niedziela, 30 stycznia 2011

Homofobia w tobie i we mnie, Coming out Geri Jewell, Jonathan Knight,

KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII ZAPRASZA
na bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne
dla osób homo-, bi- i heteroseksualnych
Warszawa, luty - czerwiec 2011

HOMOFOBIA W TOBIE I WE MNIE
Jeśli porusza Cię temat dyskryminacji, jeśli pragniesz poczuć jak to jest być wykluczoną/ym lub sprawdzić jak to jest dyskryminować i dla jakiej korzyści to robimy – zapraszamy na nasze warsztaty! Będziemy eksplorować zjawiska takie jak: stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja, prawa człowieka, homofobia i kulturowa tożsamość płciowa. Odkrywać je będziemy również we własnych postawach i zachowaniach, albowiem - jak powiada przysłowie - „najtrudniej dostrzec belkę we własnym oku...”

Celem naszej pracy będzie stworzenie spektaklu Teatru Forum dotyczącego homofobii.

Metodą naszej pracy będzie drama i Teatr Forum.

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod edukacyjnych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role – robimy to wszyscy na co dzień, w różnych sytuacjach społecznych. W dramie mamy okazję obserwować i przeżywać nie tylko reakcje wypływające z naszych osobistych doświadczeń, lecz także te, które wynikają z roli, np. matki-wandalki lub szefa-tyrana. Mamy możliwość spojrzenia z dystansu i przeanalizowania trudnych sytuacji (w naszej pracy będzie chodziło o dyskryminację), nazwania emocji, które im towarzyszą, zrozumienia lepiej siebie i innych oraz trenowania nowych zachowań i umiejętności w obronie praw własnych lub osób trzecich.

Drama tworzy sytuacje edukacyjne poprzez angażowanie uczestników na trzech poziomach:

- fizycznym (zaangażowanie ruchu, ciała w trakcie improwizacji)

- emocjonalnym (zaangażowanie emocji w trakcie wchodzenia w role)

- intelektualnym (dyskusje i podsumowanie po improwizacjach)

Wielką zaletę dramy stanowi całkowita odmienność od metod nauki, do których przywykliśmy oraz element zabawy i spontaniczności, który każdy uczestnik/uczestniczka będzie mógł/mogła wykorzystać we właściwym dla siebie zakresie. Nie ma wymogu posiadania talentu lub doświadczeń teatralnych, każdy się nadaje! W końcowym efekcie czteromiesięcznych spotkań stworzymy i przedstawimy słowem i gestem opowieść. W zbiorowym doświadczeniu własnej siły sprawczej, każdy będzie mógł poczuć się jej współautorem i uczestnikiem. Warsztat daje szansę na takie właśnie doświadczenie – na ile stanie się ono Twoim udziałem, zależeć będzie w dużej mierze od Ciebie samej/samego.

Spotkania odbywać się będą w Warszawie, w każdy poniedziałek (lub wtorek) w godzinach 17-20 (lub 18-21) w przepięknej sali teatralnej w Centrum Kultury Lubelska. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ostateczny dzień i godziny spotkań ustalimy zgodnie z potrzebami grupy!

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: kremin@kph.org.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub mpozdal@hotmail.com Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Przyjmujemy je do 15 lutego 2011, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Warsztat prowadzony będzie w ramach projektu „Berlin – Yogyakarta”, ze wsparciem finansowym Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.

Prowadzący:
*Katarzyna Remin, trenerka antydyskryminacyjna m.in. metodą Teatru Forum, autorka projektu KPH „Berlin-Yogyakarta”
*Michał Pozdał, trener dramy i Teatru Forum, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.


Geri Jewell amerykańska aktorka która powiedziała nie dawno ujawniła się że jest lesbijką. Geri urodziła się porażeniem mózgowym. Znana jest bardziej z serialu "Facts of Life",  też wystąpiła w filmie telewizyjnym "Two of a Kind", programie "Sesame Street", "21 Jump Street", "The Young and the Restless",  HBO serial "Deadwood". Kiedy Geri nie pracuje w telewizji, jest ona mówcą motywacyjnym na temat niepełnosprawności i różnorodności. Pokazuje można żyć normalnie.

  Oficjalna strona Geri: gerijewell.com

 Jonathan Knight, napisał na blogu że nigdy nie był przez nikogo ujawniony że jest gejem ale sam ujawnił się. Zrobiłem to prawie dwadzieścia lat temu. Nigdy nie spodziewałem się, że będę musiał zrobić to jeszcze raz publicznie jestem gejem, nie ukrywał się. Nie którzy oczekują że publicznie ma pojawić się na okładce magazynu z napisem 'Jestem gejem'.Ale on jest inny woli inaczej, nie musi krzyczeć że jest gejem, żyje sobie spokojnie też on rzadko publicznie pojawia się z powodu choruje na ataki paniki.

Jonathan Knight, u Oprah Show 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz