Kościół Szkocki ma pierwszego duchownego geja który wziął związek partnerskich. Duchowny Scott Rennie ożenił się z Davidem Smith, podczas mszy niedzielnej powiedział że ożenił z swoim partnerem dostał oklaski od swoi wierny. Kościół Szkocji pozwala na jawny gejów duchowny od nie dawna, wielu konserwatystów grozi odejściem z kościoła tego powodu. (Pink News)
Joanna Duda i Anu Czerwiński - Polki, którym gdański Urząd Stanu Cywilnego blokuje ślub we Francji (odmawia wydania zaświadczenia o stanie wolnym Joanny, argumentując, że na gruncie polskiej konstytucji jej ślub z Anu jest nielegalny i nie biorąc pod uwagę, że we Francji ważna jest konstytucja francuska, a nie polska...), udzieliły wywiadu Krytyce Politycznej.
Anu: "U mnie w domu na stole zawsze leżała prasa i pamiętam, że jeśli kiedykolwiek zobaczyłam w tekście słowo „lesbijka”, to je sobie wycinałam i chowałam w głąb biurka. To była jedyna możliwość utożsamienia się z kimś, znalezienia jakiegoś wzorca związku czy w ogóle relacji. To było chyba najcięższe. "
(...)
Jak we Francji uchwalono ustawę o małżeństwach osób tej samej płci, pomyślałam: „dziękuję ci Francjo!” – stało się coś wyjątkowego... Dopiero potem uświadomiłam sobie, że to przecież nie tak, że po prostu właśnie usankcjonowano coś, co powinno być oczywiste i „naturalne” – że takie prawo przysługuje ludziom z przyrodzenia, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pozycji ekonomicznej, płci czy orientacji seksualnej."
Joanna Duda: "Pomimo że różnimy się od heteroseksualnej większości, tak samo jesteśmy ludźmi i należą nam się takie same prawa. A to prawo i sytuacje takie, jak ta z Urzędem Stanu Cywilnego w Gdańsku, robią z nas obywatelki gorszej kategorii." Dziewczynom pomaga Grupa Prawna Kampanii Przeciw Homofobii.
Cały wywiad wraz ze skanem pisma-odmowy z Urzędu Stanu Cywilnego ma Krytyka Polityczna
Mimo że temat małżeństw osób tej samej płci, tak jak w reszcie świata, tak i w Afryce budzi często wiele kontrowersji, nie zmienia to faktu, że związki homoseksualne obserwuje się, z większym lub mniejszym przyzwoleniem społeczeństwa, w wielu grupach etnicznych na Czarnym Lądzie.
Związki kobiety z kobietą, według książki „Stereotyping Africa: Surprising Answers to Surprising Questions“, można spotkać w ponad 30 afrykańskich społeczeństwach. W co najmniej 9 grupach mówiących językami z rodziny bantu na terenach współczesnej południowej Afryki i Botswany kobieta (tak jak w innych społecznościach mężczyzna), która chce mieć żonę, płaci rodzinie za uzyskanie praw małżeńskich do ukochanej. Lud Lovedu poszedł nawet o krok dalej – ich królowej nie pozostawiano wyboru, z kim ma się związać i z założenia musiała posiadać żonę. Z kolei żonate kobiety z ludu Neurów dodatkowo miały męża do celów prokreacyjnych.
W różnych częściach Afryki można także spotkać związki męsko-męskie. Wśród ludu Azande w południowo-zachodnim Sudanie posiadają one pełną akceptację społeczeństwa. Dlatego też wojownik może bez problemu poślubić nastoletniego chłopca, który pomaga mu m.in. w przynoszeniu wody, noszeniu tarczy, czy zbieraniu drewna. W przeciwieństwie do kobiecych małżeństw, związki wojowników z chłopcami kończą się, gdy chłopcy stają się dorosłymi. Wtedy ci młodsi mogą znaleźć sobie żonę, a starsi nowych młodych mężów - tylkoafryka.pl
I przyszli chrześcijanie i koloniści wmówili im homoseksualizm jest chorobą i zły, to biały człowiek jest odpowiedzialny za homofobie w Afryce, i do tej pory wycieczki homofobów do Afryki namawiają do nienawiści.
"Choć w kraju przeciwnicy małżeństw obu płci wciąż protestują, jedno z najsłynniejszych wydawnictw publikuje pierwszy homoseksualny romans w swojej 35-letniej historii" - pisze francuski dziennik "Le Figaro". Chodzi o książkę "Nadya & Elena" wydawnictwa Harlequin, która opowiada historię miłości dwóch sportsmenek walczących o medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
"Po dotarciu do wioski olimpijskiej Nadya ma tylko jedną myśl: aby zdobyć złoty medal. Nic innego się nie liczy i nic nie odwróci jej uwagi od tego celu. Przynajmniej tak myśli. Ale na pierwszym treningu zauważa na torze smukłą sylwetkę Eleny i jej życie staje na głowie. Ale czy po tych wszystkich latach intensywnych treningów jest w stanie odłożyć na bok swoje sportowe marzenia dla miłości? Czy naprawdę jest gotowa, by zmienić wszystko dla pięknej blondynki? Czy do tej pory unikająca drażliwych tematów Nadya będzie potrafiła przyznać się do swoich seksualnych skłonności?" - czytamy w opisie publikacji - TVN24
Brytyjce, która od 30 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, odmówiono przyznania obywatelstwa. Chyba że przedstawi zaświadczenie o przynależności do związku religijnego. Zdaniem amerykańskich urzędników, tylko religia może uzasadniać pacyfistyczne przekonania i zdejmować z obywatela obowiązek walki z bronią w ręku. A Margaret Doughty jest ateistką - gazeta.pl.
Replika: "Referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych odbędzie się w Irlandii w 2014 r." - ogłosił 3 godziny temu premier kraju, Eamon Gilmore. W kwietniu br. irlandzka Rada Konstytucyjna zagłosowała za referendum.
Szefowa największej irlandzkiej organizacji LGBT (National Gay and Lesbian Federation) Olivia McCoy: "Zawsze uważaliśmy, że ta sprawa nie wymaga referendum, bo prawo do małżeństwa jest jednym z fundamentalnych praw człowieka. Ale skoro tak zdecydował rząd - zrobimy wszystko, by Irlandczycy powiedzieli małżeństwom par tej samej płci "tak".
Wg badania opinii publicznej z 2012 r. w katolickiej Irlandii 75% obywateli/ek popiera małżeństwa jednopłciowe.
Okno po ataków homofonów w centrum LGBT |
Strona facebook grupy LGBT Macedonii dostają obelgi i groźby śmierci. Wcześniej w kwietniu członkowie grupy United LGBT Macedonia zostali zaatakowani werbalnie i fizycznie za pikietę na ulicy w Bitola. Też wcześniej podczas wyborów wykorzystano i straszyli politycy wyborców lesbijkami i gejami, (Gay Star News)
W Szwecji grupa 142 transseksualistów złożyła pozew o odszkodowanie od państwa za przymusową sterylizację, której zostali poddani podczas operacji zmiany płci w latach 1972-2012. Domagają się również oficjalnych przeprosin -Rzeczypospolita.
Ekumenizm.pl: Najnowszy dokument Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), dotyczący rodziny, małżeństwa oraz alternatywnych związków międzyludzkich wywołał burzę. Tekst nie jest dokumentem dogmatycznym, nie jest w żaden sposób wyrazem wiary wszystkich Kościołów członkowskich EKD, a mimo to stał się powodem i pretekstem dla potoku nienawiści i moralizatorskiej megalomanii.
Jaką niektórzy chrześcijanie – identyfikujący się zarówno z Kościołem rzymskokatolickim, jak i ewangelickim – wysuwają oskarżająco palec w moralnym oburzeniu, odmawiając niemieckim ewangelikom czci i wiary. I tak Fronda orzekła, że niemiecki protestantyzm znalazł się poza burtą chrześcijaństwa, a red. Tomasz Terlikowski podsumował: „Pięćset niemal lat po tym, jak Marcin Luter rozpoczął dzieło reformy doskonale już widać, że nie ma takich prawd wiary czy zasad moralnych, których jego uczniowie nie mogliby odrzucić.”
Nie wiem, jak wielkim brakiem pokory i poczuciem niczym nieograniczonej hybris należy się wykazać, aby dokonać takiego podsumowania, pozbawionego jakiejkolwiek uczciwości intelektualnej, teologicznej, faktograficznej i każdej innej. Ścieki reklamowane jako woń chrześcijańskiej ortodoksji wylewane są na ewangelickich chrześcijan w Niemczech, na Kościół Szwecji i inne Kościoły, a samozwańczy apostołowie prawowierności stylizują się na zasmuconych strażników moralności, zanim jeszcze zdążą rozpocząć rozmowę z tymi, którzy do dyskusji zapraszają. Co to za cywilizacja życia i obrony życia, która z taką pogardą i nienawiścią wypowiada się o innych? Mechaniczna łatwość orzekania kto nie jest, a kto jest prawdziwym chrześcijaninem, prawdziwym Kościołem, kto należy do Chrystusa, a kto już do niego nie należy tylko dlatego, że podwórkowe papieżątko, mające dostęp do internetu i trochę wolnego czasu tak właśnie orzekło, jest klasycznym wręcz świadectwem antyświadectwa. W takich sytuacjach łatwo o polaryzację i „pożytecznych idiotów”, którzy zawsze niejako przyciśnięci do muru przez tzw. konserwatywny mainstream, ochoczo ogłoszą samokrytykę. Co do jednego można się zgodzić: chrześcijaństwo jest w regresie, skoro nie potrafi już rozumnie argumentować, a sięga po anatemy.
Francja marz skrajnej lewicy pamięci Clement Meric:
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz