Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie oraz siedzących za stołami bankierów. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powyrzucał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu Ojca mego targowiska». Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pożera Mnie». W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zwierzał się im, bo dobrze wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co się kryje w człowieku.
J 2, 13-25
Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powyrzucał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał”. Ten fragment Ewangelii należy do niewygodnych dla chrześcijanina. Bardzo lubimy czytać słowa Jezusa o miłości, przebaczaniu. Ale znacznie trudniej nam przyjąć Jezusa, który sporządza sobie bicz ze sznurków i wyrzuca ze świątyni ludzi. Przez ten właśnie czyn Jezusa pokazuje nam jednak, że świątynia jest domem Boga, a nie targowiskiem czy tubą polityczną, atakowania ludzi.
Tylko kto o tym pamięta dziś, gdzie jesteśmy zepsuci brak pokory i szacunku do drugiego człowieka. Dodatkowo powinniśmy podjąć walkę duchową i wewnętrzną o to, by nasze sumienie i serce było domem Boga, a nie jakimś targowiskiem.
Nasze serce i sumienie jest często areną wielkich zmagań, by pozostało domem Boga i miejscem naszego spotkania z łaską Bożą.
Bardzo trudno jest nam podejmować każdego dnia walkę wewnętrzną z naszymi grzechami, słabościami i wadami. Ten okres Wielkiego Postu jest czasem szczególnej dla naszych sumień, ale także czasem próby naszej wiary. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że obok nas jest Jezus, który stawia nam wymagania, który poucza. Jezus przypomina nam, że nie ma tu miejsca na ludzkie kalkulacje, na wygodne rozwiązania. Tutaj toczy się walka o sumienie osoby ludzkiej, o nasze sumienia.
*
40 nieznanych dni Jezusa (Jesus: The Lost 40 Days) po polsku na kanale History Channel w Niedzielę Wielkanocną 8 kwietnia o 21:00.
Według Biblii Jezus zmartwychwstał, przez 40 dni przebywał jeszcze na ziemi, po czym wstąpił do nieba. Ale Nowy Testament niewiele mówi na ten temat. W oparciu o warsztat historyczny, osiągnięcia techniczne, naukę i źródła religijne, HISTORY opowiada tę mało znaną historię. Takie zapomniane źródła jak Ewangelia św. Tomasza, Ewangelia Marii Magdaleny, tajne Objawienia św. Jana czy pisma żydowskiego historyka Józefa Flawiusza przekazują zaskakujące informacje na temat tych zagadkowych 40 dni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz