wtorek, 18 października 2011

RuszaMY LGBTQ w Białymstoku

Gazeta Wyborcza: Znudziła nam się już zabawa w chowanego - uznali młodzi ludzie, zrzeszeni w nieformalnej grupie IRIS, działającej na rzecz społeczności LGBTQ w Białymstoku i regionie. Już w przyszłym tygodniu ruszają więc ten temat "z przytupem" - cyklem projekcji filmowych i dyskusji poświęconych osobom homoseksualnym, biseksualnym, transpłciowym i queerowym.

Zapraszają na nie przede wszystkim te osoby, które w taki właśnie sposób postrzegają siebie, ale nie tylko.

- Także wszystkie zainteresowane tą tematyką i teorią queer oraz życzliwe - mówi Anna Kozicka ze Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Dialogu 9/12, reprezentująca też grupę IRIS.

Cykl pod hasłem "RuszaMY LGBTQ w Białymstoku" trwał będzie w październiku i listopadzie. Każdy z punktów programu będzie miał trochę inny charakter - projekcje filmowe i dyskusyjne. Będzie spotkanie ze zwykłym małżeństwem niezwykłych kobiet - Anią i Gretą, które są pierwszym queerowym małżeństwem w Polsce, jednocześnie zgodnym z polskim systemem prawnym. Jak to możliwe? Ania jest osobą transpłciową i korzystając z praw przynależnych jej jako osobie będącej metrykalnie mężczyzną, zawarła ślub cywilny z Gretą, która definiuje się jako lesbijka. Dziewczyny opowiedzą historię swej miłości i pokażą fragment z ceremonii ich zaślubin.

Warsztaty podnoszące świadomość i budujące pozytywną tożsamość osób LBGTQ poprowadzi Kasia Dułak. Planowana jest też impreza. Taka, której nie udało się zorganizować wiosną, w ramach tygodniowego Festiwalu Kultury Queer "Nienormatograf", zorganizowanego przez Stowarzyszenie 9/12. Oprócz projekcji, spotkań autorskich i wystawy, miało wtedy dojść do występu drag kings w klubie Metro. Niestety, nie udało się. Może tym razem powiedzie się z drag queens? IRIS, z którą związani są też ludzie z pracujący przy Nienormatografie, zaprosiła dwie damy tej sceny: Edytę i Dżagę. Gdy zapytałam Annę Kozicką czy uważa, że Białystok jest gotowy na takie imprezy, żachnęła się: - Ludzie zawsze są gotowi na to, co ich spotyka. Nie chciałabym rozstrzygać, że jakieś miasto czy wieś jest na coś gotowa, czy też jeszcze nie. Impreza w Metrze jest najbardziej interesującym i kolorowym aspektem projektu. Myślę, że ściągnie osoby, które po prostu lubią się bawić.

Program:

** Środa, 19 października, godz. 17.30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 46

Pokaz filmu "Nić", reż. Mehdi Ben Attia. 30-letni Malik (Antonin Stalhy) wraca z Francji do Tunezji po śmierci ojca. Zamieszkuje razem z matką (Claudia Cardinale) i podejmuje pracę architekta. Malik jest homoseksualny, ale ukrywa to przed matką. Kiedy poznaje Bilala (Salim Kechiouche), przystojnego Araba, który jest służącym w posiadłości matki, zakochuje się w nim ze wzajemnością i wówczas wszystko staje się możliwe...

** Czwartek, 27 października, godz. 17.30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 48

"Miłość, wierność i queerowość małżeńska - spotkanie ze zwykłym małżeństwem niezwykłych kobiet". Ania i Greta poruszą kwestię stereotypów dotyczących osób transpłciowych, z którymi spotykają się również wśród osób LGBT.

** Sobota, 5 listopada, godz. 11, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 31

Warsztat rozwoju osobistego dla osób LGBTQ z elementami asertywności. Zapisy i informacje: grupairis@gmail.com lub tel. 519 869 130

** Sobota, 12 listopada, godz. 21, klub Metro

Impreza połączona z występem drag queen Edyty i drag queen Dżagi.

** Środa, 16 listopada, godz. 17.30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 46

Pokaz filmu "Drugie Życie Lucii", reż. Stefano Pasetto. Życie Lucii wali się w gruzy. Ma poważne problemy ze zdrowiem, a w dodatku odkrywa, że zdradza ją mąż. Rzuca więc wszystko i wraz z przyjaciółką Leą, z którą połączyła ją zmysłowa fascynacja, rusza na kraniec świata. Czy wśród skał wybrzeża Patagonii, w magicznej krainie wielorybów, bohaterki znajdą rozwiązanie swoich problemów? Czy przeżyją tu oczyszczenie i przemianę duchową? Nawiązujący do najwybitniejszych osiągnięć Krzysztofa Kieślowskiego film Stefana Pasetto to nastrojowe i odważne kino kobiece.

** Czwartek, 24 listopada, godz. 17.30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 48

"Żeby życie miało smaczek? Słodko-gorzka rozmowa o biseksualności". Spotkanie będzie miało formę pośrednią między warsztatami a panelem dyskusyjnym (o stereotypach dotyczących osób biseksualnych, o zjawisku ich podwójnego wykluczenia, o tym czy osobom biseksualnym trudniej dochować wierności w monogamicznym związku, a może wszyscy mamy w sobie jakiś pierwiastek biseksualności?) Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć między innymi Aleksandra Sowa, działaczka na rzecz praw człowieka, publicystka i dziennikarka specjalizująca się w tematyce biseksualności.

Wstęp na wszystkie wydarzenia oprócz imprezy w Metrze - bezpłatny. Projekt dofinansowana ze środków Stowarzyszenia Lambda Warszawa w ramach Funduszu Stonewall.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz