poniedziałek, 8 listopada 2010

Geje i lesbijki protestowali przeciw wizycie Benedyta XVI


Fot: SKY NEWS

Benedykt XVI powiedział w homilii podczas mszy w niedzielę w Barcelonie, że "Kościół sprzeciwia się jakiejkolwiek formie negacji życia ludzkiego i wspiera to, co krzewi porządek naturalny w środowisku instytucji rodziny". Apelował też o "postęp moralny".

Podczas mszy w słynnym, majestatycznym kościele Sagrada Familia, zaprojektowanym przez Antonio Gaudiego i budowanym 128 lat, papież poświęcił tę świątynię. We mszy uczestniczył król Hiszpanii Juan Carlos wraz z małżonką królową Zofią.
- Życie ogromnie się zmieniło, a wraz z nim dokonał się olbrzymi postęp w dziedzinach techniki, życia społecznego i kultury. Nie możemy po prostu zadowolić się tym postępami - mówił Benedykt XVI.
- Wraz z nimi potrzebny jest też postęp moralny, taki jak troska, obrona i pomoc dla rodziny, ponieważ szczodra i nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety jest skutecznym kontekstem i fundamentem życia ludzkiego w okresie ciąży, w narodzinach, wzroście i swym naturalnym końcu - dodał papież.
Słowa te były wyraźnym komentarzem do polityki hiszpańskiego rządu socjalistów i przyjętych z jego inicjatywy ustaw o małżeństwach osób tej samej płci, zgodzie na adopcję dzieci  przez pary homoseksualne i depenalizacji aborcji.
- Tylko tam, gdzie istnieją miłość i wierność, rodzi się i trwa prawdziwa wolność - podkreślił papież. (miłość miedzi dwóch mężczyzn czy kobiety, to nie istnieje , jakie brednie mówi).

Dlatego - stwierdził - Kościół apeluje o odpowiednie środki ekonomiczne i społeczne, aby kobieta mogła w pełni realizować się w domu i w pracy, aby mężczyzna i kobieta, którzy łączą się w małżeństwie i zakładają rodzinę byli w zdecydowany sposób wspierani przez państwo, aby broniono jako świętego i nienaruszalnego życia dzieci od momentu ich poczęcia, aby przyrost naturalny był szanowany, ceniony i popierany w wymiarze prawnym, społecznym i ustawodawczym.
Benedykt XVI mówił: "Uważam, że dedykowanie tego kościoła Świętej Rodzinie w epoce, w której człowiek uzurpuje sobie prawo do budowania swego życia na barkach Boga, jak gdyby nie miał on mu już nic więcej do powiedzenia jest wydarzeniem o wielkim znaczeniu".
Papieska homilia była też wielkim hołdem dla architekta Antonio Gaudiego, który pracował przy budowie Sagrada Familia w latach 1883-1926 i jest obecnie kandydatem na ołtarze.
Około 200 osób uczestniczyło w proteście hiszpańskich gejów i lesbijek, którzy całowali się na trasie przejazdu papieża Benedykta XVI w Barcelonie, by zaprotestować przeciwko jego wizycie w Hiszpanii i polityce dotyczącej m.in. homoseksualizmu i prezerwatyw.
Mniej więcej połowa demonstrujących całowała się, a pozostali wznosili okrzyki przeciwko papieżowi, kiedy Benedykt XVI przejeżdżał obok barcelońskiej katedry w swoim papamobile w drodze na mszę.
 Pocałunki były formą protestu, przeciwko obecności i poglądom papieża. Chcemy pokazać, że jesteśmy normalnymi istotami ludzkimi - stwierdził jeden z protestujących. Zasługujemy na to, aby traktowano nas z szacunkiem. Nie zgadzamy się z jego poglądami - dodał.
Inny uczestnik demonstracji stwierdził, że papieska krytyka Hiszpanii jest prowokacyjna. - Czymże innym niż prowokacją, jest przyjechać do Hiszpanii i zarzucać jej, że jest zbyt sekularna - stwierdził mężczyzna. - Gdyby to powiedział jakiś polityk, wywołało by to skandal dyplomatyczny. Natomiast temu Panu uchodzi to płazem - dodał.
 
 


Video TVN24/SKY NEWS/Catalan News agency

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz