poniedziałek, 14 marca 2016

Dzień z Brandon Teena


Brandon Teena (ur. jako Teena Renae Brandon). Brandon (urodzony w ciele kobiety) przeniósł się w młodości z rodzinnego Lincoln do niewielkiego miasteczka Falls City w stanie Nebraska, gdzie poznał miejscową dziewczynę Lanę Tisdel, w której ze wzajemnością się zakochał, oraz jej przyjaciół – recydywistów Johna Lottera i Toma Nissena.

W Boże Narodzenie 1993 r. Lotter i Nissen odkryli, że Brandon jest biologicznie osobą płci żeńskiej i zgwałcili go na odludziu niedaleko miasta. Brandon zgłosił gwałt miejscowemu szeryfowi, Charlesowi B. Laux, który odrzucił zgłoszenie i nie podjął żadnych działań.

Gdy Lotter i Nissen odkryli, że Brandon poszedł na policję, zamordowali go, kobietę, u której mieszkał, oraz jej partnera. Brandon miał 21 lat.

Historię wzięli na warsztat filmowcy. W 1998 r. powstał film dokumentalny „The Teena Brandon Story”, a biografia Brandona Teeny posłużyła za oś fabularną filmu „Nie czas na łzy”, opartego na faktach i książce „Historia Brandona Teeny”. Film w reżyserii Kimberly Peirce z Hilary Swank w głównej roli zdobył worek nagród (w tym Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową). (Tygodnik Polityka)

Brandon, będący transseksualistą, pomimo urodzenia w żeńskim ciele żył jak mężczyzna. Przeniósł się z rodzinnego Lincoln do niewielkiego miasteczka Falls City w stanie Nebraska, gdzie poznał miejscową dziewczynę Lanę Tisdel, w której z wzajemnością się zakochał, oraz jej przyjaciół – recydywistów Johna Lottera i Toma Nissena. W Boże Narodzenie 1993 Lotter i Nissen odkryli, że Brandon jest biologicznie osobą płci żeńskiej i zgwałcili go na odludziu niedaleko miasta. Brandon zgłosił gwałt miejscowemu szeryfowi, Charlesowi B. Laux, który jednak odrzucił zgłoszenie i nie podjął żadnych działań. Gdy Lotter i Nissen odkryli, że Brandon poszedł na policję, zamordowali go, a także kobietę, u której mieszkał oraz jej chłopaka. Miało to miejsce 31 grudnia 1993 roku.

Szeryf Laux po morderstwie został ostro skrytykowany za brak reakcji na zgłoszenie i za sposób traktowania Brandona - określał go jako "to". Tom Nissen zdecydował się na współpracę z policją i zeznawał przeciwko Lotterowi, przez co uniknął kary śmierci. Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia. John Lotter został skazany na wyrok śmierci. Obecnie czeka na jego wykonanie w celi śmierci w więzieniu w Nebrasce. Lana Tisdel po śmierci Brandona wyjechała z miasta, do którego wróciła kilka lat później. Obecnie wraz z matką wciąż mieszka w Falls City. Przed śmiercią Brandon stosował terapię hormonalną, miał również zamiar operacyjnie zmienić płeć. Zamykany był w szpitalach psychiatrycznych, gdyż jego matka uznała, że jest chory. Pochowany został w rodzinnym Lincoln jako "Teena R. Brandon – córka, siostra i przyjaciółka".

Brytyjski duet Pet Shop Boys nagrał o Brandonie Teena piosenkę Girls Don't Cry wydaną w 2006 na albumie I'm with Stupid. (wikipedia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz