środa, 31 marca 2021

Wieści LGBTQ: Tęczowe rodziny w Irlandii, Atak homofobiczny w Uzbekistanie, Niemiecka policja z trans osobami, Arkansas transfobiczne ustawy, Lil Nas X i kontrowersje ...



Panie które widzicie na zdjęciu to Niamh O'Sullivan i Geraldine Rea - pierwsza irlandzka para osób tej samej płci, której przyznano status współrodziców! Stalo się to możliwe dzięki wprowadzeniu w maju zeszłego roku Children and Family Relationships Act 2015 czyli jednego z ważniejszych dla obywateli i obywatelek Irlandii aktów prawnych dotyczących rodziny. Jedną ze zmian prawnych wprowadzonych w zeszłym roku jest umożliwienie wpisania do aktu urodzenia zarówno matki biologicznej, jak i jej partnerki w przypadku dzieci narodzonych dzięki medycznie wspomaganej prokreacji. 

Wszystkie te słowa brzmią strasznie poważnie, jednak przekaz jest prosty i bardzo radosny - małe Réidín i Aoibhín, bo tak mają na imię bliźniaczki, są pierwszymi dziećmi w Irlandii z oficjalnie uznanymi przez prawo dwiema matkami! Życzymy całej rodzinie wiele dobra a rządzącym Polską, klasycznie już, wzięcia przykładu z mądrzejszych od siebie 


Pinksixty news wiadomości LGBT - Niemiecka policja od teraz dopuszcza do swoi szeregów także osoby transpłciowe i niebinarne.  

Arkansas i South Dakota zatwierdzili ustawy zakaz opieki zdrowotnej potwierdzającej płeć dla dzieci transpłciowych, wysyłając gubernatorowi projekt ustawy, który został szeroko skrytykowany przez organizacje medyczne. 

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał ustawę zakazującą transpłciowym kobietom i dziewczętom uczestniczenia w szkolnych drużynach sportowych zgodnie z ich tożsamością płciową.

FOLX Health, „pierwsza firmą zdrowia zaprojektowaną przez społeczność LGBTQIA+ i na jej potrzeby”,  umieszciła billboard z napisem „Trans Lives Are Precious” na trasie I-95 Florydzie, tuż obok domu Trumpa w Mar-A-Lago.

Nowy serial BBC Three opowiadający organizatorów imprez, których zadaniem jest stworzenie ekstrawaganckiego wydarzenia dla „gwiazdy imprezy” z ważną datą do świętowania.


Q News Tonight


Tęczowa Wiosna o samorządach: różni, ale równi lokalnie - rozmowa o uchwałach solidarnościowych i politykach równościowych na poziomie samorządu!


Uzbecki aktywista LGBT+ Miraziz Bazarov trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami po brutalnym ataku kijem baseballowym przez trzech zamaskowanych mężczyzn.

Bazarow jest głośnym krytykiem prezydenta Mirzijojewa i obszernie pisał o „rosnącej korupcji” rządu, opisując rzekome reformy gospodarcze jako „wielką stratę” i wzywając ludzi do bojkotu wyborów.


Pentagram, czarny kolor oraz podeszwa z czerwonym atramentem i "kroplą ludzkiej krwi" - tym wyróżniają się buty stworzone przez kolektyw MSCHF w kolaboracji z raperem Lil Nas X. Projekt to tak naprawdę przerobione, popularne Air Maxy 97 od Nike. Firma odcięła się od akcji i złożyła pozew o bezprawne wykorzystanie znaku towarowego.

Na zarzuty Lil Nas X reaguje... memami. Na oficjalnym kanale na YouTube zamieścił przeprosiny "za buty szatana", które po kilku sekundach przerwał fragmentem teledysku do "MONSTERO". Z pozwu od Nike zażartował z kolei fragmentem z bajki "Spongebob".   

Raper podzielił się również fragmentem z mszy, podczas której krytykowano projekt butów. "Jesteśmy w środku pandemii i co tydzień mierzymy się z masową strzelaniną. A wy zbieracie się w kościele, by podyskutować o butach" - skomentował 22-latek - Polsat News


Duże pieniądze, obsadzanie stanowisk publicznych i budowa politycznych wpływów. Sprawdziliśmy kulisy kampanii konserwatywnego instytutu Ordo Iuris, który stara się doprowadzić do wypowiedzenia przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Ten cel — dzięki rządom PiS — jest już na wyciągnięcie ręki. W tle toczy się gra w obozie władzy, bo minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zawarł nieformalny pakt z Ordo Iuris, co jest niewygodne dla premiera.

"Konwencja Praw Rodziny" spina wszystkie pomysły Ordo Iuris na organizację życia rodzinom w Polsce. Organizacja chce doprowadzić do tego, by jej ultrakatolicki projekt stał się prawem międzynarodowym – prezentowała go m.in. w ONZ. Ma w tym sojusznika: resort Ziobry walczy o poparcie pomysłu w całej Europie - jak ustalili dziennikarze Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), polskie ministerstwo wysłało list w tej sprawie m.in. do rządów Słowacji, Słowenii, Chorwacji i Czech (Słowacja, Czechy i Węgry nadal nie ratyfikowały konwencji antyprzemocowej). Słowenia odpowiedziała już polskiemu ministerstwu, że nie jest zainteresowana wypowiedzeniem konwencji. Udziału w inicjatywie odmówiła też Słowacja, odpowiadając, że "nie widzi potrzeby nowego międzynarodowego projektu" (dysponujemy pełną treścią odpowiedzi) (...) - onet.pl.

Protest synchroniczny pisOFF. Policja zaskoczona o 10.57 w czterech miejscach Warszawy jednocześnie rozpoczęła się akcja protestacyjna przygotowana przez aktywistów z kilku organizacji - Kolektyw Dumni i Wściekli, No more, Cień mgły, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Extinction Rebellion. Kilkoro aktywistów przypięło się zamkami rowerowymi U-lock do bram i ogrodzeń "zaatakowanych" instytucji - MEN, Komenda Główna Policji, Trybunał Konstytucyjny i siedziba Ordo Iuris.


Magazyn "The New Yorker" naniósł zmiany w opublikowanym na jego portalu artykule Mashy Gessen. Polska ambasada w Waszyngtonie uznaje to za otwarcie się redakcji na dialog i zapowiada dalsze działania mające na celu usunięcie tekstu lub dokonanie kolejnych korekt. Na publikację "New Yorkera" zareagowało także Forum Żydów Polskich - TVN24.


Zaledwie 27 proc. Polaków zapytanych o to, czy ufa rządowi, odpowiedziało "tak". To jeden z najgorszych wyników na świecie. Ponadto od 2017 roku zaufanie do rządu spadło niemal o połowę. W Niemczech poziom zaufania wynosi 65 proc., w Skandynawii przekracza 80. Najbardziej ufni wobec swojego rządu są Szwajcarzy - gazeta.pl

Democracy Now!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz