Urząd Stanu Cywilnego zasadnie odmówił wydania zaświadczenia, które pozwalałoby Jakubowi Urbanikowi na zawarcie małżeństwa jednopłciowego w Hiszpanii - orzekł prawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.
Powód żądał zmiany decyzji USC lub też zwrotu sprawy do SR, wskazując, że dyskryminuje ona osoby homoseksualne, a prawo polskie nie może ignorować prawa europejskiego. Do sprawy przyłączył się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, podkreślając, że taka odmowa jest niezgodna z prawem europejskim. Innym wnioskiem powoda i RPO było zadanie w całej sprawie tzw. pytania prejudycjalnego do TSUE w Luksemburgu. Pozwany USC podtrzymał swe stanowisko, powołując się na zapis konstytucji, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajduje się pod ochroną i opieką RP" - Gazeta.pl
"Wyczerpanie krajowej drogi sądowej otwiera nam możliwości wystąpienia do sądów ponadnarodowych: przede wszystkim Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - zapowiada Urbanik.
„Nie została zachowana równowaga między art. 18 konstytucji, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a art. 32 wskazującym na równe traktowanie”. Tak wyrok komentuje prawnik KPH – Paweł Knut.
Podobne sprawy nie są pierwsze miedzy innymi sprawa, co Jakub Urbanik, Tomasz Szypuła, jego sprawa już jest w Strasburgu.
Każdy sąd robi co chce, jedni mówią tak drudzy tak, nie jest kraj normalny, Polska jest demokracja dla większości. Prof. Ewa Łętowska: Artykuł 18 Konstytucji nie uniemożliwia małżeństw osób tej samej płci, a sąd mówi coś innego. Nie długo nowy rząd i będzie jeszcze gorzej prawa LGBT, będą łamane powszechnie.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz