niedziela, 7 marca 2021

Słowo Boże na niedziele - Matka Boża jest również Pocieszycielką osób LGBT+


W gruncie rzeczy Tęczowa Matka Boża jest w pełni inkluzywna i arcykatolicka. Oddaje charakter Matki Bożej jako Matki wszystkich ludzi, która jest ostoją wszystkich słabych i ciemiężonych i otacza ich matczyną opieką.

Podstawowy problem, który widzę, to oddawanie pod osąd instytucji państwowych tak złożonych kwestii, jak obraza czyichś uczuć religijnych. Owszem, można powiedzieć, że w demokracji liberalnej każdy członek społeczności powinien czuć, że jest chroniony – wraz ze swoim komfortem psychicznym, jakim w tym wypadku są „uczucia religijne”. Nie będę wchodził tu w prawnicze meandry, gdyż uważam, że od tej strony sędzia Agnieszka Warchoł przedstawiła dość jasną argumentację prawniczą stojącą za uzasadnieniem uniewinnienia. Interesuje mnie jednak, na ile zasadne jest stawianie takich zarzutów z perspektywy wewnątrzkościelnej.

Przypadek „Tęczowej Matki Bożej” interesuje mnie jako punkt wyjścia dla rozważań na temat miejsca osób LGBT+ w Kościele. Tutaj okazuje się, że nie tylko liczni wierni, ale i księża, przede wszystkim zaś biskupi, którzy powinni mieć jednak największe rozeznanie w sprawie wiernych, nie dostrzegają w ogóle obecności tych mniejszości w Kościele. A wydaje się, że jest najwyższy czas na pobudkę. Według ostatnich sondaży najmłodsze pokolenie jest najmniej religijną grupą Polaków. Można się spodziewać, że będzie tylko gorzej. Strategia episkopatu, którą można streścić w memicznym haśle „dajcie więcej papieża” wypowiadanym przez Diatłowa w elektrowni w Czarnobylu, okazała się nieskuteczna, a wręcz zadziałała na szkodę pamięci po Janie Pawle II.

Kościół – tutaj chodzi mi już nie tylko o instytucję, ale Kościół we właściwym sensie tego słowa, jako wspólnotę wiernych – zatracił zdolność rozróżniania tego, co należy do domeny świeckiej, a co do duchowej. Nie pierwszy raz dochodzi do sytuacji, gdy Kościół odwołuje się do zbrojnego ramienia państwa jako rzekomego strażnika wartości nadprzyrodzonych. W momencie gdy czuje się bezsilny, wydaje się to jedynym możliwym rozwiązaniem. Wynika to też ze świadomości własnej słabości i utraty owego „katolickiego imaginarium”, o którym niedawno dyskutowano na skutek artykułu Marcina Kędzierskiego. Gdyby Kościół faktycznie czuł, że sprawuje władzę nad rzędem dusz, w tym wypadku wystarczyłoby apelowanie do sumienia „winnych”, do pokuty i zadośćuczynienia, w ostateczności nałożenie kar kościelnych – tak byłoby zapewne, gdybyśmy żyli w Christianitas. A jako że Kościół musi jakoś egzystować obok (i wobec) świeckiego liberalnego państwa, to musi odwoływać się teraz do jego autorytetu – gdyż jego własny już nie wystarczy (...) 

W gruncie rzeczy Tęczowa Matka Boża jest w pełni inkluzywna i arcykatolicka. Oddaje charakter Matki Bożej jako Matki wszystkich ludzi, która jest ostoją wszystkich słabych i ciemiężonych i otacza ich matczyną opieką. To Matka, która nigdy nie odrzuca i zawsze wysłucha (...) - Magazyn Kontakt - Piotr Popiołek,

Katedra Hope

 

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nabożeństwo i Światowy Dzień Modlitwy 2021.


Liturgia Pokutna i Eucharystia - 3. Niedziela Przygotowania Paschalnego


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie 


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka).


Codziennik biblijny


Dominikanie we Wrocławiu


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu 


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Ewangelicy Trójmiasto - kościół Zbawiciela w Sopocie 


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi.


Tygodniowe nabożeństwo pasyjne z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 05 marca 2021


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


 Douglas United Church of Christ


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Metropolitan Community Church Stuttgart


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz