wszystkich uciśnionych i opiekę nad słabszymi...."bo pamiętaj, że i Ty byłeś niewolnikiem ". Tak więc kiedy dowiedziałam się już skąd nazwa Pascha w chrześcijaństwie, uświadomiłam sobie jak bardzo blisko jesteśmy "spokrewnieni" z judaizmem, oczywiście jest wiele różnic ale jednak rodziną jesteśmy.

Pytania na śniadanie TVP na temat homoseksualiści w kościele. Czy gej może być zbawiony? Czy dostanie rozgrzeszenie? Czy może chodzić na msze, słuchać ewangelii, przyjmować komunię, jeśli jest w związku homoseksualnym? O tym jak kościół traktuje homoseksualnych katolików rozmawiamy z Zuzanną Zdziarską, Barbarą Kapturkiewicz i o.Pawłem Gużyński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz