wtorek, 16 marca 2021

Coraz więcej słuchać o molestowania kobiet tu wina toksycznej męskości która szkodzi mężczyznom


Policjant podejrzany o zabójstwo i zbrodnia, która wstrząsnęła Anglią. Jak duży jest gniew, widać było podczas wieczornego czuwania w Londynie. 33-letnia Sarah wracała sama do domu i do tego domu nigdy nie doszła. Brytyjskie kobiety pytają - czy na ulicach są bezpieczne? (TVN Fakty)

Zgromadzenie Stanowe Nowego Jorku rozpoczęło dochodzenie w sprawie impeachmentu gubernatora Andrew Cuomo oskarżonego między innymi o molestowanie seksualne. Do jego ustąpienia wzywają kongresmani reprezentujący stan na Kapitolu. W piątek siódma kobieta wystosowała oskarżenia wobec gubernatora Nowego Jorku - TVN24

Nie mogę uwierzyć w to, co się ze mną dzieje. Codziennie czekam, aż moja córka wróci do domu - mówiła matka 14-letniej uczennicy, pobitej i utopionej w Sekwanie. Ponad dwa i pół tysiąca osób upamiętniło dziewczynkę. W miejscowości Argenteuil leżącej w aglomeracji paryskiej odbył się specjalny "biały marsz" - TVN24.

Problemem jest toksyczna męskość, każdym kraju  problem kobiety mają podobny problem czy cos zmieni się. Najpierw musi być zmiana edukacji, to nie tylko problem ci "super mężczyźni męscy", oni nie tolerują inności. Myślą mogą wszystko, po tak nauczeni są, tu trzeba zmienić. Wielu chwalą mężczyzn no i co to problem, że facet mówi kobiecie ma fajne piersi. 

Wielu nie widzi problemu np były prezydent USA Trump oskarżony wielokrotnie o molestowanie, wielu ok jest facetem ma to tego prawa. U nas kobietę zgwałci po sama jest wina po tak ubrała się. Tu problem wielu nas media, matki, ojców którzy wychowują chłopców na silny, a nie wrażliwy po to nie męskie facet płacze. 

Później jest wiele problemy nie tylko molestowaniem, ale także zdrowem psychicznym wielu mężczyzn. To najczęściej mężczyźni popełniają samobójstwo, nie dają sobie radę. Nie potrafia prosić o pomoc po to nie męskie. 

Traktowanie kobiet jako własność, jako pożądanie seksualne ale nie jako człowieka. Ci mężczyźni "super męscy" mają problem homofobią. Wiele pobić ataków homofobiczny to problem akceptacją męskością. 

Możemy nadal oburzać się, że znów jakaś kobieta została molestowana. Ale nic nie zmieni dopuki, nie będzie wreszcie edukacji mężczyzn, już od szkoły, rodziców.

Szkodliwa męskość to nie tylko hetero mężczyzn, ale także nieheteromatywny mężczyzn. Nawet same środowisko LGBT ma problem. Jak kobieta ma wyglądać, ataki na trans kobiet wiele same kobiety cis nie uznają je jako kobiety. 

Geje mają problem z facetami którzy są za bardzo kobiecy, problem jest wielki szkodliwość męskość ma na każdego wpływa. Szkodliwość męskość i kobiecość osądzanie kogoś z powodu wyglądu, za mało męski, za mała kobieca. 


Po raz pierwszy w historii American Psychological Association (APA) opublikowali wytyczne dotyczące mężczyzn i chłopców, mówią, że tak zwana “tradycyjna męskość” jest bardzo szkodliwa. 

Najbardziej problemem złej męskości jest dominacja i agresja. Trakcyjna męskość szkodzi mężczyzną, ogranicza ich rozwój psychiczny, zachowania, konflikt płci, bardzo negatywnie wpływa na ich rozwój psychiczny i zdrowie fizyczne.

APA w raporcie mówią trakcyjna męskość, jest zła i prowadzi do zachowań destrukcyjny, także do homofobiczny zachowań. Zastraszają, a nawet częściej molestują seksualnie kobiet.

Patriarchat szkodzi nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. APA ostrzegają, że toksyczna męskość szkodzi w USA aż 90 zbrodni przeprowadzają mężczyźni. Także samobójstwa częściej przeprowadzają mężczyźni niż kobiety.

Jeden spot reklamowy produktów do golenia Gillette, także mówił o tzw. toksycznej męskości, krzywdzącej mężczyzn na całym świecie, w tym również tych nieheteroseksualnych i niecispłciowych - to temat ważny też dla naszej społeczności. Klip podkreśla, jak istotne jest, by mężczyźni potrafili brać odpowiedzialność za własne zachowanie i dawać odpowiedni przykład młodym chłopcom, by ci w przyszłości stworzyli pokolenie mężczyzn wolnych od toksycznej męskości.

Termin "toksyczna męskość" odwołuje się do funkcjonującego w społeczeństwie patriarchalnym przekonania, że "prawdziwa" męskość oznacza m.in. agresję fizyczną i tę na tle seksualnym, brak emocji i odrzucenie wszystkiego, co stereotypowo "kobiece". Toksyczna męskość powoduje, że mężczyźni, którzy nie wpisują się w społecznie akceptowany model, są postrzegani jako "zniewieściali" i "niemęscy" i często padają ofiarami znęcania się i ataków, w tym na tle homofobicznym.

W klipie znalazły się m.in. sceny przedstawiające efekty uboczne wynikające z funkcjonowania toksycznej męskości w społeczeństwie od wieków - bijący się ze sobą chłopcy, serial komediowy, w którym żarty opierają się na wyśmiewaniu kobiet, koledzy wyszydzający wrażliwego chłopca czy "mansplaining" w miejscu pracy. Narrator w klipie mówi, że takie zachowania zbyt często są tłumaczone tą samą wymówką: "Tacy już są chłopcy!".

Według Gillette nastał czas, by mężczyźni potrafili pociągnąć innych mężczyzn do odpowiedzialności za ich zachowanie. Reklama kończy się podkreśleniem, jak ważne jest, by mężczyźni byli wzorami do naśladowania dla młodych chłopców i potrafili wychować pokolenie mężczyzn wolnych od toksycznej męskości - Queer.pl/GSN


Mężczyźni rzadziej segregują śmieci, przechodzą na weganizm i kupują produkty ekologiczne, w porównaniu do kobiet. Wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż wśród kobiet. Postawy homofobiczne, antysemickie, islamofobiczne i rasistowskie częściej wyrażają mężczyźni aniżeli kobiety. Czy tak musi być i czy jest to oczywiste? Jak nauka tłumaczy to, że mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc, kiedy cierpią z powodu depresji? Jak rozumieć to, że mężczyźni mniej dbają o środowisko i są bardziej nietolerancyjni? Odpowiedzią na te pytania jest toksyczna męskość. Pojęcie w psychologii używane do nazwania ścisłego nacisku na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych. W konsekwencji prowadzi ona do ukrywania emocji przez mężczyzn i chłopców.

Czy pojęcie ,,toksyczna męskość’’ służy do obniżenia wartości męskości (jako zbioru cech) i wykazania, że mężczyźni męscy być nie powinni? Absolutnie nie. Toksyczną męskość uważa się za usztywnioną i przejaskrawioną męskość. System społeczny wmawiający mężczyznom, że nie powinni wyrażać swoich emocji, bo będą uznani za niemęskich. Jest to zbiór przekonań, które nagradzają mężczyzn za gniew – emocję uważaną za ,,męską’’. Zachęcają też mężczyzn do wyrażania złości poprzez agresywne zachowania wobec kobiet i mniejszości. Chłopcy i mężczyźni żyjący w toksycznej męskości, starają się rozpaczliwie uniknąć bycia uznanymi za niemęskich, a więc kobiecych. Wiadomo, że w patriarchalnym społeczeństwie kobiecość stawia się pod męskością. Dlatego chłopcy w podstawówce tak bardzo się denerwują, gdy słyszą na w-f: ,,biegasz, jak baba!’’

Warto pamiętać, że męskość w psychologii, socjologii i seksuologii to zbiór cech tradycyjnie przypisywanych mężczyznom – niezależny od biologii. Oznacza to, że cechy stereotypowo męskie mogą przejawiać osoby różnych płci, a sama płeć jest konstruktem płynnym i społecznie uwarunkowanym. Zgodnie z tą teorią, mężczyzna może być delikatny i tolerancyjny i dalej pozostawać mężczyzną. Toksyczna męskość zaś stawia przynależność do męskości jako nadrzędną wartość w życiu mężczyzn. Przez to powinni jej zaciekle bronić i unikać jej podważania.

Toksyczna męskość promuje, więc wszystkie te zachowania, które wynikają z innego pojęcia – tradycyjnej męskości. Stereotypowo w naszej kulturze za męskie uznaje się: siłę, radykalizm, władzę, dominację, agresję, wojnę i racjonalizm. Co zatem z mężczyznami, którzy są wrażliwi, delikatni i pokojowi? Toksyczna męskość każe im to ukrywać, bo inaczej zostaną uznani za niemęskich.

Przeciwieństwem takiej wizji jest pozytywna męskość. Przykład pozytywnych wzorców kulturowych dla mężczyzn dała chociażby reklama Gilette, która wywołała falę oburzenia w środowiskach konserwatywnych. Firma produkująca akcesoria do golenia w swoim spocie pokazała mężczyzn przekazujących swoim dojrzewającym synom wartości sprzeczne z tradycyjnie pojmowaną męskością, a więc m.in. szacunek do kobiet i bezprzemocowość.

W 2019 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało listę zaleceń dla osób zajmujących się zdrowiem psychicznym chłopców i mężczyzn. W swoim stanowisku wprost wykazało, że toksyczna męskość szkodzi tej grupie społecznej i realnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Towarzystwo w tym dokumencie, na podstawie 40 letnich badań, wykazało, że toksyczna męskość szkodzi mężczyznom i doprowadza w konsekwencji do większej ich liczby wśród osób osadzonych w więzieniach, niekończących szkół i uzależnionych od alkoholu. Zwrócono też uwagę na to, że toksyczna męskość oddziałuje negatywnie również na kobiety i osoby LGBTQ+.

Specjaliści i specjalistki od zdrowia psychicznego alarmują ws. wyższej u mężczyzn niż u kobiet, liczby popełnianych samobójstw. Nakaz tłumienia emocji i bycia ,,silnym’’ sprawia, że mężczyznom trudno jest sięgnąć po pomoc i skorzystać z pomocy psychologicznej, czy psychiatrycznej. Mało tego – mężczyźni są też mniej skłonni do ujawniania lekarzom i lekarkom swoich problemów zdrowotnych. Prowadzi to więc również do skrócenia życia mężczyzn. Również przez to, że mężczyźni żyjący w zgodzie z toksyczną męskością, mogą częściej zakażać się chorobami przenoszonymi drogą płciową (kult playboy’a), jak i ginąć w wypadkach spowodowanych ryzykownymi zachowaniami.

Toksyczna męskość jest związana z homofobią, bo mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM) stają się automatycznie ,,niemęscy’’. Paradoksalnie jednak, to właśnie wśród gejów i mężczyzn biseksualnych, obsesja na punkcie tradycyjnie pojmowanej męskości jest bardzo popularna. Portale randkowe dla mężczyzn randkujących z mężczyznami, są przepełnione komunikatami w stylu ,,męski dla męskiego’’, ,,heterooptyczny’’ i ,,stop zwichniętym nadgarstkom’’. Wielu mężczyzn biseksualnych i homoseksualnych narzeka na to, że ze strony innych mężczyzn nieheteroseksualnych doznaje znacznie więcej homofobii, niż od osób heteroseksualnych!

,,Nie po to jestem gejem, żeby umawiać się z kobietą’’. W taki sposób wiele osób tłumaczy sobie niechęć do kobiecych mężczyzn (nazywa się to femmefobią). Podczas gdy kwestia preferencji seksualnych jest bezdyskusyjna, dyskryminacja osób ,,niemęskich’’ jest faktem i prowadzi do cierpienia. Każdy mężczyzna nieheteroseksualny żyjący w społeczeństwie heteronormatywnym, przeżywa kryzys swojej męskości: ,,Jak mogę być męski, skoro nie jestem heteroseksualny?’’ Wielu z nich wychodzi z niego z trwałym poczuciem męskości i wiarą w to, że nie muszą nikomu swojej męskości udowadniać i priorytetyzując życie w zgodzie z sobą. Podczas gdy inni, zlęknieni tym, że mogą być uznani za niemęskich – starają się żyć z toksycznie pojmowanymi normami męskości, aby uniknąć zdemaskowania.

Badania amerykańskiego profesora psychologii Francisco Sánchez’a z 2012 roku, wykazały, że ci mężczyźni homoseksualni i biseksualni, którzy starają się spełniać normy męskości, i tak boją się, że zostaną uznani za niemęskich. Prowadzi to w konsekwencji do poczucia niższości, ale także zaburzeń w postrzeganiu swojego ciała (dysmorfofobii) oraz zaburzeń odżywiania. W tym samym badaniu większość mężczyzn zaznaczyła też, że oczekuje od siebie i swoich partnerów, żeby byli ,,przede wszystkim męscy’’.

Jak takie oczekiwania wpływają na tych mężczyzn, którzy są kobiecy? Mężczyźni atypowi płciowo zmagają się częściej z lękiem i depresją, mają też niższe poczucie własnej wartości. Wiele osób LGBTQ+ zadaje sobie pytanie ,,dlaczego geje są tacy okropni wobec siebie i innych osób ze społeczności?’’ Toksyczna męskość może być jednym z wytłumaczeń - Psycholog teupeuta Dominik Haak.


25-letni Wesley Spencer rzuca wyzwanie stereotypom płci i zastanawia się nad toksyczną męskością, w społeczności gejowskiej, obnażając swoje ciało i duszę w serii „Real Bodies” dla magazynu Attitude. „W społeczności gejowskiej panuje naprawdę silne poczucie homofobii jak to wygląda.”