czwartek, 26 grudnia 2019

Abp Jędraszewski "Ekologizm jest sprzeczny z Biblią", a co na to Papież Franciszek co mówi o ekologii


W rozmowie z Telewizją Republika abp Marek Jędraszewski powiedział, że Greta Thunberg "staje się wyrocznią dla wszystkich wszystkich sił politycznych". - To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju - powiedział metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Telewizji Republika. W trakcie rozmowy dziennikarz stacji poruszył temat aktywizmu na rzecz ekologii (sam użył określenia "ekologizm"). - Odwołam się do manifestu, który podpisała między innymi emblematyczna aktywistka ruchu ekologicznego Greta Thunberg. Chodzi o tezę, która jest postawiona w tym manifeście. Ta teza brzmi, że to patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia. To tylko krok od myślenia, że skoro patriarchat, to Kościołowi katolickiemu można by przypisać odpowiedzialność za wszystkie złe skutki klimatyczne, z którymi boryka się ludzkość - powiedział Ryszard Gromadzki, który razem z Dorotą Kanią prowadził rozmowę.

- Można to skwitować jedną rzeczą: powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, w jakiejś mierze klasowego, a właściwie płciowego i w imię równości trzeba zerwać z tą tradycją, która jest tradycją judeochrześcijańską - odpowiedział na to metropolita krakowski. Jak dodał, omawiane "zjawisko" jest "bardzo niebezpieczne". - Bo to nie jest tylko kwestia, że jest jakaś postać nastolatki czy kogoś innego, kto takie poglądy głosi, a inni się mniej lub bardziej zgadzają. Nie, to jest narzucane, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich wszystkich sił politycznych, społecznych - powiedział abp Jędraszewski.

- To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną” - dodał duchowny - Gazeta.pl.

Polski kościół nawet nie słucha swojego przywódcy, Ojciec święty Franciszek podczas kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego w Watykanie, zauważył, że ekologiczne sprawy dotyczące naszej planety wymykają się spod kontroli i dodał, że „jeśli się nie opamiętamy to zgotujemy sobie piekło na Ziemi”.

- Elementarne poczucie sprawiedliwości nakazywałoby, aby niektóre zachowania, za które zazwyczaj odpowiedzialne są korporacje, nie pozostawały bezkarne - powiedział papież podczas audiencji. Wyjaśnił, że chodzi zwłaszcza o „zbrodnie wobec środowiska naturalnego”.

- Myślimy o tym, by wprowadzić do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech ekologiczny, grzech przeciwko wspólnemu domowi - zdradził papież. Przypomniał, że taka propozycja pojawi się już wcześniej w czasie synodu biskupów na temat Amazonii. Franciszek wyraził opinię, że przestępstwa przeciwko naturze są „zbrodniami przeciwko pokojowi”. Zaapelował do prawników, by podjęli działania na rzecz wprowadzenia „prawnej ochrony naszego wspólnego domu” - NOIZZ

W Madrycie trwa Światowy Szczyt Klimatyczny. Stolicę Apostolską reprezentuje kard. Pietro Parolin. „Papież Franciszek przejął inicjatywę na rzecz wspólnego domu i ekologii integralnej” – podkreślił watykański Sekretarz Stanu w wywiadzie dla hiszpańskich mediów.

Na pytanie o to, czy Papież Franciszek pokłada nadzieję w tym szczycie klimatycznym kard. Parolin odpowiedział twierdząco. „Fakt, że bierzemy udział w spotkaniu oznacza, że wierzymy w działalność multilateralną, gdzie spotyka się wspólnota międzynarodowa, aby znaleźć odpowiedź na wspólne problemy” – podkreślił kard. Parolin.

Wobec problemów klimatycznych watykański Sekretarz Stanu zaapelował o podjęcie konkretnych działań. „Trzeba podkreślić naglącą potrzebę kontynuacji realizowania decyzji podjętych w Paryżu i na pozostałych spotkaniach Światowego Szczytu Klimatycznego, przede wszystkim w Katowicach, w ubiegłym roku. Należy podjąć konkretne działania, aby rzeczywiście można było odpowiedzieć na obecne problemy klimatyczne” – powiedział kard. Parolin.

Przesłanie tego szczytu nie różni się od tego, które „Papież Franciszek skierował do całej wspólnoty międzynarodowej już dawno temu. Ojciec Święty praktycznie przejął inicjatywę na rzecz wspólnego domu i ekologii integralnej” – podkreślił watykański Sekretarz Stanu - Watykan News.