sobota, 12 marca 2016

Lesbijki i geje w NRD


GayStarNews: Jak żyło za wschodnią kurtyną w Berliną, osobom LGBT. Günter Litfin był pierwszą ofiarą próbował uciekać na zachodnią część został zastrzelony.

Jego ciało pozostało w wodzie przez trzy godziny, zanim w Berlinie Wschodnim straż pożarna wyciąga go na zewnątrz, pod czujnym okiem setek zachodnich berlińczyków.

Rodzina Litfin, zastanawiała się, gdzie ich syn i brat zniknął by odebrał zawiadomienie o jego śmierci dwa dni później przez RFN program informacyjny.

W tym momencie jego młodszy brat Jürgen już spędził całą noc przesłuchiwany przez Ministerstwo bezpieczeństwa państwa; Tego samego dnia funkcjonariusze przeszukują mieszkanie ich matki bez podania jej przyczyny.

Tydzień po śmierci Litfin na Zachodzie protestowali z jego zdjęciem. Oficjalna gazeta komunistyczna Neues Deutschland opublikowali artykuł oskarżali go o bycie gejem i pracował jako prostytutka.

Odnosząc się do młodego człowieka jako Dolly 'jasne pseudonim homoseksualisty znać w odpowiednich kręgach w Berlinie Zachodnim".

Po II wojnie światowej, Niemcy zostały podzielone między aliantów i wojska radzieckich, życie LGBTI nadal kształtowało prześladowaniem.

Zarówno NRD, "Wschód", a Republika Federalna Niemiec, "Zachód", prześladowano wielu nadal aresztowano czy nie wpuszczano na wolność po nazistowski niemczę. Wojna skończyła się ale nie dla homoseksualistów.

Nadzieja dla gejów w NRD przyszedł w postaci Dr Rudolf Klimmer, psychiatra i seksuolog z Drezna.

W 1947 roku, pośród wysiłku odbudowy kraju wojny rozdartej, Klimmer złożył wniosek do uchylenia paragrafu §175 ale bezskutecznie.

Budowanie Socjalistycznej Republiki Niemiec, rząd podkreślał, męskość i tradycyjnych wartości rodzinnych. To tak jak Orban, Putin czy Kaczyński chcą budować.

Mimo w 1957 roku, policja NRD przestała ścigać homoseksualizm, ale prześladowanie nadal było, po prostu wznieśli się na inny poziom.

Prawa wprowadzili cenzura oznaczało, było niemożliwe, aby przedstawić homoseksualizmu w mediach - w tym książek, czasopism i mediów elektronicznych, importowanych z Zachodu - skutecznie dusiło społeczność LGBTI, by dotrzeć do opinii publicznej.

NRD faktycznie zalegalizował homoseksualizm w 1968 roku, na rok przed Zachodem. Jednak pomimo tej nowej wolności, działaczy gejowskich w obliczu zagrożenia ze strony we własnych szeregach.

Stasi, tajna policja NRD, były genialne infiltrowała grupy, organizacje, a nawet rodziny. Oni szpiegowali działaczy na wschodzie, aby utrzymać przeciwników reżimu.

Jako ośrodki oporu samych były kościoły przede wszystkim kościół protestancki, oferowano wsparcia organizacyjne dla społeczności począwszy od lat 70-tych.

Grupa lesbijek planowali położyć wieniec dla swoich lesbijskich sióstr, którzy cierpieli w obozie koncentracyjnym Ravensbrück z okazji 40. rocznicy wyzwolenia obozu 1945 przez Armię Czerwoną. Ale były śledzone i przesłuchiwane przez członków Stasi.

W dniu 11 sierpnia 1987 roku Sąd Najwyższy NRD orzekł dotyczące homoseksualizmu. Powinni być częścią społeczeństwa socjalistycznego jak heteroseksualizm, członkowie społeczności homoseksualne powinni mieć zapewnione takie same prawa cywilne, jak każdy inny.

W następnym roku, NRD podniósł uzupełniającą ustawę §175, a tym samym obniżył wiek przyzwolenia dla związków tej samej płci do 14 lat, taki sam jak w przypadku zwykłych par, podczas gdy Zachodzie był 18 lat.

Nawet po zjednoczeniu Niemiec podział pozostał na miejscu do 1994 roku - końcu złomowano paragraf §175 w całości.

***
Pełna anegdot i ciekawych wspomnień opowieść o wolności seksualnej w totalitarnym systemie. Pierwszy film dokumentalny o życiu gejów w komunistycznej NRD.

Jak żyli i kochali geje w czasie komunistycznej dyktatury w Niemczech Wschodnich? Młody reżyser zadaje pytanie jak wyglądałoby jego życie, gdyby urodził się dekadę lub dwie wcześniej?

W tym filmie dokumentalnym, który jako pierwszy podejmuje temat życia gejów w NRD, sześciu mężczyzn opowiada reżyserowi o swoich doświadczeniach z tamtego okresu.

Ich punkty widzenia są tak różne, jak ich historie. Jeden był punkiem, drugi gejowskim aktywistą związanym z kościołem, trzeci niezależnym artystą, kolejny niewyoutowanym nauczycielem, inny emigrantem z Chile, a następny robotnikiem z prowincji.

Film miał swoją premierę u ubiegłym roku na festiwalu w Berlinie w prestiżowej sekcji "Panorama". Film dostępny w Out Film.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz