niedziela, 11 września 2011

Ryszard Kalisz: Propozycje SLD zmian w wymiarze sprawiedliwości

"... Osobny rozdział pragniemy poświęcić dyskryminacji związków jednopłciowych na terenie naszego kraju. Polska prawica z większością Platformy Obywatelskiej na czele stara się przekonać opinię publiczną, że żadnego problemu nie ma. Świadczy o tym opór przed przygotowaną przez SLD wraz z organizacjami pozarządowymi ustawą o umowie związku partnerskiego.
Należy podkreślić, są co do zasady osoby żyjące razem i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe bez węzła małżeńskiego, czyli konkubenci lub partnerzy w świetle prawa postrzegane są jako osoby sobie obce. Niektóre tylko polskie przepisy prawne traktują osoby pozostające we wspólnym pożyciu tak, jak małżonków.
W wyroku wydanym w sprawie dnia 2 marca 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska, pozbawiając konkubenta prawa do wstąpienia w prawo najmu mieszkania komunalnego po jego zmarłym partnerze, dopuściła się nieuzasadnionego i dyskryminującego zróżnicowania, którego jedyną motywacją była orientacja seksualna skarżącego. Trybunał w swoim orzeczeniu przypomniał po raz kolejny, że orientacja seksualna jest jedną z najbardziej intymnych i osobistych cech tożsamości każdej jednostki ludzkiej i jako taka jest chroniona na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniającej także poszanowanie życia prywatnego. Sędziowie trybunalscy zaznaczyli bardzo wyraźnie, że Państwo winno być niezwykle ostrożne w ustanawianiu równic w traktowaniu, jeśli w grę wchodzi płeć lub orientacja seksualna. Co więcej, w wyroku możemy przeczytać, że jeżeli Państwo stosuje rozróżnienia oparte na orientacji seksualnej, działania te winny być niezbędne do osiągnięcia konkretnego celu, a relacja pomiędzy celem a środkami prawnymi winna być nierozerwalna. Należy zauważyć, że brak jednoznacznych regulacji prawnych dotyczących pożycia par jednopłciowych lub dwupłciowych nie pozostawiających w małżeństwie powoduje, że sądy polskie w bardzo różny sposób interpretują ich sytuację prawną.
Prawo powinno porządkować, a nie utrudniać życie. SLD jest za związkami partnerskimi, nie negujemy instytucji związku małżeńskiego. Dlatego to prawo powinno być uchwalone najszybciej. ..."

Tylko ile prawdy ile polityki wyborczej. Nie wreszcie będą lewicą, a nie prawicą.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz