„Jaki byłby ze mnie jezuita, gdybym pozwolił nienawiści lejącej się na mnie z internetu przeszkodzić mi w głoszeniu współczucia?” – pytał retorycznie dziennikarzy James Martin, wyraźnie zadowolony z możliwości zaprezentowania na Spotkaniu wykładu „Przyjęcie do naszych parafii i okazywanie szacunku dla katolików LGBT i ich rodzin”. „To olbrzymi krok do przodu” – mówił jezuita, bojkotowany w Stanach Zjednoczonych przez liczne środowiska katolickie.
Światowe Spotkanie Rodzin to wiele międzynarodowych kolokwiów, wykładów i uroczystości religijnych w Dublinie, które mają za zadanie podkreślić wagę instytucji rodziny dla wyznawców katolicyzmu. Zaproszenie o. Martina ma w zasadzie charakter eksperymentu i nie oznacza jakiegoś wielkiego przełomu, tym bardziej, że jednak nie zezwolono na otwarcie stoisk różnych katolickich stowarzyszeń LGBT (jak np. Global Network of Rainbow Catholics), jednak według o. Martina „to znak dla wszystkich katolików, że Watykan uważa katolików LGBT za część Kościoła”.
W każdym razie, zarówno przyjazd o. Martina, jak i zapowiedziana wizyta papieża Franciszka, wznowiły pełną namiętności debatę na temat par homoseksualnych, których kondycja jest ciągle uważana przez Kościoł za „sprzeczną z prawem naturalnym”. Homoseksualiści, w tym duchowni, są tolerowani, lecz muszą trwać „w czystości”. Sam papież zachowuje tradycyjną linię Kościoła w tym względzie – dla niego małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety w celu prokreacyjnym. Jednocześnie jest pierwszym papieżem w historii, który wypowiedział słowo „gej”, w sławnym już zdaniu „Jeśli ktoś jest gejem i szczerze szuka Pana, kim jestem, by go sądzić?”.
Według o. Martina, choć stanowisko papieża na temat relacji homoseksualnych pozostaje takie samo jak jego poprzedników, „zmienił się ton, podejście, język”. „Nie nazwałbym papieża progresistą, ale to po prostu człowiek, który współczuje. Wyciąga dłoń do wszystkich, którzy znaleźli się na marginesie społecznym – uchodźców, migrantów, ubogich – i na marginesie Kościoła. A w Kościele nie ma osób bardziej zmarginalizowanych niż osoby LGBT.” - Strajk.eu
Ojciec James Martin dla American Magazine opowiada miedzy innymi historie odrzucenia osób LGBT w kościele oraz ich rodzin. Np opowiada o matce homoseksualnego nastolatka powiedziała mi, że jej syn zdecydował się wrócić do kościoła po latach. Po wielu dyskusjach postanowił wrócić w niedzielę wielkanocną. Matka była szczęśliwa. Kiedy rozpoczęła się Msza była tak podekscytowana, że miała obok siebie swojego syna. Ale kiedy kapłan ogłosił historię Zmartwychwstania Chrystusa, zgadnij, o czym głosił? Zło homoseksualizmu. Syn wstał i wyszedł z kościoła. A matka siedziała w ławce i płakała.
Wielu katolików LGBT i ich rodzin żyją zależnie od miejsca. Jeśli jesteś gejem, lesbijką, osobą biseksualną lub transpłciową próbującą zrozumieć swój związek z Bogiem i kościołem lub jeśli jesteś rodzicem osoby LGBT i mieszkasz w wielkim mieście z otwartymi duchownymi, masz szczęście. Ale jeśli mieszkasz w mniej otwartym miejscu lub twój duchowny jest homofobem, albo cicho, albo jawnie, cie nienawidzi nie masz szczęścia. A sposób, w jaki katolicy są witani lub nie witani w swoi parafiach, ma duży wpływ na ich spojrzenie nie tylko na Kościół, ale także na ich wiarę i Boga. (...)
Mimo ładnie mówi ale życie jak naszym kraju w Polsce, jak np podczas relacji kilku z Irlandii, to było przykre wiele homofobii było. Wręcz porównanie pedofilii i homoseksualizmu razem, wielu komentatorów, wmawiają że ostatni list papieża potępiający pedofilie to tak naprawdę dotyczy także homoseksualizmu.
Wielu komentatorów marzy, żeby Irlandia była znów taka sama jak kiedyś nie było małżeństw homoseksualny, zakaz aborcji, zakaz homoseksualizmu, wmawiali, że dzięki tej pielgrzymce Irlandczycy obudzą się i nawrócą się. To smutne, kto ma nawrócić, nie Irlandczycy tylko kościół. Czy naprawdę fajna Irlandia, kiedyś była jak odbierano samotnej matce dziecko i umieszczano je domu dziecka katolickim i je wykorzystywano. W szkoła katolicki dochodziło do przemocy wobec dzieci. Po takie piękne wychowanie bicie dzieci?
To co stało to wina kościoła, myślał, że jest bogiem może sobie pozwalać na wszystko i tak nic jemu nie zrobią. Ludzie mają już dość i nie tylko w Irlandii. Kościół wiele razy pokazał, że nie liczy się ludźmi, czy średniowieczu jak mordowano ludzi masowo. Tylko ktoś inaczej myślał, kolonializm jak traktowano ludzi w kolonia po tylko ktoś miał inny kolor skóry.
Kościół katolicki i inne kościoły sobie za dużo powalają, nienawiść jest złe, czas odrzucić zło. Za dużo ofiar wojny religijny w imię Boga. Fajnie mówi się w kościele o miłości, ale w praktyce, nie ma miłości, jest nienawiść, upokorzenie, brak empatii.
Grupa The We Are Church Ireland zorganizowali wczoraj protest na dublińskim moście Ha'apenny. Grupa wzywa do reformy w kościele katolickim, żeby osoby były przyjmowane i akceptowane, dodatkowo wzywa żeby pozwolić kobietom być księżnymi.
Rzecznik Brendan Butler powiedział, że ma nadzieję, że papież Franciszek zlikwiduje niesprawiedliwości wewnątrz kościoła. Niebieskie wstążki zostały przywiązane do mostu nad rzeką Liffey w symbol solidarności z ofiarami kościoła.
Jedna osób które walczy z kościołem z złem, powiedziała Soline Humbert, również, że akta Watykanu powinny zostać otwarte, aby udowodnili, że poważnie podchodzą do problemu znęcania się nad dziećmi w kościele.
Maria Angalika Fromm, 67 lat, z okolic Frankfurtu w Niemczech, która powiedziała, że przez 50 lat pracuje żeby kościół zreformował się. "On musi rozbić patriarchalne struktury i być otwartym na wyświęcanie kobiet, oraz znieść celibat i zaopiekować się nad wszystkimi ludźmi, w tym gejami i lesbijkami.
Eddie McGuinness, 49 lat, organizator festiwalu Gay Pride w Dublinie, powiedział, że chce, by kościół przywitał osoby LGBTQ. "Papież poprosił o przebaczenie, ale przebaczenie trzeba żeby przyjąć różnorodność wszystkich rodzin".
Dodał: "Chodzi o miłość, więc dlaczego nie przyjąć nauk Chrystusa? Mężczyźni nie mogą tego zrobić sami, potrzebują kobiet za sobą i potrzebują społeczności LGBTQ również za nimi i to jest to, co musimy zaakceptować."
Dodatkowo także protestowali inne grupy miedzy innymi ofiar molestowania i wykorzystywania dzieci przez kościół. Zebrały się na ulicy Dame, która będzie jechać papież w popemobile.
Pete Saunders z grupy ofiar Ending Clergy Abuse powiedział, że Papież Franciszek wiedział, dotyczące inny wykorzystywanie dzieci przez duchownych kontynuowane w krajach Afryki i Ameryki Południowej. Grupa apeluje o podejście wezwała na zerową tolerancji i przejrzystość poprzez otwarcie ksiąg kościelnych. (RTE News)
Setki tysięcy rodzin uczestniczą w Światowym Spotkaniu Rodzin, w tym z rodzicami tej samej płci. Currents News Michelle Powers rozmawia z jedną "rodziną tęczową", odbywa się też spotkanie w Dublinie omawia rolę katolików LGBT w Kościele.
Premier Irlandii, Leo Varadkar, który jest ujawnionym gejem powitał papieża na zamku w Dublinie, mówił miedzy innymi dotyczące przemocy wobec dzieci przez duchowny, wspomniał miedzy innymi o referendum dotyczące równości małżeńskiej. Wspomniał że dziś nadal ma wartości Irlandia, które zmieniono na szacunek i na różnorodność, równe prawa dla wszystkich.
Premier Varadkar mówił w swym wystąpieniu, że wykorzystywanie nieletnich oraz przemoc, to mroczny, pełen smutku i hańby rozdział w historii irlandzkiego Kościoła. Rany są wciąż otwarte i trzeba wiele zrobić, by zapewnić sprawiedliwość, prawdę i wyleczenie ofiarom - wzywał szef rządu. Ojcze Święty, proszę o wykorzystanie urzędu i wpływu, by dopilnować, aby uczyniono to tutaj w Irlandii i na świecie. Musimy teraz doprowadzić do tego, by przejść od słów do czynów - dodał.
Varadkar wyraził przekonanie, że nadużycia należy zwalczać "twardą ręką". Przypomniał, że niedawno ujawniono skandal pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania w USA. Premier Irlandii mówił ponadto o potrzebie otwarcia nowego rozdziału w stosunkach państwa z Kościołem. Zaznaczył, że od czasu wizyty Jana Pawła II w tym kraju w 1979 roku niektóre wartości się zmieniły, a inne pozostały takie same.
Dodatkowo powiedział Ojcze Święty, dziękujemy Ci za troskę o ziemię, za podkreślenie wyzwania zmian klimatu i za przypomnienie nam o naszych obowiązkach. Dziękujemy za empatię, jaką okazaliście ubogim, migrantom i uchodźcom.
"Przegłosowaliśmy w naszym parlamencie oraz w referendach nowe prawa - zrozumieliśmy, że nie wszystkie małżeństwa zawsze działają i czasem rozwód jest najlepszym wyjściem, że kobiety mają takie same prawo do podejmowania życiowych decyzji, jak mężczyźni i że rodziny istnieją w różnorodnych formach - czasem dużych, razem z dziadkami i babciami, czasem z tylko jednym rodzicem, czasem z parą rodziców tej samej płci, a czasem z rodzicem, który jest po rozwodzie. Nauczyliśmy się na błędach, Religia może być dla wielu nadal ważna, ale nie jest już centrum naszego społeczeństwa"
Premier mówił też o skandalach pedofilskich w Kościele katolickim, a ponieważ w wielu przypadkach "rany są wciąż otwarte" i "wiele jest jeszcze do zrobienia", to "zwracam się do Ciebie, Ojcze Święty, z prośbą, byś wykorzystał swój urząd i swoje wpływy, by te bolesne kwestie zostały należycie załatwione"
Irlandia XXI wieku jest dziś zupełnie innym miejscem niż w przeszłości. Irlandia jest coraz bardziej zróżnicowana.(PAP/The Journal/Replika)
Tweet
Wciąż pamiętam mój ból małżeństwa, kiedy mój mąż mnie opuścił, Dr.Agbazara z AGBAZARA TEMPLE przywróciła mi kochanka w zaledwie 2 dni, chcę tylko podziękować Wam za zaklęcie i spodziewamy się naszego pierwszego dziecka. Jeśli masz problemy małżeńskie, spróbuj skontaktować się z TEMPLE AGBAZARA: ( agbazara@gmail.com ) Lub WhatsApp mu na: ( +234 810 410 2662 )
OdpowiedzUsuń