czwartek, 22 września 2011

Kobieta na krańcu świata, Samoa: "99% Kobiety"

Fot: TVN
Wyspy Samoa położone są w malowniczej Polinezji, na jednym z archipelagów Oceanu Spokojnego. Tutaj najważniejsze jest dobro ogółu, rodziny, społeczności, a nie dobro jednostki. Wygląd i płeć nie ma tu znaczenia, ważne jest zachowanie i to jaką pełni się rolę w społeczności. Samoa to także kraj palm kokosowych, tradycyjnych spódnic lava lava (w których chodzą nawet policjanci!) oraz kolorowych, ręcznie malowanych, autobusów. Właśnie na Samoa Martyna spotkała się z kolejną fascynującą bohaterką...

Słowo „fa’afafine” oznacza w języku Samoan „w stylu kobiety” lub „jak kobieta”. Fa’afafine to osoba, która rodzi się, jako chłopiec i do końca życia pozostaje mężczyzną z biologicznego punktu widzenia, jednak jego rola w społeczeństwie i rodzinie nie jest już typowo męska.

Tradycyjnie istnieje podział na zachowania oraz obowiązki przypisywane kobietom jak i te, które wykonują zwykle mężczyźni. Kobiety z reguły zajmują się domem: sprzątają, gotują, piorą, zmywają, szyją ubrania, opiekują się dziećmi, dbają o zwierzęta, tkają tradycyjne maty, zajmują się tańcem, śpiewem i sztuką. Mężczyźni „zdobywają” pożywienie: łowią ryby, zbierają kokosy, pracują w polu, organizują drewno na opał – czyli wykonują wszystkie te prace, które wymagają większego wysiłku fizycznego. Fa`afafine, które łączą w sobie cechy damskie i męskie – mogą zajmować się niemal wszystkim, a posiadanie fa`afafine w rodzinie to na Samoa wielka radość.

Fot: TVN
 Martyna odwiedziła Vaitoe Toelupe, 26- letnią fa’afafine, która jest menadżerem w biurze zarządzania kryzysowego i odpowiada za koordynowanie służb ratowniczych w przypadku katastrof takich jak tsunami. Po pracy Vaitoa zajmuje się projektowaniem ... strojów kobiecych. Do tej pory zaprojektowała pięć różnych strojów na wybory Miss Samoa. Vaitoa robi także karierę za granicą - pracowała bowiem przy pierwszej edycji Miss Tokalau, atolu oddalonym trzy dni statkiem od Samoa. Sama Vaitoa także chętnie nosi sukienki, a włosy ozdabia kwiatami hibiskusa. To rodzinna tradycja! Tak samo upięte włosy nosi mama Vaitoa, pracująca jako minister zdrowia na Samoa.

Martyna poznała również fa’afafine pracujących na wysokich stanowiskach. Alex K’Sua jest przewodniczącą Stowarzyszenia Fa’afafine, a także pierwszym prawnikiem fa’afafine w historii Samoa. Do pracy Alex zakłada strój, który jest wymagany od mężczyzn na jego stanowisku. Jednak niektóre fa`afafine – przychodzą do pracy w sukienkach i w butach na obcasie. Jak mowi sam premier Samoa- dziś to już nikogo nie dziwi! Przywódca państwa objął zresztą patronat nad Stowarzyszeniem Fa`afafine, o których to mówi, że są „dziećmi bożymi”.

Fot: tvn
 Sama Vaitoa mowi o sobie, że jest najlepsza mieszanką kobiety i mężczyzny. „Zrobiono nas w niezłym blenderze” – dodaje ze śmiechem najbardziej zaskakująca bohaterka wszystkich edycji programu. Poznajcie 99% kobiety i oglądajcie odcinek Kobiety na Krańcu Świata z egzotycznego Samoa!

Ps na temat noszenia spódnic przez mężczyzn dla zachodu szok, ale dla Pacyfiku do normalne. Fa’afafine, też zaczęła dyskryminacja ich też przez religię chrześcijańską, misjonarze wmawiali że Fa’afafine jest złem, ale dla mieszkańców Fa’afafine są też pochodzą od Boga.

Nie raz mówi się jesteśmy lepszy od inny, ale nie jest tak przez nasze zacofanie traktujemy inny jak zwierzęta. Od mieszkańców Samoa możemy nauczyć się tolerancji, szacunek, akceptacji i że każdy z nas jest dzieckiem Boga. Nie jak część nas mówimy kto może, kto nie być dzieckiem Bożym.

Film można obejrzeć bezpłatnie na TVN Player.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz