sobota, 31 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016 - LGBT w skrócie


Rok mija 2016 jaki był, nie był dobry zły rok, za dużo nienawiści, morderstw, śmierci. Umarły same ikony tym roku Davida Bowie, Prince, Pete Burns, Maria Czubaszek, Alexis Arquette czy ostatnio George Michael i Carrie Fisher.

12 letnich chłopiec kontra tysiące
 przeciwników małżeństw homoseksualny 
Też wielu działaczy zostało zamordowany. Działaczy LGBT w Hondurasie został zamordowany, Rene Martínez miał 40 lat był prezesem Comunidad Gay Sampredrana. Mówi się w rok ubiegłym zamordowano 150 osób LGBT.

Założyciel pierwszego i jedynego magazynu LGBT w Bangladeszu zostaje brutalnie zamordowany Roopbaan Xulhaz Mannanu, przez ekstremistów islamski.

Na pewno smutna wiadomość z Niemiec, przegrał walkę z białaczką Guido Westerwelle, polityk i pierwszy ujawniony gej na stanowisku ministra spraw zagranicznych oraz wicekanclerz Niemiec. Miał tylko 54 lata.

W czerwcu w dniu kiedy my w Warszawie szliśmy w paradzie równości wieczorem wydarzyło się straszna tragedia. W Orlando na Florydzie bandyta zabił 49 osób i 53 rannych w nocnym klubie Pulse w ataku terrorystycznym i na tle nienawiści przeciwko społeczności LGBT.

Homofobiczne wystawy po Polsce, gdzie wmawia się ludziom homoseksualiści to pedofile, zaczęła homofobiczne plakaty w Opoczno.

Dzięki interwencji Rosji Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA, nominuje do swojego rządu samą śmietankę homofobów, wiceprezydent Pence który mówi że chce uchylenia praw LGBT, dodatkowo uchwalenia "wolność religijną".

Nienawiść po wyborach Trumpa wzrosła, tak samo po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, homofobiczne ataki wzrosły o ponad 100 proc.

Kilka dni wcześniej inny atak homofobiczny w Meksyku też wiele osób zginęło w klubie dla gejów, nie mówić kilka miesięcy później prawica i kościół katolicki organizowali wielkie marsze nienawiści do osób LGBT.

Też u nas 8 marca zmarł Wojciech Skrodzki, działacz Lambdy Warszawa i Wiary i Tęczy, krytyk sztuki, ujawnił się w wieku 77 lat i zaczął walczyć o LGBT prawa. Miał 80 lat.

Zmarł Edward Albee, dramaturg oraz trzykrotny laureat nagrody Pulitzera., miał 88 lat, w roku 2005 zmarł jego partner Jonathan Thomas.

W wieku 57 lat zmarł Pete Burns, leader brytyjskiego zespołu Dead or Alive. Aktorka i piosenkarka Alexis Arquette. Tomek z Naszego Wielkiego Warszawskiego Wesela, zginał w wypadku samochodowym.

Epidemia samobójstw wśród osób transpłciowy w USA. Transpłciowych Gabriel Tinto zabił z powodu zastraszania. Nie całe 20 osób zamordowano transpłciowy w USA, według oficjalny informacji może być więcej. Też inny krajach samobójstwa osób transpłciowe w Izraelu trans działaczka May Peleg zabiła się.

Wiele aktorów gejowski porno zmarło, miedzy innymi Xander Scott zmarł w wieku 30 lat. Jasper Robinson, zmarł 21 lat. Dimitri Kane zmarł w wieku 20 lat. Zac Stevens, zmarł w wieku 25 lat.

Wśród inny zamachów terrorystyczny. Wśród strzelaniny w San Bernardino w Kalifornii, w której zginęło 14 osób, z ofiar jest gej. Daniel Kaufman manager w sklepie kawą. Ostatni zamach w Berlinie wśród osób rany w zamachu jest amerykański gej Richard Ramirez, 62 lat z Teksasu, a jego partner zginął.

Wiele ustaw nienawistny uchwalono uderzający najbardziej w osoby transpłciowe jak w Karolinie Północnej, gdzie prawica chrześcijańska i nie tylko w tym stanie jak w całej Ameryce, atakowali trans osoby nazywali ich "zboczeńcami", "gwałcicielami dzieci".

W Polsce był Paul Cameron, który przemawiał nawet w sejmie, namawiał do nienawiści do osób LGBT, wielki sprzeciw wszystkie największe organizację LGBT i nie tylko sprzeciwiali się jego wykładom miedzy innymi Wiara i Tęcza, KPH, czy Miłość Nie Wyklucza.

Na pewno smutne wiadomości z Syrii i Iraku, gdzie państwo islamskie, wiele homoseksualny osób zamordowali po prostu egzekucjach na homoseksualistach po przez kamienowanie, zrzucanie z wysokich budynków. Wiele musiało uciekać miedzy innymi z uchodźcami na zachód, też wiele homoseksualny uchodźców też byli i są prześladowani przez inny uchodźców, wiele organizacji LGBT pomaga uchodźcom LGBT założeniu specjalny ośrodków dla uchodźców LGBT.

Pokazuje uchodźcy homoseksualni z Syrii, często padają morderstw jak w Turcji zamordowano uchodźce geja z Syrii, został zamordowany Muhammed Wisam Sankari.

Dobre wieści Obama wyznaczył Stonewall Inn jako pierwszy pomnik narodowy USA związane historią USA. Justin Trudeau premier Kanady wziął udział w Toronto Pride i później w Vancouver - Stał się pierwszym premier Kanady który wziął udział w paradzie Gay Pride w Kanadzie. Po za tym na Malcie i w Szwecji obecni premierzy też tym roku wzięli udział w paradzie Gay Pride.

Książę William był pierwszym członkiem rodziny królewskiej który pojawił się w magazynie gejowskim. "Nikogo nie powinno szykanować się przez wzgląd na orientację seksualną czy jakikolwiek inny powód. Nikt nie powinien być narażony na nienawistną postawę, z jaką ci młodzi ludzie zmagają się na co dzień. Młodzi geje, lesbijski i osoby transseksualne, które poznałem dzięki współpracy z "Attitude", wykazują się niebywałą odwagą, mówiąc głośno o szykanowaniu i dając nadzieję tym, którzy padają ofiarą nienawiści. Ich siła i optymizm powinien zachęcać nas wszystkich do tego, by przeciwdziałać przejawom znęcania się, gdziekolwiek się z nimi spotkają".

Też tym roku kampania „Przekażmy sobie znak pokoju” stworzona przez Kampanie Przeciw Homofobii, Wiarę i Tęczy i Tolerado. Kampanie wsparły katolickie prasa takie jak „Tygodnik Powszechny”, „Znak”, „Więź” oraz Klub Inteligencji Katolickiej.

Mimo wielkie ataku Episkopatu i inny ludzi kościoła, kościół stwierdził, że katolicy nie powinni brać w akcji udziału. W listopadzie gościliśmy też w Polsce Siostrę Jeannine Gramick amerykańską katolicką zakonnicę, która prowadzi duszpasterstwo dla osób LGBT w USA.

W dniu parady równości 11 czerwca na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się list napisany przez pisarza i dziennikarza Roberta Rienta dodatkowo podpisany 118 ujawniony osób życia publicznego zachęcali znane osoby publicznego ujawnienia.

Tym roku sukces dzięki prezydentowi Poznania pozwolił powierzyć tęczowe flagi na ulicach, mimo kilka zostały zniszczone przez homofobów, były wieszane znów przed marszem równości. Tym roku tęczowe flagi cały czas pojawiały się, czy podczas protestach przeciw rządowi, na marszach, paradach, praw kobiet.

Też Paweł Rabiej, współzałożyciel, członek zarządu oraz rzecznik partii Nowoczesnej ujawnił się publicznie że jest gejem.

Sołtys z Bobrownika na Pomorzu Łukasz Włodarczyk, wziął ślub z swoim partnerem w Szkocji, w Polsce zorganizowali na wsi swoje wesele.

On nie jest pierwszym w Polsce sołtysem homoseksualnym. Pierwszy był oczywiście Marcin Nikrant z Leśniewa, druga jest lesbijka Marzena Frąckowiak z Grzebieniska.

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, para gejów którzy stworzyli przeróbek  piosenek do Roxette, gdzie zostali zauważeni Roxette i świat gratulował im, ale w Polsce dostali baty wraz groźbami śmierci od homofobów.

Chłopcy nie podają się później zrobili przeróbki Red One, Beata Kozidrak, która sama też pochwaliła chłopców ale sama dostała baty od swoi fanów za to że "promuje homoseksualizm", a przed świętami zrobili przeróbkę Mariah Carey. Teraz też pierwszy krok do ich ślubu, chcą wziąć ślub oczywiście za zagranicą, w Polsce nie mogą.

Tym roku mieliśmy książki autobiografia transseksualnej dziewczyny – „Brudny róż” Kingi Kosińskiej z Wiary i Tęczy. Autobiografia Roberta Biedronia "Pod prąd". "Mężczyźni z różowym trójkątem" historia Heinza Hegera, który jako 22-latek zakochał się w synu gestapowca. Spędził w obozach koncentracyjnych 5 lat. "Zakonnice odchodzą po cichu" - od Marty Abramowicz.

Też tym roku włoskie pary jednopłciowe po wielu latach walki, parlament uchwalił związki partnerskie. Tylko w Unii sześć krajów nie mają żadnych praw pary jednopłciowe są to Bułgaria, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia i Słowacja.

Zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe w Kolumbii, Gibraltarze, Wyspa Man, Wyspa Guernsey, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Wyspy Owcze,

Synod Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie, trzeciego co do wielkości Kościoła w kraju, uznał małżeństwa osób tej samej płci. Partia Konserwatywna Kanady zagłosowali usunęli tradycyjną definicję małżeństwa z ich książek polityczny.

Najwyższy organ w Kościele Norwegii, Kirkemøtet, zdecydował, że pary homoseksualne będą mogły brać ślub kościelny.

W miastach Japoński Takarazuka, Shibuya, Setagaya i Iga uznają związki par jednopłciowych jako równoznaczne małżeństwu.

Ważne wyjście z szafy drugi "brat Wachowski" ujawnił jest kobietą. Lilly Wachowski, wcześniej znany jako Andy, zrobił transpłciowy coming out, jej siostra Lana ujawniła że jest kobietą 4 lata wcześniej. Dziś nie bracia, tylko siostry są znane najbardziej z filmów „Matrix” czy ostatnio z serialu „Sense8”. Marcin Nowacki "pierwszy" nauczyciel który wyznał jest gejem w Replice.

Mały skandal podczas Oskarach, kiedy Sam Smith zdobył Oscara za piosenkę „Writing’s on the wall”, powiedział że jest pierwszym gejem który dostał Oscara, ale naprawdę już wcześniej Oscara dostali miedzy innymi Elton John czy Dustin Lance Black.

Pierwszy kraj na świecie i to najbardziej katolicki w Europie Malta, zakazali terapii leczenia homoseksualizmu, nawet próba leczenia można iść do więzienia.

Dobre na pewno wieści z krajów taki jak Seszele, Nauru czy Belize które zalegalizowali homoseksualizm, ale w dyktatorskim kraju takim jak Czad, zła wieści zdelegalizowano homoseksualizm.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej. Oświadczenie WOT PTP sprawie Paula Camerona.

Pierwsze wybory Mister Gay Poland wygrał Andrzej Berg, który też konkurował w Oslo na Mister Gay World.

Akcenty LGBT w polskiej telewizji. Katarzyna Gaja, uczestniczka V edycji "Hell's Kitchen - Piekielna kuchnia". Na Wspólnej para lesbijek, czy Barwy szczęścia para gejów.

Tym roku odbyły się igrzyska olimpijskie w Rio – wzięło 53 zawodników i zawodniczek ujawniony LGBT. 25 osób LGBT z dziewięciu krajów zdobyli w sumie medali w 11 dyscyplinach sportowych.

Miedzy innymi medale zdobyli złote medale: Biseksualna Nicola Adams – brytyjska pięściarka, pierwsze małżeństwo jednopłciowe na olimpiadzie Helen i Kate zdobyła złoty medal w hokeju na lodzie. Rafaela Silva, w dziedzinie judo pierwszy złoty medal dla Brazylii. Brązowy medale: Tom Daley, Wielka Brytania, skoki do wody.

Największą kontrowersje zdobyciu złotego medalu była Caster Semenya – południowoafrykańska lekkoatletka, biegaczka na średnich dystansach na 800 m kobiet, najbardziej oburzenie w Polsce za jej "obojnactwo".

Amerykański działacz Matt Baume, podsumuje rok 2016 mówi nie wszystko było takie złe, były wielkie osiąknięcia LGBT społeczności.


Na koniec klip od GayStarNews "Jesteśmy społecznością LGBTI, co odróżnia od świata w ogóle, jesteśmy silni, jak bardzo kochamy, jak możemy zjednoczyć będziemy walczyć nadal".


Podsumowanie roku Miłość Nie Wyklucza:


Podsumowanie roku Kampanii Przeciw Homofobii


Human Rights Campaign podsumował 8 lat prezydentury Obamy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz