sobota, 17 grudnia 2016

50 lat temu homoseksualizm przestał być karalny i do dzięki chrześcijanom


Replika: W przyszłym roku, a dokładnie 27 lipca 2017 r., minie 50 lat, odkąd homoseksualność w Anglii i Walii przestała być karana (w Szkocji nastąpiło to dopiero w 1980 r. a w Irlandii Północnej – w 1982 r.)

Z okazji tej okrągłej rocznicy planowanych jest wiele uroczystości – m.in. specjalna wystawa „Queer Talk” w rezydencji nieżyjącego wybitnego kompozytora muzyki klasycznej Benjamina Brittena i jego partnera – śpiewaka operowego, tenora Petera Pearsa.

Benjamin i Peter poznali się w 1937 r. Ten pierwszy miał wtedy 24 lata, ten drugi – 27. Byli razem do śmierci Benjamina w 1976 r. Ich związek był tajemnicą poliszynela – sekretem, o którym „wszyscy wiedzieli” – ale nikt nie śmiał powiedzieć wprost. Co zresztą wydaje się zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że obaj muzycy z punktu widzenia prawa przez większość życia notorycznie popełniali przestępstwo.

Britten w odróżnieniu od dziesiątek tysięcy homoseksualnych mężczyzn w Wielkiej Brytanii, nie został skazany i nie poszedł do więzienia, a w co najmniej kilku swych dziełach niemal otwarcie deklarował miłość do Petera.

W tym roku brytyjski rząd nadał rezydencji Benjamina i Petera – tzw. Red House w Suffolk, gdzie mieszkali przez 20 lat – status zabytku kultury narodowej.

Właśnie w Red House w przyszłym roku zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu osób LGBT w warunkach kryminalizacji ich miłości. Oprócz pamiątek po Benjaminie i Peterze (który zmarł w 1986 r.) pokazane zostaną m.in. listy Alana Turinga, ojca współczesnej informatyki, który złamał kod Enigmy a 10 lat później, skazany za homoseksualizm, popełnił samobójstwo (film „Gra tajemnic”!) czy manuskrypt gejowskiej powieści „Maurycy” E.M. Forstera, którą wybitny pisarz pozwolił opublikować dopiero po swej śmierci (w 1987 r. powstał film m.in. z Hugh Grantem)

„Britten i Pears dożyli wielkiej zmiany, czyli dekryminalizacji homoseksualizmu, a zmiany w postawach społecznych dokonują się nadal na naszych oczach w ciągu ostatnich dekad – to również pokażemy na wystawie” – mówi kuratorka Lucy Walker. Wystawa „Queer Talk” w Red House w Suffolk będzie do obejrzenia od 1 lutego do 28 października 2017 r.

Fragment Seks w kulturze Zachodu do dzięki miedzy innymi Kościołowi Anglii homoseksualizm przestał być karalny w Anglii.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz