środa, 5 czerwca 2013

Izba Lordów za równością małżeństw, debata o równości małżeństw Lord Guy Black i baronessa Elizabeth Barker


Izba Lordów po dwóch dniach czytania ustawy wprowadzającej równość małżeńską w Anglii i Walii stosunkiem 390 głosów za do 148 przeciw (większością 242 głosów) przegłosowali ustawę, lordowie zdecydowanie powiedzieli nie próbie zablokowania ustawy. Ale to nie koniec jeszcze trzeba trzecie czytanie i głosowanie przed ostatecznością, jeszcze wszystko może zmienić miedzy innymi poprawki do ustawy, miedzy innymi nauczyciele osobiste poglądy nienawistne do tej samej płci związków będą mogli to tej pory mówić. (Pink News)

Na zdjęciu: Lord Guy Black
Replika: Lord Guy Black, pierwszy wyoutowany gej z Partii Konserwatywnej w Izbie Lordów, podczas wczorajszej debaty nad małżeństwami jednopłciowymi:

"Od 7 lat jestem w związku partnerskim z mężczyzną, którego kocham już prawie ćwierć wieku. Nic nie uszczęśliwiłoby mnie bardziej niż ślub z nim. Wybaczcie, czcigodni Lordowie, że dzielę się z Wami prywatnym doświadczeniem, ale to właśnie o ludzi i ich losy, a nie ideologiczne spory tu chodzi. Instytucja małżeństwa jest podłożem konstrukcji naszego społeczeństwa. Dlaczego odmawia mi się uczestnictwa w tak ważnej instytucji? Bo, tak się złożyło, kocham mężczyznę?
Jako konserwatysta całym sercem wspieram zasadę szacunku dla swobód obywatelskich, o ile nie szkodzą one innym ludziom, ani państwu. Małżeństwo dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn nikomu nie szkodzi. Przeciwnie: wzmacnia więzy społeczne. Dlaczego państwo miałoby więc być przeciwko?
(...)
Gdy w latach 80. zaczynałem karierę polityczną, większość gejów i lesbijek ukrywała swą orientację seksualną. Wprowadzenie małżeństw jednopłciowych to powiedzenie społeczeństwu: nie ma potrzeby, by geje i lesbijki się ukrywali.
(...)
Niektórzy pytają mnie: nie dość Wam? Macie przecież związki partnerskie. Wprowadzenie małżeństw jednopłciowych da jasny sygnał wszystkim obywatelom Wielkiej Brytanii: nie ma odrębnych państwowych instytucji dla ludzi o "odmiennej" orientacji. Jesteśmy wszyscy traktowani równo, bez względu na to, jakiej orientacji seksualnej jesteśmy".

Lord Guy Black ma 49 lat. Zasiada w Izbie Lordów od 2010 r.

Foto: baronessa Elizabeth Barker
Replika: Coming out podczas debaty nad małżeństwami jednopłciowymi w brytyjskiej Izbie Lordów!

Baronessa Elizabeth Barker: "Deklaruję osobiste zainteresowanie sprawą. Wiele lat temu miałam szczęście poznać kogoś - ona i ja zakochałyśmy się w sobie i kochamy do dziś, to znaczy, kochamy - oprócz tych chwil, kiedy się kłócimy. Awantury zwykle dotyczą sposobu prowadzenia samochodu. Ale to się przecież zdarza w najlepszych rodzinach, prawda?
(...)
Czcigodni Lordowie, instytucja małżeństwa ciągle się zmienia, wcale nie jest taka sama od wieków. Na przykład: w 1936 r. wprowadziliśmy małżeństwa cywilne, a w 1949 r. ustanowiliśmy minimalny dopuszczalny wiek małżonków na 16 lat. Obie te zmiany miały swych wielkich oponentów - dziś nie podlegają dyskusji.
(...)
Chciałabym, by geje i lesbijki - ludzie tacy, jak ja, otrzymali od państwa godność i szacunek w postaci możliwości zawierania małżeństw z ukochanymi osobami - to prawo i wartości, które dla osób heteroseksualnych i ich rodzin są dziś oczywiste".

Baronessa Elizabeth Barker ma 52 lata. Należy do Partii Liberalnych Demokratów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz