niedziela, 22 kwietnia 2018

Premier Malty zachęca kraje wspólnoty brytyjskiej do uchylenia homofobiczny praw


Malta przez zaledwie trzech lat, zrobiła duży krok w równości dla LGBT. Ten katolicki bastion, gdzie legalna aborcja jest zakazana i rozwód był nie dawno jeszcze zakazany dozwolony jest od 2011 roku, w 2014 roku głosowano za związkami partnerskimi.

Tymczasem za równością małżeńską opowiada się obecnie ponad 60% obywateli, choć jeszcze w 2006 r., było to zaledwie 18%, a w 2012 r. – 41 %.

Dziś Malta jest wysoko ratingu równości, zakazuje leczenia homoseksualizmu, ma równość małżeńską za głosowali też partia prawicowa.

W trakcie kampanii wyborczej ostatnich dwie największe partie polityczne Malty, lewicowa Partia Pracy oraz prawicowa Partia Narodowa wyraziły poparcie dla równości małżeńskiej, dodatkowo wprowadzili postulat do swoich programów.

Wiele z tych osiągnięć należy miedzy innymi Helena Dalli, minister Malty kiedyś była Miss World Malta i wykładowczyni socjologii na Uniwersytecie Maltańskim.

Mimo nie którzy biskupi katolicy wspierają LGBT. Biskupi z Malty opublikowali dokument dotyczący stosowania Amoris Laetitia, o rodzinie od papieża Franciszka. Dokument Episkopatu odzwierciedla wezwanie papieża, aby uzyskać więcej miłości i integracji w Kościele, dla rozwiedziony i też LGBT. (New Ways Ministry)

Biskup Grech szukał większej integracji dla osób LGBT w kościele podczas synodu rodziny w 2014 roku, a Biskup Scicluna chce żeby nie karać, duchowny którzy akceptują i błogosławią związki osób jednopłciowy. Scicluna powiedział Kościół powinien przeprosić osób LGBT, za język homofobiczny. Tylko w ubiegłym roku, Scicluna stał się jednym z niewielu biskupów na Malce który potępiał "terapie reparatywną".

 "Chciałbym, by upowszechnił się pogląd, że orientacja seksualna to nie jest stan podlegający "leczeniu", a wciąż u nas podobne próby mają miejsce" - powiedział premier Malty i przez to doprowadził do zakazu leczenia homoseksualizmu.

Ale angażowaliśmy się w ludzi i udało nam się przekonać więcej ludzi, a co ważniejsze, daliśmy głos osobom, które doświadczają dyskryminacji każdego dnia swojego życia, mówił Muscat dla PinkNews.

Myślę, na przykład debata na temat adopcji była doświadczeniem młodej pary - dwóch mężczyzn - która była w telewizji w bardzo popularnym programie na Malcie i pojawiła się wraz z przybranym synem, który ma zespół Downa. (...)

Dodatkowo premier jest katolikiem i mówi "Będę bronił prawa Kościoła katolickiego do wyrażania swych poglądów i jednocześnie niech mi wolno będzie zapewnić, że mój rząd będzie kontynuował realizację własnych planów. Nigdy nie zaakceptuję mentalności, zgodnie z którą można krzywdzić osoby LGBT".


Prawa osób LGBT na Malcie to dzięki też wielu rodziców dzieci LGBT taki jak Joseanne Peregin która była kilka lat temu w Polsce z mężem na spotkaniu rodziców dzieci LGBT w Warszawie oraz też na spotkaniu Wiary i Tęczy miedzy z mężem niosła baner WiTu podczas parady równości, kilka lat temu.

Wielu rodzice do praktykujący katolicy walczyli o równe prawa dla swoi dzieci. Nawet dzięki im jeden biskup katolicki przeprosił społeczność LGBT za prześladowania na żywo w telewizji, jest nim Biskup Malty Charles Scicluna.

European Network of Parents of LGBTIQ children - (stowarzyszenie rodziców dzieci LGBT), spotkali się na Malcie które odbyło się rok temu wśród Uczestników była Polska.


Na Malcie w Valletcie, odbywają się marsze równości Pride. Uczestniczył wiele razy premier Joseph Muscat i przewodzący prawicowej partii Simona Busuttil.


Równość małżeńska uchwalenie na Malcie


Ceremonia Steve i Manuel:


 Karl Boxall i Simon Law ich ceremonia ślubna, ślub dał osobiście Burmistrz Vittoriosa (Birgu), który okazuje się też ojcem pana młodego Boxall.


Dokument OurStory od Malta LGBTIQ Rights Movement


Spoty wyborcze Joseph Muscat i jego partii miedzy innymi z udziałem pary gejów, dotyczące jego sukcesów uchwalenie związków partnerskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz