niedziela, 3 lipca 2011

Dzień z politykiem: Harvey Milk

 Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 w Woodmere, zm. 27 listopada 1978 w San Francisco) – amerykański polityk, pierwszy mężczyzna otwarcie przyznający się do swojej homoseksualnej orientacji wybrany do Rady Miasta San Francisco. Polityką i działaniem na rzecz osób LGBT zainteresował się w wieku 40 lat. W 2008 roku na podstawie jego biografii nakręcono nagrodzony dwoma Oskarami film Obywatel Milk.

W 1972 Milk przeprowadził się z Nowego Jorku do dzielnicy Castro w San Francisco. Wykorzystując rosnące polityczne i ekonomiczne zaangażowanie dzielnicy, próbował trzykrotnie, bez sukcesu, startować w wyborach do Rady Miasta San Francisco. Dopiero w 1977 jego ogromna, dobrze zorganizowana kampania wyborcza pozwoliła mu na zdobycie miejsca w Radzie Miasta.

Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White'a. White zrezygnował ze swojego urzędu ze względów ekonomicznych, jednakże później chciał wycofać swoją rezygnację, na co nie chciał się zgodzić burmistrz miasta George Moscone, a Milk także był temu przeciwny.

Pomimo krótkiej działalności politycznej stał się ikoną San Francisco i 'męczennikiem walki o prawa osób LGBT', za profesorem Peterem Novakiem z Uniwersytetu San Francisco. W 2002 roku został nazwany 'najbardziej znanym i znaczącym politykiem otwarcie mówiącym o swojej homoseksualnej orientacji wybranym w wyborach w USA'. Pisarz John Cloud stwierdził, że po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której otwarty gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces. 12 sierpnia 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Medalem Wolności przez prezydenta Baracka Obamę.

 Harvey Bernard Milk urodził się w Woodmere na Long Island 22 maja 1930 w rodzinie Williama i Minervy Karns Milk o korzeniach litewsko-żydowskich. Jego dziadek był właścicielem sklepu i organizatorem pierwszej w okolicy synagogi. W dzieciństwie śmiano się z jego odstających uszu, dużego nosa i nieproporcjonalnych stóp, przypisując mu rolę klasowego klauna. W szkole grał w piłkę i rozwinął pasję do opery. Jako nastolatek uświadomił sobie swój homoseksualizm, lecz informację o tym trzymał w ukryciu.

Milk ukończył Bay Shore High School w Bay Shore w stanie Nowy Jork i w 1947 roku rozpoczął studia w State College for Teachers in Albany (obecnie State University of New York at Albany), które ukończył w 1951 roku specjalizując się z matematyki. Pisał dla uniwersyteckiej gazety i został zapamiętany jako towarzyski, przyjazny student. Żadne z jego przyjaciół w szkole średniej i na uczelni nie przypuszczało, że jest gejem. Jego znajoma z klasy wspomina: nigdy nie uważano go za queera - tak ich wtedy nazywano - był męskim mężczyzną

Po ukończeniu studiów Milk zaciągnął się do marynarki wojennej podczas wojny w Korei. Służył na podwodnej łodzi ratunkowej jako nurek. Później rozpoczął służbę w stacji wojennej San Diego. W 1955 opuścił marynarkę osiągając stopień podporucznika.

Jego wczesna kariera była naznaczona częstymi zmianami; w późniejszych latach lubił mówić o swojej metamorfozie z żydowskiego chłopaka pochodzącego ze średniej klasy. Zaczął uczyć w George W. Hewlett High School w Long Island. W 1956 roku na plaży w Jacob Riis Park, popularnym wśród gejów miejscu w Queens, poznał Joe Campbella. Campbell był od niego siedem lat młodszy. Milk ścigał go namiętnie. Nawet kiedy zamieszkali już razem, Milk pisał dla Campbella miłosne liściki i wiersze. Szybko zdecydowali się na przeprowadzkę do Texasu, ale czuli się tam nieszczęśliwi, więc powrócili do Nowego Jorku, gdzie Milk znalazł pracę jako aktuarialny statystyk w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym. Milk i Campbell rozstali się po prawie 6 latach; był to najdłużej trwający związek Milka.

 Milk usiłował oddzielić swoje wczesne życie uczuciowe od życia rodzinnego i pracy. Po raz kolejny znudzony i samotny w Nowym Jorku myślał o poślubieniu przyjaciółki lesbijki. Jednakże pozostał w Nowym Jorku i potajemnie realizował gejowskie związki. W 1962 roku Milk zaangażował się w związek z młodszym od niego o 10 lat Craigem Rodwellem. choć Milk spotykał się z Rodwellem żarliwie, codziennie budząc go telefonem i przesyłajac mu liściki, był jednocześnie zniechęcony jego uczestnictwem w Mattachine Society, organizacji na rzecz LGBT. Rodwell został aresztowany za chodzenie po Riis Park, oskarżony o podburzanie zamieszek i przypadkowe obnażenie (prawo wymagało, aby męskie kostiumy kapielowe rozciagały sie od pępka do poniżej uda) i spędził trzy dni w więzieniu. Związek rozpadł sie niedługo, gdy Milk poczuł sie zaniepokojony tendencjami Rodwella do prowokowania policji.

  Milk nagle przestał pracować jako sprzedawca ubezpieczeń i został badaczem w firmie z Wall Street - Bache & Company. Często awansował pomimo jego zwyczaju obrażania starszych pracowników firmy przez ignorowanie ich porad i obnoszenie się ze swoim sukcesem. Choć w pracy był fachowy, jego współpracownicy czuli, że jego serce nie było w pracy. Związał się z Jack Galen McKinley i zarekrutował go do walki przeciw rozprzestrzenianiu sie wielkiego rządu przekonując McKinnleya do pracy w kampanii prezydenckiej w 1964 roku konserwatywnego republikanina Barry Goldwatera. McKinnley miał skłonności do depresji i kilkukrotnie groził popełnienie samobójstwa, gdy Milk nie okazywał mu wystarczajacego zainteresowania.


 Scena z filmu Obywatel Milk
(źródło filmbuff /The Times Of Harvey Milk/wikipedia/YT)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz