niedziela, 25 grudnia 2016

Słowo Boże na niedziele Liturgie kościołów Metropolitan, Katedra Hope, Papież, Starokatolicy, Marcin Luter ...


Świąteczna Choinka. Ozdobione drzewko świerku lub jodły ma pierwotnie korzenie przedchrześcijańskie, ale jako nieodłączna ozdoba w czasie świąt Bożego Narodzenia jest w zasadzie pomysłem protestanckim...Opowiada o tym jedna z legend. Doktor Marcin Luter przechadzał się pewnego grudniowego wieczoru po jednej z wittenberskich ulic. Nagle, spojrzał na niebo i ujrzał setki, wydawałoby się miliony gwiazd, które tak rozradowały jego serce, iż zapragnął mieć w domu choć namiastkę tego świecącego cudeńka. Przyniósł zatem z lasu ucięte drzewko jodłowe i ozdobił je setkami - a po zapaleniu - wydawałoby się milionami świeczek...

Tyle przypowieści. Nie wiemy dokładnie, kiedy choinka zawitała pod strzechy domostw w okresie bożonarodzeniowym. Wiemy natomiast, że wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Doktor Marcin Luter. Niejednokrotnie nawoływał do spędzania tego czasu razem z rodziną. Nic dziwnego zatem, że choinki stały się popularne w protestanckich Niemczech. Nieco później zwyczaj ten przejął kościół katolicki, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej i Zachodniej. W XIX wieku choinka zawitała na angielskim dworze królewskim. Wielodzietna rodzina królowej Wiktorii chętnie zapalała rokrocznie lampki na przyniesionym z lasu drzewku. W Polsce zwyczaj choinki rozpowszechnił się na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów).

Spopularyzowali go, początkowo w miastach, niemieccy protestanci. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, nazywanego Diduchem.

Choinka ma bogatą symbolikę. Żywe, wiecznie zielone drzewko ukazywało Chrystusa jako źródło życia. Oświetlenie broniło dostępu złym mocom a także wskazywało na Dzieciątko Jezus, będące światłem dla pogan i ludzi małej wiary. Zawieszane na gałązkach jabłka symbolizowały biblijny owoc, którym byli kuszeni przez Diabła Pierwsi Rodzice (Adam i Ewa). Papierowe łańcuchy nawiązywały do zniewolenia grzechem. W ludowej tradycji wschodniej Polski uważano, że wzmacniają one więzi rodzinne i chronią dom przed złym losem. Dzwonki oznajmiały radosną nowinę.

W wielu kulturach powstały pieśni bożonarodzeniowe o choince. Najsłynniejszą z nich jest chyba „O Tannenbaum" (O, jodełko) Melchiora Francka z 1615 roku. W polskich przedszkolach od pokoleń jest śpiewana „Choinka piękna jak las"... (Wspólnota Anglikańska w Krakowie)

Wspólnota Anglikańska w Krakowie Przesłanie na Boże Narodzenie 2016 od Biskupa Roberta



Grupa LGBT amerykański metodystów podsumowała rok 2016


Katedra Hope w Dallas



Bożonarodzeniowe przesłanie Biskupa Franciszka Krebsa, Biskupa Przewodniczącego Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej oraz Biskupa Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.


Spokojnych świąt...? - Boże Narodzenie. I rzekł do nich anioł: Nie bójcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkiego ludu, gdyż dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan, w mieście Dawidowym. (Łk 2,10-11)



Internetowe rekolekcje adwentowe reformowanych katolików


Kościół Middle Church



Kościół Middle Church powalił się że podczas tegorocznej parady równości w Nowym Jorku, w lato że ich platforma wygrała najlepszą.



Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki


Metropolitan Community Church Liturgia



Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda



Metropolitan Community Church Palm Beaches, Floryda



Joyce Meyer - O odwadze



Hillsong



Homilia Papieża Franciszka wygłoszona podczas uroczystej Mszy Świętej Wigilii Narodzenia Pańskiego


Orędzie Bożonarodzeniowe i błogosławieństwo “Urbi et Orbi”



Boskie Słowa - Nie jesteś byle kim


Hour of Power


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz