czwartek, 5 sierpnia 2010

Kalifornia koniec zakazu małżeństw homoseksualnych

Sąd federalny w San Francisco w Kalifornii unieważnił zakaz małżeństw homoseksualnych, wprowadzony wcześniej w tym stanie w drodze plebiscytu powszechnego.

Prowadzący sprawę sędzia Vaughn Walker stanął na stanowisku, że zakaz ten - tzw. Propozycja 8 - jest sprzeczny z konstytucją, gdyż narusza zasadę równych praw obywateli. Werdykt był odpowiedzią na pozew skierowany przeciw Propozycji 8 przez parę homoseksualistów, której odmówiono licencji małżeńskiej.

Władze Kalifornii najprawdopodobniej odwołają się od tej decyzji do sądu apelacyjnego. Zdaniem ekspertów prawnych, sprawa znajdzie epilog dopiero w Sądzie Najwyższym, ale jest to kwestia kilku lat.

Znaczenie orzeczenia w San Francisco polega głównie na tym - powiedział jeden z ekspertów w telewizji CNN - że uchylając zakaz, sąd po raz pierwszy powołał się na konstytucję USA.

W przypadku podobnych sporów, w innych stanach, decyzje sądowe uznające małżeństwa homoseksualne za legalne uzasadniały to, powołując się na konstytucje stanowe.

Nie wiadomo jeszcze czy orzeczenie w Kalifornii oznacza, że lesbijki i geje będą mogli natychmiast zawierać małżeństwa w tym stanie - zadecyduje o tym osobno ten sam sąd federalny.

Werdykt w Kalifornii jest już drugim ostatnio zwycięstwem zwolenników legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Niedawno sąd federalny w stanie Massachusetts orzekł, że małżeństwom gejów i lesbijek - legalnym w tym stanie - należą się federalne świadczenia socjalne przysługujące heteroseksualnym parom małżeńskim. Benefitów takich odmawiano gejom i lesbijkom, gdyż prawo federalne nie uznaje ich małżeństw za legalne.

Obecnie pięć stanów: Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Connecticut i Iowa, oraz Dystrykt Stołeczny (D.C.) Waszyngton - uznaje małżeństwa homoseksualne.
WP.PL





To niezwykła ważna chwila dla każdego, kto wierzy w konstytucyjne gwarancje równych praw dla wszystkich. Jest to piękny dzień dzisiaj w Kalifornii. Mam nadzieje w Nowym Jorku też wkrótce będą małżeństwa homoseksualne" Powiedziała Cynthia Nixon dla Advocate

"Dziś w Kalifornii zachęca mnie do przypuszczenia, że ludzie zaczynają zrozumieli, że jeśli chcesz być z kimś, opiekować się drugą osobą, poprzez ślub i legalność małżeństwa, to powinno być w stanie. Spaniała wiadomość dziś". - powiedziała Liza Minnelli dla Advocate

Nawet Gubernator Arnold Schwarzenegger: "Ta decyzja potwierdza pełną ochronę prawną i ochronę Uważam, że każdy zasługuje."

Shanna Moakler powiedziała: "Dzisiaj świętujemy! RÓWNOŚCI i miłość dla wszystkich!"

Oraz inne gwiazdy, cieszą się że opalono zakaz małżeństw homoseksualny w Kalifornii.
Miedzi innymi gwiazdy wysłali swoje wiadomości na twintter że opalono ustawę to Kelly Osbourne, Kim Kardashian, Ricky Martin, Milla Jovovich, Paris Hilton, Ellen DeGeneres
wiadomości gwiazd na TMZ.com

więcej informacji na Advocate.

Paul Katami i Jeff Zarrillo, opowiadają o sobie jak poznali się, życiu...

2 komentarze:

  1. Homoseksualizm nie jest poglądem, to choroba.
    Demokratyczne głosowanie niczego nie zmienia w tej kwestii.
    Prawa mają te same co ja i ty, co każdy obywatel.
    Oni chcą specjalnych praw, o wiele większych niż te co ma każdy człowiek.
    Przyszli na świat w normalnym związku.
    - Dlaczego dla siebie chcą specjalnych?

    Nie bardzo rozumiem, jak w demokracji sąd najwyższy może obalić wyrokiem wynik demokratycznego referendum? To oznacza tylko jedno: jeśli w społeczeństwie pedryli jest poniżej 1% a w składzie sędziów SN jest ich ze 30%, to prawo stanowione w kwestiach legalizacji i uprzywilejowania sodomii jest stanowione tak, jakby 30% społeczeństwa to były pedały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimie, Ameryka to kraj prawa: jeśli referendum było nieważne (a sędzia uznał, że było, gdyż Kalifornia bez wyroku sądu - tzw. due process - odebrała części Amerykanów fundamentalne prawo do małżeństwa i wprowadziła nierówność ze wzgledu na cechę, nad która człowiek nie ma kontroli), jego wynik nie ma znaczenia. Nawet gdyby 99,99 proc. Kalifornijczyków przegłosowało dyskryminację gejów (bez znaczenia, czy przez odebranie im prawa do małzeństw, czy ustawy wprowadzające eksterminację), i tak byłoby to nielegalne.

    PS. A twój argument, że homoseksualizm to choroba, gejom w Stanach by tylko pomógł: od 1990 obowiązuje w USA Americans with Disabilities Act, na mocy którego nikt nie może być dyskryminowany ze wzgledu na stan zdrowia (także w odniesieniu do prawa do małżeństwa). jak by nie patrzeć, stoisz zatem na straconej pozycji.

    OdpowiedzUsuń