czwartek, 10 października 2013

Rekolekcje WiT. Elżbieta Szczęsna, prezeska Akceptacji, nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Respektpreis. Rekord polskiej tolerancji wobec LGBT


W dniach 20 - 22 września 2013 roku odbyły się kolejne rekolekcje grupy Wiara i Tęcza. Uczestniczyło w nich 55 osób. Tym razem spotkaliśmy się w Polsce centralnej. Konferencje, Msze św, rozmowy, modlitwy. Także zabawy, spacery no i nie kończące się rozmowy. Jak zawsze ekumenicznie i międzynarodowo - był wśród nas kolega prawosławny, jeden Rosjanin, jeden Litwin. Kolega mieszkający na stałe w Londynie przyleciał na rekolekcje po raz kolejny. Specjalnym gościem był Redaktor kwartalnika Więź Cezary Gawryś. Więcej na stronie Wiary i tęczy.

Elżbieta Szczęsna, prezeska Akceptacji, organizacji rodziców osób LGBT, nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Respektpreis!

Elżbieta Szczęsna jest matką geja i od lat niezmordowanie wspiera innych rodziców osób LGBT (m.in. na dyżurach w Lambdzie Warszawa).

Pani Elżbieto, gratulujemy!!!

RespektPreis to nagroda przyznawana raz w roku przez Koalicję przeciw Homofobii (Bündnis gegen Homophobie), ktora skupia liczne firmy, organizacje i instytucje publiczne (np. Coca Cola, Deutsche Bank, berlinska Policja, Gmina Zydowska, Deutscher Fussballbund).

Wraz z Elżbietą Szczęsną nominowano w tym roku: Christinę Taubira, francuską ministrę sprawiedliwości, Bertolda Hockera, superintendenta berlińskiego Kościoła ewangelickiego oraz Güntera Morscha, historyka, który od 20 lat zajmuje się problematyką dotyczącą sytuacji homoseksualistów w III Rzeszy.

Wręczenie nagrody - 2 grudnia w Berlinie. (Foto: Elżbieta Szczęsna) - Replika.

Rekord polskiej tolerancji wobec LGBT!

Tak wygląda dziś pierwsza strona "Gazety Wyborczej". Piotr Pacewicz pisze o sondażu PBS, w którym pada "rekord polskiej tolerancji" wobec LGBT: 40% jest za związkami partnerskimi dla par homo (w poprzednim sondażu, w lutym r. - 31%), 30% za małżeństwami homo (poprzednio-25-26%).

"Każdy coming out sprawia, że więcej ludzi poznaje geja czy lesbijkę - to zwiększa akceptację homoseksualizmu, co z kolei ułatwia następne coming outy itd." - pisze Pacewicz.

"Spodziewałam się, że posiadanie dziecka może nas odsunąć dalej na margines. A jest odwrotnie, przestajemy być kosmitami, stajemy się ludźmi z krwi i kości, którzy zmagają się z takimi problemami, jak wszyscy" - mówi "Gazecie Wyborczej" Marta Abramowicz, bohaterka bieżącego numeru 'Repliki'. Reportaż o jej tęczowej rodzinie (wywiad z Martą, Anią Strzałkowską i Leszkiem Uliaszem to nasz "Replikowy" "okładkowy" temat) - zostanie opublikowany jutro w "Dużym Formacie" "Gazety Wyborczej".

Cały tekst o sondażu, który zgłębia również cechy charakterystyczne polskiej homofobii - na "czołówce" dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" - Replika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz