Newsweek: W obecnej kadencji rząd nie zrobił nic dla środowiska LGBT. PO złamała swoją przedwyborczą obietnicę ws. uregulowania kwestii związków partnerskich, a projekt dotyczący przestępstw motywowanych nienawiścią utknął w Sejmie - ocenia Kampania Przeciw Homofobii.
Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz w rozmowie nie zgodziła się z większością zarzutów. - Nie zgadzam się, że nic się nie wydarzyło przez ostatnie dwa lata. Moim zdaniem wydarzyło się bardzo dużo, jeśli chodzi o zmianę mentalną i stosunek do osób nieheteroseksualnych w Polsce - powiedziała.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej, podsumowującej działania rządu na półmetku kadencji, wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska przypomniała, że przed wyborami w 2011 r. premier Donald Tusk kilkakrotnie mówił, że popiera związki partnerskie i że zaraz po wyborach zajmie się kwestią ich uregulowania. Jednak w styczniu br. Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich, w tym też projekt PO.
Kolejny zarzut KPH wobec PO i rządu dotyczy sposobu procedowania projektów dotyczących mowy nienawiści. Obecnie brak jest w kodeksie karnym przepisów, które uwzględniałyby motywację homofobiczną jako równoważną innym motywacjom na tle uprzedzeń, jak np. w przypadku rasizmu czy antysemityzmu. W kwietniu sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach zdecydowała, że trzema projektami dot. mowy nienawiści (PO, SLD i TR) zajmie się podkomisja stała ds. nowelizacji prawa karnego. Jabłońska podkreśliła, że rząd dotychczas nie wyraził jednolitego stanowiska ws. projektów, a posiedzenie podkomisji wciąż nie zostało wyznaczone.
KPH zwraca też uwagę, że po konsultacjach międzyresortowych z projektu Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania, w którym zapisano takie działania jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy i walka z przemocą wobec kobiet i w rodzinie, zniknęła większość zapisów dotyczących osób LGBT.
KPH zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o stanie cywilnym, wystawianych przez polskie urzędy osobom, które chcą zawrzeć związek za granicą. Makuchowska przypomniała, że we wniosku o wydanie takiego zaświadczenia należy podać personalia osoby, z którą chce się zawrzeć związek, co skutkuje tym, że w przypadku osób tej samej płci urzędnicy odmawiają wydania zaświadczenia. Jak podkreśliła, z odpowiedzi MSW wynika, że sprawa ta ma zostać rozwiązana dopiero w noweli ustawy o aktach stanu cywilnego, która ma wejść w życie z początkiem 2015 r.
Za jedyny pozytywny aspekt tej kadencji rządu Makuchowska uznała działalność pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, która - w ocenie KPH - jest osobą bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia tej roli i aktywną.
W jednym z warszawskich barów zawisł rzucający się w oczy znak „zakaz pedałowania” - homofobiczny symbol używany przez faszyzujące Narodowe Odrodzenie Polski podczas demonstracji, np. przeciwko paradzie równości. wideo na tvp.pl
Rzeszów krzyczy że most Narutowicza, propaguje homoseksualizm. "Tęczowa paleta kolorów zafundowała miastu rozgłos w całej Polsce, co zapewne zaskoczyło samego pomysłodawcę. – Teraz homoseksualiści z całego kraju będą organizować spotkania na naszym moście – kpią". Paranoje nie którym wszystko już kojarzy się homoseksualizmem.
Za nami szczecińskie dni różnorodności, wydarzenie to zostanie upamiętnione jednak nie pozytywnym przekazem, a wulgarnymi napisami na murach które pojawiły się podczas trwania wydarzenia.
Reakcja dzieci na temat małżeństw homoseksualny
Para lesbijek została wybrana przez uczniów szkoły królową i królową balu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz