czwartek, 7 listopada 2019

Małżeństwo dla wszystkich i co z niego wynika


Małżeństwa osób tej samej płci, zwane potocznie małżeństwami dla wszystkich, oraz trzecia płeć są w Niemczech zalegalizowane. O tym, co to oznacza dla rodzin, mówi w wywiadzie profesor prawa rodzinnego Nina Dethloff. (...)

Jak przedstawia się w Niemczech bezpieczeństwo prawne rodziców gejowskich lub lesbijskich w odniesieniu do stopni pokrewieństwa?

Wprowadzenie małżeństwa dla wszystkich jak dotąd nie poskutkowało żadnymi zmianami w prawie regulującym stopnie pokrewieństwa: jeśli dziecko rodzi się w małżeństwie rodziców różnej płci, mąż matki w chwili urodzenia przez nią dziecka staje się automatycznie prawnym ojcem – również wtedy, gdy nie jest jego ojcem biologicznym. Natomiast w przypadku małżeństw jednopłciowych druga matka może uzyskać status prawnego rodzica dopiero w ramach długotrwałego postępowania adopcyjnego. Jest to ze szkodą dla dziecka, ponieważ druga matka do momentu zaadoptowania dziecka nie ma prawa do opieki nad nim, nie ma mowy również o roszczeniach alimentacyjnych ani spadkowych. Szeroko zakrojona reforma prawa o pochodzeniu była zalecana ustawodawcy już w 2016 roku przez Niemieckie Stowarzyszenie Prawników na 71. Kongresie (71. Deutscher Juristentag) – a rok później przez powołaną przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości i Ochrony Konsumenta Komisję ds. Prawa o Pochodzeniu. Nie można w dalszym ciągu dyskryminować dzieci dorastających w związkach jednopłciowych.

W jakich krajach dostrzega Pani szansę zalegalizowania małżeństwa dla wszystkich?

Takie szanse dostrzegam wszędzie! Kto by pomyślał jeszcze pięćdziesiąt lat temu, gdy homoseksualizm był prawnie karalny, również w wielu zachodnich krajach, że małżeństwo dla wszystkich będzie święciło takie triumfy? I to nawet w krajach głęboko katolickich jak Irlandia. W świecie zachodnim już dziś małżeństwo dla wszystkich wydaje się oczywistością. W państwach, w których jeszcze nie zostało wprowadzone, wzrasta poziom jego społecznej akceptacji. W wielu krajach trwają debaty nad projektami odnośnych ustaw. Skutkiem decyzji sądowych małżeństwa dla wszystkich będą mogły być wkrótce zawierane również w kolejnych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, w Kostaryce, Chile, Panamie i Peru. Pierwszym azjatyckim krajem, który dopuszcza śluby osób tej samej płci, jest Tajwan. Często pierwszym krokiem jest uznanie ważności takiego ślubu zawartego za granicą – tak, miejmy nadzieję, stanie się wkrótce w Hongkongu. Każdy powinien mieć prawo związać się w małżeństwie, z kim chce, a walka z dyskryminacją z powodu orientacji seksualnej jeszcze się nie skończyła. (Goethe.de)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz