Pinksixty News wiadomości LGBT - Nowa Zelandia poczyniła postępy w realizacji planów ułatwienia zmiany płci w akcie urodzenia w środę, gdy prawo przeszło przez parlament przy wsparciu wszystkich partii politycznych.
Feature premiera filmu na festiwalu Outfest prezentuje światową premierę najnowszego dzieła legendarnego Charlesa Buscha.
YouTube zignorował wezwania aktywistów do ustanowienia i egzekwowania zasad, które zabraniają jego twórcom nękania osób transpłciowy. Chodzi o prawicowy osób którzy publikuje filmy obrażają osób trans, mimo YT nie reaguje na nienawistne filmy.
W Kamerunie, pojawiły się doniesienia dotyczące brutalnego pobicia dwóch transpłciowych kobiet. Atak nastąpił zaledwie kilka tygodni po tym, jak para została zwolniona z więzienia w oczekiwaniu na apelację w sprawie zarzutów dotyczących naruszania przepisów anty-homoseksualizmu.
Nadchodzący serial animowany dla społeczności LGGBTQ - Q-Force od Netflix, pierwszy zwiastun
Krzysztof Zalewski skomentował w "Onet Rano." swój pocałunek z Ralphem Kamińskim. Odniósł się do zarzutów, jakoby był to zaplanowany happening. – Był to spontan. Byłem w euforii, a z Ralphem się znamy i lubimy, i jeszcze powiedział chwilę wcześniej, że mnie uwielbia, więc tak sobie pomyślałem, że może się nie obrazi. Wedle dzisiejszych standardów powinienem go oczywiście zapytać, czy nie ma nic przeciwko, ale jednak między znajomymi... jest to jakiś manifest jedności z osobami nieheteronormatywnymi. Zwrócenie uwagi na ich sytuację, ale to nie była chłodna kalkulacja. To było z radości – mówił artysta.
Queer News Tonight
Dziś TVN, jutro być może Netflix lub inny producent treści, którego linia programowa nie spodoba się władzy - mówi red. naczelna NOIZZ Oliwia Bosomtwe o tym, jakie mogą być następstwa przyjętej przez sejm ustawy "lex TVN". O obawy wynikające z wczorajszych poczynań rządu, zapytano przedstawicieli mediów, KPH, Koalicji Klimatycznej oraz Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
"Musimy zdawać sobie sprawę jako obywatele tego kraju w środku Europy w XXI wieku, że brak wolnych mediów oznacza zatajanie informacji o szkodliwości zanieczyszczeń takich jak np. smog czy chemikalia zawarte w produktach żywnościowych, a także niedopuszczenie do opinii publicznej wiadomości o zagrożeniach dla naszej ojczystej przyrody, czego doświadczamy w coraz większym stopniu jak np. w sprawie Puszczy Białowieskiej czy nadmiernego wycinania lasów - w tym pod fabryki czy przekazywania terenów prawnie chronionych w ręce prywatne, jak to ma mieć miejsce w przypadku Świętokrzyskiego Parku Narodowego" - zauważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.
- Istnienie wolnych i niezależnych od władzy mediów to jedna z najważniejszych podstaw demokratycznych państwa. Bez nich walka o prawa człowieka, w tym o równe prawa dla społeczności LGBT, zostanie drastycznie ograniczona. W nocy 11 sierpnia zamach na wolność mediów w Polsce stał się faktem. Organizacje takie jak Kampania Przeciw Homofobii potrzebują wolnych mediów, by walczyć o Polskę ludzi równych praw - wyjaśnia Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.
- Potrzebujemy przestrzeni medialnej, która w 40 milionowym kraju uczyni nasz głos słyszalnym. Sam Internet i media społecznościowe nie wystarczą, by dotrzeć z równościowym przekazem do domów w całej Polsce. Brak alternatywy dla TVP, którą obecnie stanowi TVN, w znaczący sposób ograniczy debatę publiczną. O pluralizmie mediów w kontekście telewizji nie będzie mowy. A my – organizacje stojące po stronie praw człowieka – tego pluralizmu potrzebujemy. Potrzebujemy, aby media mówiły o tym, jak faktycznie wygląda sytuacja osób LGBT żyjących w Polsce – kraju, którego 30 proc. terytorium stanowią tzw. strefy wolne od LGBT. W przeciwnym razem utoniemy w medialnym szambie inwektyw, kłamstw i krzywdzących stereotypów albo będziemy żyć w kraju, gdzie 2 miliony osób (bo tyle liczy społeczność LGBT w Polsce) zostanie całkowicie wymazana z telewizyjnego przekazu. PiS znany jest ze strategii małych kroków i systematycznego przesuwania granicy tego, co dopuszczalne. Dlatego niewykluczone, że po "lex TVN" przyjdzie czas na ustawę ograniczając wolność słowa w Internecie. I na to już teraz musimy się szykować - dodaje.
"Projekt stanowi klasyczny przykład odejścia od cywilizowanych reguł stanowienia prawa, zakłada bowiem w uproszczeniu zmianę reguł gry w trakcie trwania tej gry. Zasada demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP) zawiera m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa i praw. Jej istotą jest lojalność państwa wobec jednostki czy wszelkich podmiotów, którym w Polsce przysługują prawa lub wolności. Zasada ta oznacza przede wszystkim konieczność ochrony i respektowania praw słusznie nabytych i ochrony interesów w toku" - tłumaczy biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
"Ingerencja ta nosi wszelkie cechy arbitralności. Dotyka w sposób bezpośredni sfery wolności szczególnie chronionej przez Konstytucję RP, tj. wolności środków społecznego przekazu (art. 14 Konstytucji RP) oraz wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji RP). Projekt narusza oba te artykuły. Państwo nie ma bowiem swobody regulacyjnej wkraczania tę sferę - może jedynie czynić to wówczas, gdy jest to konieczne dla ochrony innych konstytucyjnych wartości. Tymczasem uzasadnienie projektu gołosłownie odwołuje się jedynie do klauzuli »bezpieczeństwa państwa«. W żaden sposób nie precyzuje zaś, jak nowelizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa państwa. W istocie jednak to sami projektodawcy - wnosząc ten projekt - stwarzają realne zagrożenie dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa" - czytamy w oświadczeniu biura RPO (...).
Po przejęciu koncernu Polska Press przez państwowy Orlen w dzienniku regionalny, "Głosie Wielkopolski" zmienił się redaktor naczelny. Obecnie tę funkcję sprawuje Wojciech Wybranowski, prawicowy publicysta związany niegdyś z "Naszym Dziennikiem" Tadeusza Rydzyka.
"Gazeta Wyborcza" dotarła do instrukcji w sprawie publikowanych artykułów, które nowy naczelny wysyła dziennikarzom i dziennikarkom. Jeden z nich dotyczy szkół przyjaznych osobom LGBT, drugi demonstracji w obronie wolnych mediów i "lexTVN".
"To tylko czubek góry lodowej. Atmosfera jest paskudna. Jesteśmy na ideologicznym froncie, a nie w regionalnym dzienniku, który ma być blisko ludzi. Tak to wygląda gazeta z tradycjami pod rządami ludzi PiS" - komentuje jeden z dziennikarzy.
"Pracuję w redakcji kilkanaście lat, ale po raz pierwszy się zdarzyło, żeby przełożony polecił mi, jak pisać o manifestacji. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Niech nikt mi nie mówi, że po przejęciu nas przez Orlen nie ma żadnych nacisków" - mówił "Wyborczej" jeden z redaktorów (...) - Queer.pl.
Protesty wolne media w Warszawie wśród osób brały udział była Ewa Hołuszko, ikona Solidarności, działaczka Wiary i Tęczy.
Posłowie przegłosowali w środę ustawę anty-TVN. TVN24, która przez cały dzień relacjonowała dla Państwa wydarzenia z Sejmu, osiągnęła tego dnia najwyższy w historii naszej stacji wynik oglądalności – 9,8 procent udziału w grupie ogólnej. Dało nam to pierwsze miejsce spośród wszystkich kanałów telewizyjnych w Polsce. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.
Projekt polskiej ustawy o radiofonii i telewizji wysyła negatywny sygnał - tak wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odniosła się do przeforsowanej przez PiS w Sejmie nowelizacji "lex TVN". Dodała, że "pluralizm mediów i różnorodność opinii jest mile widziana, a nie zwalczana w silnych demokracjach" - Radio Tok FM.
Redaktor @patrykmichalski o szantażowaniu posłów @tvn24 @rafal_wojda pic.twitter.com/EANr9Itx0N
— Bartek Star (@Bartek_Star) August 13, 2021
Prezes PiS gotów jest dziś zapłacić dowolną cenę za każdy dodatkowy głos w Sejmie. W cenniku są stanowiska w parlamencie, warte dziesiątki tysięcy miesięcznie posady w spółkach skarbu państwa, przychylność instytucji państwowych na czele z CBA. Tak rozbudowanej korupcji politycznej nie było w polskim Sejmie nigdy dotąd. A wchodzimy właśnie w okres, gdy Jarosław Kaczyński będzie musiał coraz więcej płacić za utrzymanie władzy — pokazały to głosowania nad ustawą anty-TVN - onet.pl.
Discovery, Inc. podejmie kroki prawne wobec polskiego rządu za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych - TVN24
Demokracja się w Polsce skończyła. Stało się coś, co jest zaprzeczeniem demokratycznych rządów - tak mówią ci, którzy w budowaniu demokracji w Polsce mieli spory udział. Na temat ustawy anty-TVN reporter TVN24 Jacek Tacik rozmawiał z opozycjonistami z czasów PRL.
Jak wynika z nieoficjalnych doniesień RMF, USA rozważają nałożenie na Warszawę szeregu sankcji za przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej. Joe Biden ma nie wystosować zaproszenia dla polskiego rządu na światowy szczyt demokracji - gazeta.pl
Burza wokół głosowania nad tzw. ustawą LEX anty TVN. Sejm najpierw uchwalił odroczenie posiedzenia, a gdy okazało się, że opozycja ma większość - obrady przerwano. Po przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję, czyli powtórzenie przegranego głosowania. Tym razem większość zapewnili posłowie ruchu Kukiz 15, którzy wcześniej mięli się pomylić. Ostatecznie obrad nie przełożono, a później przegłosowano lex TVN. Teraz ustawa trafi do Senatu
Zdaniem redaktora naczelnego Onet.pl, to co dzieje się teraz w Polsce, to dokładnie to samo, co Putin zrobił z mediami w Rosji. Odcinamy kawałeczek po kawałeczku - najpierw TVP, później media lokalne, a wczoraj kolejny krok. To jest coś potwornego. Nie trzeba kochać TVN, nie trzeba go oglądać. Można nie lubić tej stacji, ale jeśli ktoś godzi się na to, że dziś idzie uderzenie w TVN, to musi się pogodzić, że będzie następne - komentował Bartosz Węglarczyk.
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że granice kraju pozostaną zamknięte co najmniej do końca roku. Powiedziała, że strategia eliminacji była najlepszym sposobem na utrzymanie z dala od Covid-19 i otwartej gospodarki.
Nowa Zelandia jest postrzegana jako jeden z krajów odnoszących największe sukcesy w kontrolowaniu pandemii koronawirusa. W kraju odnotowano zaledwie 26 zgonów w populacji prawie pięciu milionów ludzi.
NBC Nightly News
Democracy Now!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz