poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Vlogerowe wieści: Piotr Grabarczyk, Jakub i Dawid, Jej Perfekcyjność, Tommy i Peter, Tęczowa rodzina, Tom Daley, Matt Dallas, Husband and Husband ...



Czy w Polsce jest drożej niż w Niemczech? 

Zrobiliśmy mały eksperyment - Dawid zrobił zakupy w Polsce, a Kuba zrobił zakupy w Niemczech. Każdy z nas kupował to samo, w tej samej ilości, w tej samej sieci sklepów i w tym samym czasie (różnica jednego dnia). Zakupy robiliśmy według wcześniej przygotowanej listy, aby odzwierciedlały koszyk tradycyjnego Polaka, czyli kupowaliśmy m.in. chleb, mąka, mleko, jogurty, warzywa i owoce, słodycze, napoje oraz piwo. 

Następnie porównaliśmy paragony i wniosek wbił nas w ziemię: za te same zakupy w Niemczech zapłaciliśmy taniej niż w Polsce! Za zakupy w Warszawie zapłaciliśmy 43,79 zł, za te same zakupy w Niemczech - 10,46 euro. Po odjęciu 1 euro kaucji zwracanej za oddanie butelek i puszek wyszło nam 9,46 euro, czyli 42,76zł. To jest o 2,5% taniej niż w Polsce! 

Porównaliśmy także średnie zarobki Polaków i Niemców. W Polsce średnia krajowa wynosi 5.681 zł brutto - w Niemczech jest to 3975 euro, czyli aż 17.967zł! Przeciętny Niemiec zarabia zatem trzy razy więcej niż Polak! Jeśli chcielibyśmy poczuć się jak Niemiec, za nasze zakupy w Polsce powinniśmy zapłacić 13,84zł! 

Rząd od lat mami wszystkich programami społecznymi, ale przez spadającą wartość złotówki, tracimy znacznie więcej! To jest prawdziwe draństwo żebyśmy przy trzy razy mniejszych zarobkach, płacili za zwykłe, spożywcze zakupy więcej niż lepiej zarabiający od nas Niemcy! 

W rządowych mediach kiedyś przeczytaliśmy pasek: „ZACHÓD ZAZDROŚCI POLSCE DOBROBYTU”, a wystarczył mały eksperyment i kilka prostych przeliczeń, aby pokazać jakie to jest oszustwo. Kiedyś Zachód mógł nam chociaż zazdrościć niskich cen - teraz już nawet tego nie - mamy wszechobecną drożyznę i nadal niskie zarobki. To ma być to zapowiadane „wstawanie z kolan”?

Piotr Grabarczyk -  Czy kompromis jest na pewno taki fajny? Niby tak, ale dwie strony muszą zrezygnować z tego czego naprawdę chcą na rzecz tego mitycznego spotkania się w pół drogi, więc... jak to jest naprawdę?! Grzebiemy w temacie z Irené, jak zwykle udając stare kołczerki związkowe.


Jej Perfekcyjność: Prof. Monika Płatek: Kwestia praw osób LGBTQ+ to nie jest "ich" sprawa. Piotr Grabari Grabarczyk: Jeszcze nie czuję się w Hiszpanii jak u siebie Filo: Jestem singielką, ale już niedługo, bo stara miłość nie rdzewieje. Anna Tereszko: Organizacja Marszu Równości to naprawdę wielki stres. Mateusz Adamczyk: Skróty cb, tb i im podobne nie wejdą do polszczyzny.  


Jestem sobą o byciu sobą - Łukasz Strzałka - twórca youtube (kiedyś żonaty homofob, dziś wyoutowany, szczęśliwy gej)


Transbros - polski vlog na temat transpłciowości


Tom Daley vlog 


Tęczowa rodzina - Matt Dallas i Blue Hamilton


Husband and Husband


Tommy i Peter - czeskie małżeństwo


Vloger Bradley Birkholz


McHusbands - dwóch tatusiów


Davey Wavey vlog


Vloger Alex Gede


T i J Family


Vloger Quincy


Jonathan Van Ness znany z Queer Eye jego vlog


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz