poniedziałek, 19 marca 2018

„Jak przetrwać zarazę” w Klubie Filmowym LGBT


Ten nominowany do Oscara dokument ogląda się jak thriller. Perfekcyjna narracja, świetnie zarysowani bohaterowie i idealnie dozowane napięcie. Na dodatek nic nie inscenizowane, wszystko prawdziwe.

„Jak przetrwać zarazę” (reż. David France) to kronika walki amerykańskich gejów i lesbijek z epidemią AIDS. A właściwie nie, inaczej – to kronika walki z biurokratyczną, bezduszną i homofobiczną machiną państwową, uosabianej przez prezydenta Reagana, który pierwszy raz wypowiedział słowo „AIDS” dopiero w 1987 r., gdy ofiary liczone były już w setkach tysięcy rocznie. To kronika walki o dostęp do leków, o więcej środków na badania nad wirusem HIV, o lepszą opiekę nad chorymi.

Z perspektywy kilku dekad od tamtych wydarzeń widać jeszcze wyraźniej, że nie sama choroba, ale choroba w parze z homofobią niosły wtedy śmierć.

Oglądamy aktywistów gejowskich z nowojorskiej organizacji ACT UP stosującej niekonwencjonalne metody działania – np. słynne przykucie się do kościelnych ław podczas wygłaszania homofobicznych kazań w nowojorskiej katedrze czy włamywanie się do urzędów. Albo… badania naukowe robione na własną rękę przez organizacje LGBT.

A jednocześnie śledzimy wyścig z czasem, w którym stawką jest życie: „czy uda się wynaleźć lek przynajmniej hamujący chorobę, zanim umrę?”

O francuskim oddziale ACT UP i walce francuskich aktywistów LGBT z AIDS, opowiada nagrodzony właśnie sześcioma Cezarami film „120 uderzeń serca” Robina Campillo, który wchodzi na polskie ekrany 11 maja br. Warto obejrzeć „Jak przetrwać zarazę” przed „120 uderzeń serca”.

Pokaz „Jak przetrwać zarazę” w najbliższy poniedziałek, 19 marca, o godz. 19.00 w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16, II piętro)

Zapraszamy! Wstęp wolny. Dyskusję po seansie poprowadzi Mariusz Kurc. Ze względu na zmianę siedziby Krytyki Politycznej, będzie to ostatnie spotkanie na Foksal z cyklu Klubu Filmowego LGBT.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz