piątek, 5 stycznia 2018

News: Literka L, Związki partnerskie, Nowoczesna, KPH, Bułgaria ...


Jak rozszyfrować literę „L“? Lesbijki to kobiety homoseksualne. Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy oraz z łac. sexualis = płciowy). Czy lesbijki to kobiety kochające kobiety? Identyfikacja płciowa to pierwszy aspekt, gdyż homoseksualizm kobiet jest wielowymiarowy. Kobiety pełnią wiele ról w swoim życiu: córki, siostry, przyjaciółki, matki, „złotej rączki“, szefowej. Jakie to ma znaczenie dla tożsamości psychoseksualnej? Na te pytania będziemy odpowiadać już 13.01.2018. Prelegentki Danuta Sowińska i Marta Magott.

Danuta Sowińska ukończyła studia magisterskie Zarządzanie Turystyką i Hotelarstwo i podyplomowe z Coachingu na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, absolwentka Akademii Profesjonalnego Coachingu – Certyfikujący kurs ICF, członkini Izby Coachingu, absolwentka kilkudziesięciu szkoleń i warsztatów z zakresu doskonalenia rozwoju osobistego i komunikacji interpersonalnej.

Właścicielka Coach Barter Group, twórczyni marki Baba z Jajami i Bezpardonowy Innowator, Coach LGBT w Stowarzyszeniu Tolerado, współorganizatorka Międzynarodowego Tygodnia Coachingu w kujawsko-pomorskim, twórczyni warsztatów z zakresu sprzedaży, zarządzania i coachingu, trenerka biznesu z zakresu zarządzania innowacją, energią elektryczną i paliwem gazowym, telekomunikacją. Pracowała dla największych firm w Polsce tj.: Orange Polska, Sferis, Transcome, Duon. Coach Biznesowy i grupowy, Specjalista ds. Uzależnień.

Marta Magott studiowała pedagogikę w Toruniu, a od pięciu lat mieszka i pracuję w Gdańsku jako terapeutka, koordynatorka Marszu Równości i członkini stowarzyszenia Tolerado. Zapraszamy na warsztaty już 13.01.2018 do Krytyki Politycznej. Bezpłatny wstęp.

Projekty ustaw antysmogowych i o związkach partnerskich, reforma wymiaru sprawiedliwości oraz liberalizacja prawa aborcyjnego - to najważniejsze projekty ustaw, które Nowoczesna złoży w Sejmie w 2018 r. W nowym roku partia będzie też budować koalicję przed wyborami samorządowymi.

Na początku roku Nowoczesna złoży też projekt ustawy o związkach partnerskich. Nowoczesna chce, by związki partnerskie były zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego i były dostępne zarówno dla par jedno-, jak i różnopłciowych. Projekt zakłada też możliwość przyjęcia nazwiska partnera, czy możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego i majątkowego - rp.pl.

Na warszawskiej Ochocie przy ul. Słupeckiej doszło do ataku na 14-letnią ciemnoskórą dziewczynkę. Napastnik krzyczał "Polska dla Polaków". Dziecko trafiło do szpitala.

Jacek Dehnel: "Bo do tego to się sprowadza. Ta słynna tolerancja państwa bez stosów, w którym o rasizmie nie słyszano, jednoosobowa rodzina z dzieckiem z hinduskim znakiem szczęścia i dumnym dziedzictwem salutu rzymskiego; piastowski, pszenno-buraczany szarm, całuję rączki waćpanny; prawdziwy mężczyzna, ten, co to jak przyjdą nas mordować, to nie będzie jak lewaki ze Zbawiksa z sojowym latte, nasz bohater, spadkobierca husarii, AKowców i wojów spod Grunwaldu: sam, heroicznie, nie dbając o bezpieczeństwo, z gołymi rękami na czternastoletnią dziewczynkę! Jak kamień rzucany na szaniec, jak strzelanie do wrogów z diamentów. Roland made in Poland. Ostatni gasi światło."

Najważniejszym wydarzeniem 2017 roku – także dla społeczności LGBT, było pełzające rozmontowanie państwa prawa oraz likwidacja trójpodziału władzy. W 2018 roku znacznie trudniej będzie o pozytywne wyroki dla spraw wnoszonych przez osoby LGBT w sądach poddanych politycznej presji. Organizacje społeczne będą dalej nękane, a media będą się cenzurować

Rok 2017 nie przyniósł pozytywnych zmian dla społeczności LGBT. Rząd PiS jej problemami interesował się nieznacznie – co w obecnej sytuacji należy przewrotnie ocenić raczej pozytywnie. Za poprzedniego rządu PiS w latach 2005-2007 była próba wprowadzenia „zakazu propagandy homoseksualnej” w szkołach, a homofobiczna mowa nienawiści była w debacie publicznej normą.

Jednak rosnące przyzwolenie rządzących na przemoc wobec inności oraz wobec osób, które nie zgadzają się z kierunkiem polityki rządu, wywiera jednak coraz bardziej widoczne piętno na osobach LGBT. Rok 2018 może nasilić te zjawiska.

O tym, co przez ten rok spotkało społeczność LGBT dla OKO.press pisze Mirka Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Władza – jedna – bo trójpodział władzy został już całkiem rozmontowany – z większą swobodą będzie mogła korzystać ze swojego aparatu do nękania niewygodnych organizacji i działaczy, a obywateli LGBT zastraszać i symbolicznie pokazywać, gdzie ich miejsce. Jednak zanim o perspektywach na 2018, kilka słów o wydarzeniach z 2017, które według mnie były istotne dla społeczności LGBT w Polsce.

Zdecydowanie najbardziej aktywną w kwestiach LGBT osobą w rządzie w 2017 roku był minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jeszcze w 2016 roku publicznie krytykował wyrok sądu w sprawie drukarza z Łodzi, który odmówił wykonaniu rollup’u dla fundacji zajmującej się tematyką LGBT. Drukarz argumentował, że nie wykona zlecenia, ponieważ nie chce przyczyniać się do „promocji ruchów LGBT „.

Innym przykładem nadaktywności ministra Ziobro jest okólnik, wysłany przez Prokuraturę Generalną do Prokuratorów Regionalnych z poleceniem zbierania z Urzędów Stanu Cywilnego informacji o osobach, które zawarły za granicą małżeństwo z osobą tej samej płci i zgłosiły ten fakt w USC, aby dokonać transkrypcji (zapisu) w swoich aktach stanu cywilnego.

O trudnej sytuacji młodzieży LGBT w polskich szkołach wiemy od dawna. Badania pokazują, że często takie osoby doświadczają różnych form przemocy. Kadra szkolna niejednokrotnie nie radzi sobie z sytuacją, przynajmniej nie w taki sposób, aby wspierać tych, którzy tego potrzebują.

Częstą reakcją szkoły jest obciążenie odpowiedzialnością za rozwiązanie problemu samych ofiar – które bardzo często muszą po prostu zmienić miejsce nauki. W 2017 roku miało miejsce kilka wydarzeń, które boleśnie przypomniały nam o aktualności tego problemu.

Brak przeciwdziałania przemocy w szkole wobec młodych osób LGBT jest zaniedbaniem każdej władzy po 1989 roku, a bierność w tej sytuacji jest po prostu przyzwoleniem na taką przemoc.

Opozycja parlamentarna zdecydowanie rok 2017 przespała. Mimo wielu zapowiedzi Nowoczesna nie złożyła w Sejmie projektu ustawy o związkach partnerskich. Ostatni komunikat w tej sprawie pojawił się maju 2017 roku, kiedy to posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zapowiedziała, że: „w ciągu najbliższych 2 tygodni złożymy projekt ustawy o związkach partnerskich do Sejmu”.

Od Platformy Obywatelskiej usłyszeliśmy natomiast, że zajmowanie się ustawą o związkach partnerskich w czasach rządów PiS jest bezcelowe oraz wzbudza „jedynie papierowe” emocje. Ogromna szkoda, bo każda debata sejmowa jest świetną okazją do debaty publicznej i zwiększania świadomości społecznej na temat sytuacji osób LGBT.

Niekorzystne dla LGBT zmiany będą miały miejsce także, jeżeli wzrośnie presja władzy na media. Jeżeli media prywatne będą częściej karane za relacjonowanie wydarzeń niezgodnie z przyjętą „linią”, ilość treści dotyczących LGBT może się zmniejszać – w końcu nikt nie lubi tracić pieniędzy… Ten sam efekt przynieść mogą zmiany prawne zwiększające kontrole władzy nad mediami– wtedy oprócz kar pojawią się zakazy. (...) Oko Press

Pinksixty News wiadomości LGBT


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz