czwartek, 29 października 2015
Cytat na dziś. Dlaczego ciągle jesteś zmęczony
Kto z nas nie ma czasem dosyć? Niestety, coraz więcej osób ma dosyć stale. Aż 15 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że budzi się już z uczuciem zmęczenia.
- Mamy trudność z przyznaniem się do zmęczenia. Poczucie zmęczenia nadal kojarzy się z lenistwem! Nie wypada o tym mówić - mówi Elżbieta Lange, psychodietetyk. - Myśląc o ludziach zmęczonych, mamy na myśli głównie osoby starsze i schorowane. A okazuje się, że najbardziej zmęczeni są ci, którzy powinni mieć najwięcej energii - młodzi ludzie. I kobiety. Te, które łączą aktywność zawodową z obowiązkami domowymi. Starają się sprostać zbyt wielu rolom, chcą być za wszelką cenę perfekcyjne we wszystkich sferach życia. Co więcej, nie widzą możliwości ucieczki od tego sposobu myślenia - tak Lange komentuje wyniki badania "Diagnoza zmęczenia Polaków - Bodymax" wykonanego przez firmę Millward Brown.
Lange ostrzega, że wychowujemy kolejne pokolenie zmęczonych: - Coraz powszechniej zarządzamy czasem dzieci, co jest bardzo niebezpieczne. Dzieci powinny mieć czas na zregenerowanie się po wysiłku, na nudę, bo to budzi ich kreatywność i rodzi chęć podejmowania nowych wyzwań. Gdy "produkujemy" dzieciom zajęcia od rana do wieczora, to one zupełnie tracą swój wewnętrzny rytm. I jako dorośli nie będą potrafiły odbierać sygnałów płynących z ciała - mówi Lange.
Zmęczenie jest reakcją obronną organizmu przed nadmiernym wysiłkiem, czyli zaburzeniem procesów biologicznych. Bywa, że sygnalizuje chorobę. - Znużenie, spadek formy, brak zapału do działań zawsze są informacją o tym, że brakuje nam już zasobów energetycznych. Coś się w nas "zawiesiło" i warto możliwie najszybciej ustalić przyczynę tego niepokojącego stanu. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej wzmocnimy własne siły obronne, a to najlepsza strategia, bo dobra energia rodzi dobrą energię - tłumaczy Lange.
Trzeba szukać indywidualnych sposobów na odzyskiwanie energii. A najczęściej szukamy jej tam, gdzie jej kompletnie nie ma - w biernym odpoczynku, w kawie, używkach, słodyczach. To działa tylko na chwilę, a w długiej perspektywie szkodzi.
Zmęczenie to trudny przeciwnik. Podstępny, usypiający czujność. Jeśli stale pracujemy na najwyższych obrotach, nie możemy się nagle zatrzymać. Zmiany powinny być wprowadzane etapowo i uwzględniać indywidualne zdolności odzyskiwania utraconej energii.
- Dopóki nie uwierzymy, że dobra forma ciała i umysłu to regularne badania, odpowiednie żywienie, aktywność fizyczna, higiena pracy i odpoczynku oraz suplementacja brakujących związków w razie konieczności, będziemy permanentnie zmęczeni. W konsekwencji nasza kondycja znacznie się pogorszy. Na dłuższą metę nie opłaca nam się żyć w taki sposób, bo potem mamy duży problem - ciężkie choroby, narastające poczucie bezsensu. Tracą na tym wszyscy. My, nasi najbliżsi, rodzina. A skończy się tym, czego tak się boimy, pracując - wypadnięciem z obiegu. Czasem tylko pracy, czasem życia - podsumowuje Lange - Gazeta Wyborcza,
zdjęcia tumblr
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz