sobota, 12 października 2013

Dlaczego nie małżeństwa. Sąd nad homofobią. Po debacie "Gazety Wyborczej"


Fot: KPH 
Co stoi na przeszkodzie zrównaniu praw osób nieheteroseksualnych w Polsce? Co pozwala stojącym u władzy ignorować potrzeby obywateli i obywatelek: Konstytucja? Niechęć większości? Własne uprzedzenia? Taktyka polityczna? A może presja Kościoła? O tym dyskutowali uczestnicy debaty o nowoczesnej homofobii, która w piątek odbyła się w siedzibie "Gazecie Wyborczej".

To o czym tutaj mówimy nie ma nic wspólnego ze światopoglądem. Możecie mieć światopogląd jaki sobie chcecie, ale musimy trzymać się prawa - komentowała ich słowa prof. Monika Płatek. - Wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i w szatni - podkreślała.

* Prof. Ewa Łętowska, pierwsza polska rzeczniczka praw obywatelskich: Nie wiem jak się zachowa Trybunał Konstytucyjny, ale jeśli zachowałby się uczciwie w stosunku do argumentacji prawniczej, to sądzę, że nie byłoby specjalnych przeciwwskazań. (o tym, że polska Konstytucja wcale nie przeciwstawia się legalizacji związków partnerskich)

* Prof. Monika Płatek: Orientacja heteroseksualna tylko tym się rożni, ze jest częstsza. Wszystkie są tak samo normalne i zwyczajne. Nie ze względu na spadek, wizytę w szpitalu, płacenie podatków, tylko ze względu na godność i równe traktowanie ludzi przez prawo, jest wstyd, żeśmy jeszcze tego (związków partnerskich - red.) nie zrobili.

* Michał Piróg, tancerz i choreograf: Jestem ciekaw jak odpowiedziałyby te osoby, które są dziś tak przeciwne, gdyby ta 'mniejszość' urodziła się w ich domu, dotyczyła ich rodziny.

* Robert Biedroń: "Apeluję do was: rozmawiajcie z posłami, nie ja jeden decyduję nad losem ustaw o związkach partnerskich!"

* Boris Dittrich: "Wprowadziliśmy w Holandii małżeństwa: świat się nie skończył. Teraz pokolenie dzieci się dziwią że wcześniej ich nie było!".

* Pytanie z sali: "Cały czas słyszę o walce, ale kto został pobity z wz. na orientację, gdzie jest ta walka?". Agada Chaber: "W promieniu 3 metrów ode mnie (5 os.) siedzą dwie osoby co zostały pobite z homofobicznych powodów tylko od początku tego roku".

* Babcia z tęczowej rodziny,Małgorzata Mokrzycka-Abramowicz,i mały Mateusz: Wszyscy jesteśmy świadkami zmian na dobre!

* Łętowska: Nie ma przeszkód by wprowadzić małżeństwa dla par jednopłciowych w Polsce!

* Poseł Żalek: ...Nie jestem obrońcem Konstytucji, uważam że jest na tyle kulawa by wprowadzać zmiany... W szkołach więcej jest dyskryminacji ze względu na otyłość niż orientacje seksualną.

* Tomaszewski: Mam prawa do własnego zdania. Dopóki będę posłem, nie przyłożę ręki do zalegalizowania związków partnerskich. Tomaszewski: Jak mówiłem, nie zaakceptuję geja w szatni! Biedroń, z sali: Janku, przecież byliśmy w szatni razem!!!

* Łukasz Kowalik: W z Wiary i Tęczy, "łączymy dwa środowiska ponad podziałami światopoglądowymi: środowisko wiary i środowisko". tęczy!

* Paulina Górska: Im więcej osoba zna gejów czy lesbijek, tym bardziej otwarta taka osoba jest do równości,związków partnerskich,adopcji, itd.

* Michał Piróg: "Pan Żalek sobie nie wyobraża sytuacji wychowania dziecka przez dwie osoby tej samej płci? A matka + teściowa, bez ojca?". Poseł Żalek nie daje odpowiedzi na pytanie czy chciałby być na miejscu lesbijki niemogącej zawrzeć związku małżeńskiego.

* Żalek: Zdecydowana większość - normalni homoseksualiści - nie chcą instytucjonalizacji związków partnerskich. - Cytaty pochodzą z KPH.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz