niedziela, 21 marca 2021

Słowo Boże na niedziele - Błędne Biblijne tłumaczenia o homoseksualizmie, oburzenie po decyzji Watykanu dotyczące zakaz błogosławieństw par jednopłciowy



Kościół katolicki to nie tylko Watykan. Chrześcijaństwo to nie tylko wąska interpretacja płynąca z Rzymu. Nie wszystko jest czarno-białe.

Cieszą mnie głosy katolików, którzy sprzeciwiają się zakazowi błogosławienia par jednopłciowych. Teraz ksiądz Tobias Schaefer, proboszcz katedry w Wormacji:

„Jeśli Kościół nie ma pełnomocnictwa, by udzielać błogosławieństwa tam, gdzie ludzie tego pragną, to czyż nie zrezygnował ze swojego pierwotnego zadania?

Błogosławieństwo nie jest instrumentem moralnego osądu! To obietnica, że Bóg jest tam, że idzie z nami. Zarówno w dobrych, jak i w trudnych godzinach (...) Dać Boże błogosławieństwo tym, którzy go potrzebują, proszą o nie i wyczekują: nie mogę i nie będę odmawiać" - napisał Schaefer na swoim profilu na Facebooku.

I dodał: "Tam, gdzie Kościół uważa, że musi być strażnikiem nad błogosławieństwem Boga, nie jest już błogosławieństwem dla świata (...) Jako kapłan przysięgałem mojemu biskupowi - a tym samym Kościołowi (...) - posłuszeństwo. I jestem z całym przekonaniem posłuszny. A jednak właśnie dla dobra tego posłuszeństwa doszliśmy do punktu, w którym muszę powiedzieć: będę ofiarowywał błogosławieństwo Boże, ktokolwiek tego potrzebuje, o nie prosi i go pragnie: nie mogę nikomu odmówić".

Nie mogę się doczekać głosów księży, sióstr, polskich katolików i katoliczek, którzy głośno powiedzą "NIE" wykluczaniu. "Nie" dla instrumentalizacji sakramentaliów, błogosławieństw i rytuałów.

Były prawosławny ksiądz Nathan Monk, który został aktywistą na rzecz praw obywatelskich, co mówi Watykan Biblii o homoseksualizmie, to wszystko z powodu błędnych tłumaczeń.

W swoim poście na Facebooku Monk powiedział: „Z powodu niedawnego orzeczenia Watykanu wielu pytało mnie, co Biblia naprawdę mówi o związkach osób tej samej płci. Inni kwestionowali, czy Kościół w ogóle może ewoluować w kwestii równości małżeństw.

„Biblia nie potępia związków osób tej samej płci. Słowo homoseksualista zostało dodane do Biblii dopiero w latach czterdziestych XX wieku. Dobrze przeczytałeś, słowo pojawiło się dopiero w XX wieku. Problem stał się oficjalnie niejasny, gdy pisma święte były tłumaczone z greckiego, hebrajskiego i łaciny na niemiecki, francuski i angielski. Ale prawdziwy problem sprowadza się do apostoła Pawła.

„Paweł dosłownie wymyślił słowo arsenokoitai, które jest słowem złożonym, które pochodzi od dwóch greckich słów oznaczających męski (arsén) i łóżko (koité). Słowo to było anomalią dla tłumaczy Biblii i przybierało różne formy od tłumaczenia do tłumaczenia. W końcu uczeni zaczęli wierzyć, że Paweł nawiązuje do Księgi Kapłańskiej. Prosta lektura tekstu wskazywałaby, że związki osób tej samej płci są sprzeczne z obyczajami Bożymi, ale jak większość rzeczy w życiu, kontekst ma znaczenie.

„Inne wersety, które są nadużywane w celu potępienia społeczności LGBTQ +, to historia Sodomy i Gomory. Ten werset nie ma nic wspólnego z związkami osób tej samej płci.

„Biblia nie potępia związków osób tej samej płci. To, co się stało, to fakt, że pisma święte były z czasem używane przeciwko społeczności LGBTQ+. Nadszedł czas, aby Kościół przyznał się do tych poważnych błędów w tłumaczeniu i wkroczył w światło miłości i prawdy”. (queerty)

Jezuita James Martin, piszę coraz więcej osób myśli opuszczenia Kościoła nie tylko LGBT ale także ich rodziny. 

„Od czasu gniewu związanego z wykorzystywaniem seksualnym w 2002 i 2018 roku nie widziałem tylu ludzi tak zdemoralizowanych i gotowych do opuszczenia kościoła, jak w tym tygodniu” - napisał Martin. Dodał: „I nie tylko osoby LGBT +, ale ich rodziny i przyjaciele, duża część kościoła”.

 

 

 

Katedra Hope


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia Eucharystii z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie 


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka).


Codziennik biblijny


Dominikanie we Wrocławiu


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu 


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Dominikanie Łódź   


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Ewangelicy Trójmiasto - kościół Zbawiciela w Sopocie 


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi.


Kościół ewangelicko-augsburski z Katowic. 


Ewangelicy z Wisły - Tygodniowe Nabożeństwo Pasyjne 


Stowarzyszenie Tęczowi Społecznicy - rozważania ks. prof. Marka Uglorza.


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie dekalog 


Middle Church - Członkowie kościoła Claudia Slacik i Susan Davis rozmawiali z NY1 o ich odpowiedzi na homofobię Watykanu. Wyjaśnili, dlaczego jako byli katoliczki opuścili Kościół katolicki i przeszli do kościoła Middle.  


Kościół św. Stanisława Kostki w Saint Louis 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


 Douglas United Church of Christ


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Metropolitan Community Church Stuttgart


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz