czwartek, 21 kwietnia 2011

Słowo Boże na dziś. Wielki Czartek. Kim dla muzułmanów jest Maryja?

Bo z Tobą zdobywam wały, mur przeskakuję dzięki mojemu Bogu. 
- Ps 18, 30


 Dziś Wielki Czartek odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię. Po procesyjnym wejściu i obrzędach wstępnych, śpiewa się hymn Chwała na wysokości, podczas którego uderza się we wszystkie dzwony w kościele. Po zakończeniu hymnu milkną dzwony oraz organy aż do hymnu 'Chwała na Wysokościach' śpiewanym podczas Wigilii Paschalnej. Drewniane kołatki zastępują dotychczas używane dzwonki i gong. Po homilii może odbyć się obrzęd umywania nóg. Kapłan zdejmuje ornat i podchodzi do 12 wybranych mężczyzn, którym polewa wodą stopy. Podczas Przeistoczenia konsekruje się odpowiednią liczbę komunikantów na Mszę Wieczerzy Pańskiej, jak i na Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Następnie przenosi się wszystkie puszki z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Podczas przeniesienia śpiewa się hymn Sław języku tajemnicę. Tabernakulum jest puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu.

Jak Maryję przedstawia Koran oraz ukazuje miejsce Maryi w religii islamu.

Maryja jest znana w islamie, ponieważ jest kilkakrotnie wymieniana w Koranie, szczególnie w sura 19 jako dziewica i ta która poprzez łaskę Bożą, stała się Matką proroka Jezusa. Maryja jest czczona istotnie w islamie dla Jej cnót: czystości dziewiczej, pokory, pobożności względem Boga, które to cechy czynią Ją modelem dla wierzących.

Dwie sury: dziewiętnasta, nosząca jej imię, „Sura Mariam”, oraz trzecia, zapraszają nas do zapoznania się

* z Jej rodzicami: Koran wymienia imię jedynie ojca Maryi, Imrana, a Jej matka znana jest po prostu jako „Małżonka Imrana”.
* Jej poczęciem i narodzinami „zachowanymi od wszelkiego kontaktu z Szatanem”. (Sura 3, 34)
* Jej ofiarowaniem w Świątyni, przyjętym przez Pana. Dorasta ona tam, powierzona Zachariaszowi, ojcu Jana Chrzciciela, którego Koran nazywa Yahya. (Sura 3, 37)
* z poczęciem i cudownymi narodzinami Jezusa, którego Bóg nazywa „El Massih”, „Issa”, „Syn Maryi” (Sura 3, 43-47 ; 19, 16-36)
* z cudami Jezusa jako Dziecka, które broni reputacji matki i ogłasza swoją misję: „Jestem sługą Bożym… Bóg uczynił mnie prorokiem.” (Sura 19, 26-34).

Historia Maryi w Koranie urywa się po narodzeniu Jezusa. Ale Koran wielokrotnie powraca do cnót i przywilejów Maryi: nie tylko została ona oczyszczona przez Boga i wybrana ponad wszystkimi kobietami świata (Sura 3, 42), ale także, jest Dziewicą w całym znaczeniu słowa, Dziewicą wiary i fiat, „najbardziej wierzącą” (Sura 66, 12), gdyż uwierzyła słowom swego Pana. Ona i Jej Syn są „cudem dla świata” (Sura 21, 91). Żadna inna kobieta nie ma praw do takiej pochwały.

Religia muzułmańska nie uznaje Jezusa jako Syna Boga

Maryja w islamie nie jest nazwana Matką Boga, ponieważ w religii muzułmańskiej Jezus nie jest wcielonym Synem Bożym i tym samym nie jest Bogiem. Jezus w islamie jest tylko wielkim prorokiem, cudownie narodzonym z matki dziewicy.

Jezus, Syn Maryi
Aby głębiej wejść w wizję Koranu na temat Maryi, warto uściślić kilka punktów dotyczących Jezusa w Koranie:

* „Jezus Syn Maryi”: w taki sposób Koran określa najczęściej Jezusa.
* Nazywa Go także „Duchem Boga”, „Słowem Boga”, „Mesjaszem”.

Ale pojawiają się kategoryczne negacje dotyczące Jezusa w Koranie:

* nie jest On ani Bogiem ani Jego Synem
* nie został ukrzyżowany - według muzułmanów inny człowiek, podobny do Niego, został ukrzyżowany na Jego miejscu
* według Koranu, przywileje, jakie Bóg daje Jezusowi, w żadnym stopniu nie nadają Mu boskiego charakteru - Jezus jest prorokiem, jak wielu Jego poprzedników. (Sura 5, 75)

W rzeczywistości, jedynym punktem zgodnym w islamie i w chrześcijaństwie, jest uznanie wspólnego patriarchy Abrahama, przez którego zarówno muzułmanie, żydzi i chrześcijanie posiadają wiarę monoteistyczną (wierzą w jedynego Boga).

Muzułmanie czczą Maryję jako niepokalaną dziewicę i Matkę Jezusa

Jednakże pomimo wspólnych referencji pomiędzy postaciami Biblii przyjętych w Koranie, pochodzenie Maryi dziewicy, różni się w islamie i w chrześcijaństwie, ponieważ w Koranie osobę Maryi od Jezusa, niesłusznie myli się z siostrą (Miriam) Mojżesza i Aarona, którzy żyli przecież w XIII w. przed Chrystusem... Mimo to, większość Muzułmanów czci Maryję jako dziewicę niepokalaną i Matkę Jezusa i bywa, że się do Niej modli.

Maryja pomostem między religiami

Opis zwiastowania Maryi opowiedziany jest tymi samymi słowami w pismach chrześcijańskich i muzułmańskich. „Niech mi się stanie według Twego Słowa”, odpowiada Maryja aniołowi Gabrielowi.

Ta właśnie odpowiedź Maryi gromadzi chrześcijan i muzułmanów w Libanie. Z inicjatywy dwóch mężczyzn: chrześcijanina maronity Naji El Khoury oraz muzułmanina Cheikh Mohammad Nokkari, dawnego dyrektora Dar-el-Fatwa, najwyższej sunnickiej instancji religijnej w Libanie, od 25 marca 2007 r., chrześcijanie i muzułmanie spotykają się na wspólną modlitwę w dniu zwiastowania.

W lutym 2010, dzień 25 marca został ogłoszony przez parlament libański jako święto narodowe islamo-chrześcijańskie i dzień wolny od pracy dla całego kraju. Jest to precedens na skalę światową!

Film o Maryi kim jest dla muzułmanów:  
(źródło wiara.pl/mariedenazareth.com/koran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz