czwartek, 24 stycznia 2019

Tym roku więcej Marszów Równości w całej Polsce


fot Miłość Nie Wyklucza
Znamy już datę kolejnego, drugiego zielonogórskiego Marszu Równości. To będzie weekend, 1-2 czerwca. Skupimy się na haśle "Stop Nienawiści" i upamiętnieniu Pawła Adamowicza, który był naszym sojusznikiem - mówi Kacper Kubiak, współorganizator wydarzenia.

– Paweł Adamowicz był naszym sojusznikiem. Wspierał marsze równości, uczestniczył w nich. Nie możemy o tym zapomnieć. Podczas kolejnego marszu na pewno wybrzmią jego ostatnie, słynne już słowa o dobrym, szczodrym Gdańsku. To będzie przesłanie naszego wydarzenia, ukierunkowane na hasło „Stop Nienawiści”. Napisaliśmy pisma do organizatorów marszów we wszystkich innych miastach z prośbą, by także utrzymali swoje wydarzenia w tym tonie – mówi Kacper Kubiak, jeden z organizatorów Marszu Równości - Gazeta Wyborcza.

„Gniezno – Pierwsza Stolica Równości” pod takim hasłem odbędzie się w Pierwszy Gnieźnieński Marsz Równości. 13 kwietnia br. odbędzie się w Pierwszy Gnieźnieński Marsz Równości. Organizatorki i organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dyskryminację osób ze względu na orientację, wyznanie czy pochodzenie. Marsz ma za zadanie pokazać, że lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i inne osoby nieheteronormatywne nie są same oraz zwrócić mieszkańcom miasta uwagę na ich problemy.

Grupa inicjatywna Marszu Równości w Gnieźnie pracuje od grudnia ubiegłego roku. Liczy kilkanaście osób. Są to uczniowie i uczennice gnieźnieńskich szkół średnich, studenci, a także osoby, które od lat działają społecznie. Aktualnie rozpoczynają wzmożone przygotowania do przeprowadzenia wydarzenia w Pierwszej Stolicy. Trwa ustalanie trasy Marszu oraz specjalnych niespodzianek - dyskusji i wydarzeń artystycznych - Replika.

Cóż to był za rok! 2018 obfitował u nas w Marsze Równości. Poza naszą Paradą, w Polsce odbyło się 14 marszy. Tylko 3 województwa pozostały bez demonstracji.

A jak było w 2008 roku? Wtedy odbyła się Parada Równości w Warszawie i Marsze Równości w Krakowie i Poznaniu. W Katowicach natomiast miał miejsce Marsz równych szans dla wszystkich.

Łatwo zobaczyć, że przeszliśmy i przeszłyśmy długą drogę, ale nie stajemy. Na 2019 rok zapowiedziały się kolejne marsze – w Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Gnieźnie i Bydgoszczy. Trzymamy kciuki – wtedy już każde województwo zobaczy trochę tęczy - Parada Równości.

Oni chcą dyskryminacji, rasizmu i faszyzmu - mówią organizatorki z Olsztyna o osobach krytykujących idee marszu równości. Marsze Równości organizowane są niemal w całej Polsce. W 2018 roku po raz pierwszy był w Szczecinie, Częstochowie czy Lublinie. Choć w tym ostatnim przypadku prezydent tego miasta, obawiając się zamieszek ze strony przeciwników marszu, cofnął wydaną wcześniej zgodę na jego organizację. Pomysłodawcy, niezadowoleni z decyzji włodarza, poszli do sądu, który przyznał im rację - Gazeta Wyborcza.

Następny Marsz Równości odbędzie w Koszalinie, 9 kwietnia. "Rok 2019 będzie dla Koszalin Centrum Pomorza wyjątkowy. Nasze miasto dołączy do Szczecina, Poznania, Gdańska, Opola, Gniezna czy Warszawy, wspólnie maszerujących na rzecz tolerancji, równouprawnienia i afirmacji środowisk LGBT+. Idziemy, bo uważamy, że miłość łączy, nie wyklucza, a każdy ma prawo być tym i z kim chce! Dołączcie do nas, zaproście znajomych. Twórzcie z nami tę wspaniałą historię".

"Od dwóch tygodni opłakujemy śmierć prezydenta Gdańska . Paweł Adamowicz był sojusznikiem środowisk LGBT+, jako drugi prezydent miasta w Polsce kroczył na czele Marszu Równości. Ponadto konsekwentnie wdrażał polityki równościowe i antydyskryminacyjne - gdański Model na Rzecz Wspólnego Traktowania to wzór dla wszystkich polskich miast. Pokazuje również, że nawet na poziomie lokalnym można być politykiem odważnym, otwartym i działającym na rzecz równości."

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń