piątek, 30 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016 - najważniejsze organizację LGBT


Podsumowanie roku 2016 - 12 najważniejsze organizację LGBT:

1. Kampania Przeciw Homofobii - w skrócie miedzy innymi tym roku wiele kampania "Ramię w ramię", gdzie osoby hetero wspierają osoby LGBT tym roku dołączyły Mateusz Janicki z Singielki, piosenkarka Mela Koteluk, tancerka Krystyna Mazurówna, czy prezenterka Dorota Wellman.

"Tęczowy piątek" w polski szkołach akcja która walczy z homofobią i zachęca do pozytywności wobec osób LGBT w szkołach Polski.

Wspólnie partią Nowoczesną i innymi organizacjami jak Lambda Warszawa stworzono projekt ustawy nowelizującej Kodeks karny, gwarantowałby m.in. osobom LGBT ochronę przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami i mową nienawiści.

Impreza „Ramię w ramię po równość", która tym roku zgromadziła wiele osób jak Julia Kamińska, znana z serialu „BrzydUla", opowiadała o cioci swojej lesbijce. Czesław Mozil dostał główną nagrodę Sojusznika Roku LGBT.

Z wieloma organizacjami walka z Paulem Cameronem miedzy innymi konferencją w sejmie. Happeningi „Popieram związki”, które organizowano kilku miasta w Polsce. Spotkania z siostrą Jeannine Gramick amerykańską katolicką zakonnicę,

„Przekażmy sobie znak pokoju” pierwsza w Polsce kampania społeczna, w której włączyli się przedstawiciele środowisk katolickich. Kampanię współorganizują Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza” oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado.

Raport KPH dotyczące przemocy wobec osób LGBT. Średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej i/lub psychicznej w ciągu ostatnich pięciu lat. W skali roku osoby LGBT doświadczają przemocy 2 razy częściej od osób heteroseksualnych. Wśród osób LGBT z przemocą najczęściej spotykają się osoby transpłciowe, bo aż połowa z nich. Mimo to aż 57,1% osób LGBT była zniechęcana przez policję do zgłaszania przestępstw motywowanych homo-, bi- lub trans fobią – czytamy w najnowszych raporcie nt. przemocy wobec osób LGBT w Polsce opracowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Raport TUTAJ.

Wzięli udział drugi raz w Przystanku Woodstock, wypowiadali wiele razy politycznie miedzy innymi atak PIS na Trybunał Konstytucyjny. W każdej paradzie i marszu równości oraz w manifestacja przeciw rządom PIS.

Złe wieści. Biuro KPH zostało zaatakowano kilka razy, sprawcy do tej pory na wolności, a policjant, który przyjmował zgłoszenie po pierwszej napaści, miał stwierdzić, że działacze nie powinni czuć się urażeni wyzwiskami: pedały i cwele.2. Miłość Nie Wyklucza - Miedzy innymi akcja tęcza na demokracji, gdzie na protestach przeciw łamaniu praw obywatelski przez rząd PIS, było wiele tęczowy flag.

Publikacja "Równość małżeńska. Podręcznik dla początkujących", pierwszym w Polsce przewodnikiem na temat równości małżeńskiej opracowanym przez nasze Stowarzyszenie.

Oświadczenia Miłość Nie Wyklucza, w którym wyjaśniają dlaczego protestowali w czarnym proteście: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są obdarzeni rozumem i sumieniem. Tak głosi Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Całkowity zakaz aborcji to przyznanie, że kobiety nie mogą same decydować o sprowadzeniu dziecka na świat. Że nie potrafią podjąć decyzji rozumnie i zgodnie z sumieniem.

Dlatego jesteśmy tutaj. W imieniu tęczowej organizacji Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza i w swoim własnym. Bo zakaz aborcji, prawa kobiet i prawa człowieka to jest nasza sprawa.
Jesteśmy tutaj, żeby stanąć w jednym szeregu i okazać solidarność. Jesteśmy tutaj, żeby przypomnieć, że prawo do bezpiecznego, godnego życia - życia zgodnie z własnym sumieniem jest prawem każdej i każdego z nas. Jesteśmy tu wreszcie po to, żeby pokazać, że nie można decydować o nas bez nas.

Mamy dość słuchania tego, że domaganie się równości to radykalizm. Mamy dość słuchania, że w Polsce kobiety nie są dyskryminowane. Działamy w obszarze praw osób LGBT+ więc znamy na pamięć wymówki o tym, czego rzekomo chce społeczeństwo. Na co społeczeństwo jest, a na co nie jest gotowe. Społeczeństwo to MY.

To prawda, że rodzina jest w Polsce zagrożona. Jest zagrożona przez polskie prawo, które nakazuje kobietom rodzić bez względu na okoliczności. Przez prawo, które osobom w ciąży utrudni dostęp do informacji o zdrowiu: dziecka i swoim. Prawo, które wyda na wiele kobiet wyrok śmierci. Zniszczy ich życie lub zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W Polsce rodzina jest zagrożona przez ustawodawstwo, które łamie prawa człowieka.

Prawa reprodukcyjne i prawo do decydowania o tym, jak, kiedy i z kim zakładamy rodzinę, są prawami podstawowymi. Możliwość wyboru jest wartością uniwersalną, bez względu na to, co twierdzą osoby, które roszczą sobie prawo do decydowania o naszym życiu, wciskając przyciski do głosowania, siedząc w wygodnych fotelach na sali sejmowej.

Jesteśmy tutaj, żeby przypomnieć, że istniejemy i nigdzie się nie wybieramy. Wszystkie kobiety, te hetero- i nieheteroseksualne. Transmężczyżni, ciskobiety, osoby niebinarne. Nas wszystkich może to dotknąć. To jest nasz kraj. Czas, żeby politycy wreszcie pojęli, że jesteśmy tutaj u siebie.”

Zrobili mapę miejsc pamięci osób LGBT+ oraz sojuszniczek i sojuszników gdzie znajdują groby. Organizowali mikołajki dla dzieci bezdomny. Wraz innymi organizacjami LGBT protestowali przeciw wizycie Paula Camerona w Polsce.
Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej wśród założycieli jest MNW3.Grupa Stonewall - Marsz Równości w Poznaniu tym roku był rekordowy 3000 tysiące osób w każdym wieku od dzieci, chrześcijanie, hetero, trans, bi, homo, młodzi czy starsi. 

Dzień przed marszem po raz pierwszy w Polskim mieście flagi tęczowe które zostały powieszone mimo zostały nie które zniszczone. Ale wiele ponownie zostały powieszone. Sam prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak drugi raz uczestniczył w marszu, jest jedyny prezydentem miasta w Polsce. Też na zaproszenie prezydenta Poznania przyjechała miedzy innymi Agnieszka Holland.

Przed marszem tym roku odbył się festiwal równości, miedzy innymi festiwal rodzin tęczowy wiele dzieci przyszło z rodzicami.

Przed marsze odbył też tydzień PrideWeek, odbyły miedzy innymi debaty, koncerty. Zaczął Poznań Pride Week po przez tęczowy przejazd rowerowym. 50 rowerów czyli 100 pedałów przemknęło ulicami poznania ośmiokilometrową trasą, pedałując w rytm muzyki.

Grupa Stonewall brała udział w manifestacja Nowoczesnej Poznań, KOD i Czarnego Protestu. Projekt Q – Pierwszy taki kalendarz w Polsce. Grupa Stonewall przedstawiła queerowy kalendarz ścienny na rok 2017! Autorem zdjęć jest poznański grafik Chriss Addams. W roli modeli wystąpili członkowie i członkinie naszego stowarzyszenia – geje, lesbijki, tęczowa rodzina, osoby transpłciowe i niebinarne.

Walentynkowy Happening 'Tylko Równość' 14 lutego


4. Wiara i Tęcza - Współorganizator „Przekażmy sobie znak pokoju”, spotkania z siostrą Jeannine Gramick amerykańską katolicką zakonnicę.

Wiara i Tęczy brali udział w spotkania LGBT chrześcijański w Azji i Europy Wschodniej. Też spotkaniu Euroforum które odbyło w Amsterdamie, w roku 2017 w Polsce WiT i Tolerado organizują wspólnie.

Też wzięli udział w paradzie równości i marsza równości, oraz Gay Pride na Litwie.  Wśród listu  Roberta Rienta w Gazecie Wyborczej dodatkowo podpisany 118 ujawniony osób życia publicznego zachęcali znane osoby publicznego ujawnienia, podpisał Marcin Dzierżanowski.

Wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburska w Krakowie oraz Wiara i Tęcza  Kraków odbyło się nabożeństwo z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii(IDAHOBIT).

Kinga Kosińska napisała autobiografie Brudny róż, tourne miała po Polsce rozmawiała o swojej książce. Dorota Hall napisała książkę W poszukiwaniu miejsca: Chrześcijanie LGBT w Polsce.

Przykra wiadomość to zmarł Wojciech Skrodzki, aktywny członek Lambdy Warszawa, zaangażowany w grupę seniorską, inicjatywy kulturalne i był członkiem warszawskiej grupy Wiary i Tęczy.

Drugi po „Przekażmy sobie znak pokoju” najważniejsza organizowanie Przystani Pielgrzymów LGBT w Krakowie podczas Światowy Dni Młodzieży.Przekażmy sobie znak pokoju5. Lambda Warszawa - w skrócie najbardziej zajmuje się poradami psychologicznymi, telefonem zaufania gdzie tysiącom pomaga wyjść na prostą i zaakceptować się. Byli współtwórczyni Hostelu dla LGBT, pomagali trudnej sytuacji osobom wyjść z problemów miedzy innymi bezdomnością.

Też Lambda była ofiarą ataków homofobiczny miedzy innymi zniszczono drzwi, które musiały być wymienić.6. TransFuzja - organizuje spotkanie trans gdzie można spotkać i pogadać o swoi problemach, walczy o prawa i godność osób trans, interseksualny. Też współtwórcy byli Hostelu LGBT w Warszawie.


7. Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado - organizowanie marszy równości Trójmieście, współorganizatorzy kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”, spotkania z siostrą Jeannine Gramick amerykańską katolicką zakonnicę, która prowadzi duszpasterstwo dla osób LGBT w USA.8. Fundacja Wolontariat Równości - parada równości w tym roku 11 czerwca 2016 gdzie wieczorem na drugim końcu świata w Orlando, doszło do ataku terrorystycznym na klub Pulse. W Polsce wzięło ponad 30.000 osób uczestniczyło paradzie. To też ostatnia parada równości jako organizatorzy Jej Perfektywność i Łukasz Pałucki, w roku 2017 będzie nowa ekipa zorganizuje paradę równości.
9. Stowarzyszenie Queerowy Maj - Organizatorzy marszu równości w Krakowie, też miedzy innymi wspólnie z Partia Razem protestowali przeciw Paulowi Cameronowi.10. Akceptacja/Akademia Zaangażowanego Rodzica - miedzy innymi wywiad dla Wysoki Obcasów o walce swoje dzieci.11. Fabryka Równości - organizator marszu równości w Łodzi, Grupa Młodzieżowa Fabryki Równości obchodzili Międzynarodowy Dzień Wyjścia z Szafy w Łodzi.


12. Kultura Równości - organizatorzy marszu równości w Wrocławiu, też brali udział w manifestacja KODu, Czarnego protestu.