poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Wieści Olimpijskie - medale dla LGBT Amandine Buchard, Rafaela Silva, Sha’Carri Richardson ...

Sobotnia runda medalowa w mieszanej drużynowej konkurencji judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu była jednym z tych momentów, które przechodzą do legend sportowych. Wydarzenie to zakończyło się zdobyciem złotego medalu przez Amandine Buchard z Francji oraz brązowego medalu przez Rafaela Silvę z Brazylii, co znacząco wzbogaciło liczbę medali Team LGBTQ.

Ostateczna walka była pełna napięcia i emocji, a francuska drużyna, po niesamowitym powrocie, ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium, cementując swoje miejsce w historii judo. Ten moment, pełen pasji i determinacji, z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno zawodników, jak i kibiców.

Sha’Carri Richardson zdobyła srebrny medal w biegu na 100 metrów kobiet podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, ustępując tylko Julien Alfred z Saint Lucia, która zdobyła złoto.

Różnica między złotym a srebrnym medalem wyniosła zaledwie 0,15 sekundy – co jest stosunkowo dużą odległością w kontekście najszybszej konkurencji olimpijskiej. Była to najszersza różnica zwycięstwa w tej dyscyplinie na igrzyskach olimpijskich od 2008 roku.

Droga Richardson do medalu olimpijskiego była długa i pełna wyzwań. W 2021 roku była uważana za faworytkę do zdobycia medalu po zwycięstwie w amerykańskich kwalifikacjach olimpijskich na 100 metrów. Niestety, pozytywny wynik testu na zakazaną substancję zdyskwalifikował ją z drużyny USA.

Richardson jest teraz gotowa na dalsze wyzwania i może jeszcze przejść do historii jako część jednej z najsilniejszych drużyn olimpijskich w sztafecie.

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, Team LGBTQ obecnie zajmuje miejsce w klasyfikacji medalowej, wyprzedzając wszystkie kraje, które penalizują bycie osobą LGBT.

Na igrzyskach w Tokio w 2021 roku, 186 sportowców LGBTQ zajęłoby siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, gdyby tworzyli własny zespół. Obecnie Team LGBTQ zdobył 5 złotych medali, 10 srebrnych i 7 brązowych, co pokazuje ich znaczący wpływ na igrzyska według Out Sports.

Złote Medale
1. Frederic Wandres, Niemcy, Jeździectwo
   Wandres zdobył złoto w drużynowym konkursie jeździectwie.

2. Amandine Buchard, Francja, Judo
   Buchard zdobyła złoty medal w judo w konkurencji drużyn mieszanych, po wcześniejszym brązowym medalu indywidualnym.

3. Alice Bellandi, Włochy, Judo
   Bellandi zdobyła pierwsze olimpijskie złoto dla Włoch w judo od 2008 roku. To jej drugie igrzyska olimpijskie.

4. Lauren Scruggs, USA, Florety
   Scruggs zdobyła złoty medal drużynowy w szermierce, łącząc siły z Lee Kiefer, która pokonała ją w indywidualnym finale.

5. Portia Woodman-Wickliffe, Nowa Zelandia, Rugby 7
   Woodman-Wickliffe zdobyła swoje drugie złoto olimpijskie i trzecie medale olimpijskie w rugby dla Nowej Zelandii.

Srebrne Medale
1. Cathrine Laudrup-Dufour, Dania, Jeździectwo
   Laudrup-Dufour pomogła Danii zdobyć srebro w drużynowym konkursie ujeżdżenia.

2. Michelle Kroppen, Niemcy, Łucznictwo
   Po brązowym medalu drużynowym w Tokio, Kroppen zdobyła srebro w konkurencji drużyn mieszanych.

3. Sha’Carri Richardson, USA, Lekkoatletyka
   Richardson zdobyła srebro w biegu na 100 metrów, trzy lata po kontrowersyjnej dyskwalifikacji z drużyny USA.

4. Emma Twigg, Nowa Zelandia, Wioślarstwo
   Twigg zakończyła swoją olimpijską karierę srebrnym medalem w jedynkach.

5. Maria Perez, Hiszpania, Lekkoatletyka
   Perez zdobyła srebro w chodzie na 20 km, po czwartym miejscu w Tokio.

6. Raz Hershko, Izrael, Judo
   Hershko zdobyła srebro w judo w kategorii +78 kg, po brązowym medalu drużynowym w Tokio.

7. Perris Benegas, USA, BMX Freestyle
   Benegas zdobyła swój pierwszy medal międzynarodowy, srebro w BMX Freestyle, świętując pocałunkiem swojej dziewczyny.

8. Olivia Apps, Sophie de Goede, Maddy Grant, Kanada, Rugby 7
   Kanada zdobyła srebro w rugby 7 kobiet, zaskakując Australię w półfinałach.

9. Tom Daley, Wielka Brytania, Nurkowanie
   Daley zdobył swoje piąte olimpijskie medale, a pierwszy srebrny, w synchronicznych skokach z Noah Williamsem.

10. Lauren Scruggs, USA, Florety
    Scruggs zdobyła srebro w indywidualnej florecie, w pierwszym w historii olimpijskim finale wyłącznie amerykańskim.

Brązowe Medale
1. Carl Hester, Wielka Brytania, Jeździectwo
   Hester zdobył czwarty medal olimpijski, tym razem brązowy w drużynowym konkursie ujeżdżenia.

2. Rafaela Silva, Brazylia, Judo
   Silva zdobyła brąz w judo drużynowym mieszanym, mimo że nie zdobyła indywidualnego medalu.

3. Evy Leibfarth, USA, Slalom Kajakowy
   Leibfarth zdobyła brązowy medal w slalomie kajakowym C1, będąc pierwszą Amerykanką rywalizującą w trzech dyscyplinach kajakowych na igrzyskach.

4. Tabea Schendekehl, Niemcy, Wioślarstwo
   Schendekehl zdobyła brązowy medal w czwórce wiosłowej, po wcześniejszych tytułach krajowych w USA.

5. Natalya Diehm, Australia, BMX Freestyle
   Diehm zdobyła brązowy medal w BMX Freestyle, pierwsze olimpijskie medale Australii w tej dyscyplinie.

6. Lauren Doyle, Alev Kelter, Steph Rovetti, Kristi Kirshe, USA, Rugby 7
   USA zdobyło swoje pierwsze olimpijskie medale w rugby 7, z wieloma sportowcami LGBTQ w składzie.

7. Amandine Buchard, Francja, Judo
   Buchard zdobyła brązowy medal w judo, po srebrnym medalu w Tokio, łamiąc się w emocjach po zdobyciu medalu przed własną publicznością.

Team LGBTQ rośnie w siłę na igrzyskach w Paryżu, z rosnącą liczbą sportowców publicznie identyfikujących się jako LGBTQ i zdobywających medale w różnych dyscyplinach.

Pride House oficjalnie otwiera swoje podwoje dla publiczności, a Igrzyska Olimpijskie w Paryżu ustanawiają rekord liczby sportowców LGBTQ+.

Pierwszy w historii polskiego tenisa jest medal olimpijski. Medal wywalczony przez Igę Świątek. Polska tenisistka nie ukrywała, że liczyła, że zdobędzie złoto. Materiał Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, "Fakty" TVN.