zdjęcie Replika |
Organizatorzy marszu równości miedzy innymi podkreślali dlaczego walczą i wychodzą na ulice, że "łamanie zasad demokratycznego państwa oraz praw człowieka i mniejszości to obecnie nasz chleb powszedni".
- Nie zgadzamy się na to i dlatego spotykamy się tutaj, aby nie tylko z dumą przejść przez miasto, które należy także do nas, ale również, aby zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji, jakie funduje nam polski rząd – mówili w sobotę organizatorzy Marszu.
Wskazywali także, że w polskim prawie brakuje zapisów chroniących osoby homoseksualne przed przemocą i wykluczeniem. - Państwo nie zapewnia nam dostępu do takich instytucji, jak małżeństwo czy choćby związki partnerskie, a około 50 tysięcy dzieci wychowywanych przez pary jednopłciowe w Polsce pozostaje bez ochrony prawnej – mówili.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił z kolei, że zachęca poznaniaków do udziału w kolejnych Marszach Równości. - Zachęcam państwa do walki o te prawa, bo warto. Zachęcam do tego, byśmy pozostali w Europie (…) Bądźmy otwarci, bądźmy tolerancyjni, bo wszyscy ludzie są równi – mówił.
W piątek na ulice Poznania wyjechały także tramwaje z tęczowymi flagami nawiązującymi do marszu. Miały one kursować także w sobotę, ale po protestach części mieszkańców i motorniczych, MPK Poznań zdecydowało się je zdjąć.
Do urzędu miasta wpłynęło 36 różnych wniosków z prośbami o pozwolenie na zorganizowanie wydarzeń w tym samym czasie i podobnych lokalizacjach. - Zostały zgłoszone, żeby zablokować naszą trasę. Nie boimy się, ufamy policji - zapewniał Mateusz Sulwiński z grupy Stonewall. (TVN24)
Dodatkowo partia Razem w Poznaniu, złożyli zawiadomienie o popełnieniu wykroczeń i kłamstw przeciwników prolife/narodowcom.
"Dzisiaj złożyłem zawiadomienie o popełnieniu wykroczeń przez osoby, które w okolice poznańskiego Marszu Równości podjechały z samochodami "ozdobionymi" kłamliwymi, szokującymi i nieprzyzwoitymi informacjami i zdjęciami o osobach LGBT i aborcji. Wcześniej podobne zawiadomienie ws. haniebnego baneru na Wildzie w imieniu Razem Poznań składał Igor Mencel i Michał Kucharski. Z kłamstwami o aborcji walczy Szantaż z dala od szpitala. Nie ma naszej zgody na takie obrzydliwe kłamstwa w przestrzeni publicznej!
Już po mojej interwencji samochody z banerami, które blokowały drogę Marszu Równości, policja wywiozła na lawetach. To tylko pierwszy krok, ale jak widać warto aktywnie przeciwdziałać kłamliwym, nienawistnym komunikatom w przestrzeni publicznej - mam nadzieję, że sprawcy zostaną ukarani. Walka z fanatykami to nie tylko hasło, ale działanie, które każdy z nas może podjąć tu i teraz, tak jak robią to członkinie i członkowie Partii Razem. Udostepnijcie ten wpis żeby pokazać innym, że nie musimy dawać się szantażować kłamcom i sadystom!" - Partia Razem Poznań.
O sporze wokół tęczy i Marszu Równości w rozmowie z gośćmi Wieczoru WTK Mateuszem Sulwińskim z grupy Stonewall i Mateuszem Rozmiarkiem radnym PiS.
Dodatkowo odbył się finał Mr Gay Europe w Poznaniu jak wielu mediach zagraniczny odbył się w konserwatywnym i katolickim kraju, w którym wielu obywateli nie akceptuje homoseksualizmu.
"Mam nadzieję, że pomoże nam to w walce o te same prawa, co mają w pozostałej części Europy zachodniej" - powiedział w rozmowie z AFP organizator Mr Gay Poland Paweł Zabilski.
Enrique Doleschy, 30-letni Niemiec, pokonał sześciu innych finalistów, i zdobył tytuł, Mr Gay Europe powiedział, takie wydarzenia są konieczne, po osoby homoseksualne nadal nie są szanowane i nie mogą być sobą.
"Tak długo jak jedna osoba czuje ma problem, potrzebujemy takich konkursów, aby wydobyć z ludzi to, co najlepsze i dać im żeby byli dla siebie lepsi" - powiedział dla AFP.
Marsz równości odbył wcześniej garstka narodowców i fundamentalistów katolicki protestowało. "Nie należy dawać przywilejów (osobom LGBT) ani podnosić ich do poziomu rodzin" - powiedział z pro life Maciej Wiewiorka. Dodał "Dawanie im prawa do adopcji, jest absurdem i nie powinno się zdarzyć" - powiedział AFP.
Pary tej samej płci nie mogą zawierać w Polsce związku małżeńskiego ani adoptować dzieci, Polska który jest kraj religijny i gdzie Kościół nadal odgrywa kluczową rolę społeczną w kształtowaniu postaw.
Siedemdziesiąt procent Polaków uważa, że stosunki homoseksualne są nie do przyjęcia, wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w 2014 r. Przez instytut CBOS.
Dania miała najwyższe wyniki zarówno w wywiadzie, jak i w teście pisemnym, ale nie udało się utrzymać jemu prowadzenia do końca. Niemcy wygrały głosowanie w Internecie i media społecznościowych, ale także zdobył wysokie oceny i innych kategoriach.
Walia zdobyła najwyższe noty w sportach i fotograficznych, Anglia przekonała jury swoją prezentacją w "My Project", a polak delegat Karol Pacyna został wybrany przez innych delegatów mianem "Mr Gay Congeniality".
Dodam jedno Mr Gay Danii Niels Jansen był jedyną osobą która jest transpłciowy. Jest pierwszym transpłciową osobą Mr Gay Europe, który startował w tych wyborach.
Tęczowa salsa z Wiktorem Korszlą w Kontener ART podczas festiwalu Pride Week w Poznaniu
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz