piątek, 29 października 2010

News: morderstwo, Elżbieta Radziszewska, wybory, Anderson Cooper ...

Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił wyrok 25 lat więzienia dla Łukasza K., który odpowiadał za brutalne zabójstwo w Nowej Hucie. Sąd I instancji będzie musiał jeszcze raz zbadać sprawę i wyjaśnić wątpliwości dotyczące poczytalności oskarżonego.

W aktach są dwie, wzajemnie sprzeczne opinie biegłych psychiatrów. Po badaniu mężczyzny biegli z Warszawy wypowiedzieli się, że Łukasz K. jest zdrowy. Z kolei biegli krakowscy twierdzili, że jest całkowicie niepoczytalny. Jeden z lekarzy napisał nawet, że mężczyzna cierpi na "schizofrenię paradoksalną społecznie korzystną".
- Taka jednostka chorobowa to tylko teoria. Jak to pogodzić z faktem, że z aresztu oskarżony próbował wysłać gryps, w którym zapowiadał, że będzie symulował chorobę psychiczną?- pytał prokurator podczas rozprawy apelacyjnej. Sąd odwoławczy uznał w czwartek, że trzeba uzupełnić obie opinie i dokonać ich konfrontacji, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące zdrowia Łukasza K. oraz kwestie związane z grypsem. 
 

Do zbrodni doszło w 2006 r. w mieszkaniu mężczyzny na os. Kombatantów, który w celach towarzyskich sprowadzał młodych partnerów. W taki sposób poznał przez Internet, a potem osobiście, byłego ochroniarza, 22-letniego Łukasza K., który u niego zamieszkał. Lokator pewnego dnia podejrzał, gdzie gospodarz ukrywa pieniądze i cenne rzeczy. Po kilku dniach 22-latek wrócił w rodzinne strony i namówił kuzyna Artura P., by razem dokonali kradzieży rzeczy w Nowej Hucie. Planowali rabunek kluczyków i auta gospodarza, chociaż obaj nie mieli prawa jazdy. 

Przyjechali pociągiem do Krakowa i wtedy okazało się, że w mieszkaniu jest dwóch nieznanych im mężczyzn, a gospodarz gdzieś wyszedł. Jednego z gości wywabili podstępem na zewnątrz. Drugi, Marek L., został w środku i wówczas doszło tam do scysji z Łukaszem K. Marek L. miał go dotykać w miejsca intymne i próbował rozbierać, obaj zaczęli się szamotać i wtedy mężczyzna został zaatakowany nożem przez Łukasza K. Napastnik zadał mu kilkanaście ciosów w szyję, głowę i tułów, a potem poderżnął gardło. Artur P. twierdził później, że był w tym mieszkaniu przypadkowo, wyłącznie za namową kuzyna, który chciał odebrać jakieś rzeczy. Potem domyślił się, że Łukasz K. musiał kogoś zabić. 

- Słyszałem nawet odgłosy głuchego wbijania noża, jakby w ludzkie ciało - opowiadał. Po zabójstwie mężczyźni uciekli do Poznania. Zabrali z sobą dwa laptopy, na jednym z nich Łukasz K. napisał list, w którym wziął na siebie całą winę za zbrodnię. 700 zł ze sprzedanych laptopów przekazał kuzynowi. W sprawie Artura P. toczy się przed sądem inny proces za dokonanie rozboju w Hucie. 



Według badania przeprowadzonego przez centrum badania opinii publicznej Barna Group, jedna czwarta Amerykanów za negatywne aspekty wpływu chrześcijan na społeczeństwo uznała: przemoc i podżeganie do nienawiści w imieniu Jezusa Chrystusa, bigoterię, nietolerancję oraz brak miłości dla innych. Na te same aspekty wskazało aż 48% chrześcijan ewangelicznych.
Ponadto, 13% wszystkich ankietowanych skrytykowało chrześcijan za sprzeciwianie się małżeństwom homoseksualnym, a 12% stwierdziło, że kościoły są zbyt zaangażowane w politykę.


 Ustawę - zgłoszoną przez pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania Elżbietę Radziszewską - negatywnie ocenia kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Za przyjęciem ustawy było 392 posłów, przeciwko pięcioro, a czworo wstrzymało się od głosu. 

Ustawa reguluje przepisy unijnych dyrektyw antydyskryminacyjnych, których niepełne wdrożenie zarzucała Polsce KE. Wyznacza ogólne ramy walki z dyskryminacją, a także definiuje sytuacje, w których różnicowanie grup obywateli jest dopuszczalne. 

Zgodnie z zaleceniami UE, ustawa wyznacza organ, który będzie zajmować się monitorowaniem oraz promowaniem zasady równego traktowania. Po rozpatrzeniu kilku innych możliwości zdecydowano, że instytucją tą będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Prace nad ustawą toczyły się od kilku lat, a przeciwko Polsce zostało wszczętych pięć postępowań o niewdrożenie do polskiego systemu prawnego wspólnotowego prawa antydyskryminacyjnego; dwie sprawy trafiły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ostatecznie projekt został skierowany do sejmu przez pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania Elżbietę Radziszewską. 

Ustawę negatywnie ocenia kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, zrzeszonych w Koalicji na Rzecz Równych Szans (m.in. Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja MaMa i Stowarzyszenie Nigdy Więcej). 

Ich zdaniem ustawa w zaproponowanym kształcie nie wzmocni wystarczająco przestrzegania zasady równego traktowania i w niepełny sposób wdroży antydyskryminacyjne dyrektywy UE. W ich ocenie projekt ustawy zawiera błędy merytoryczne, m.in. definicje dyskryminacji są rozbieżne z już obowiązującymi w polskim systemie prawnym przepisami równościowymi, np. w kodeksie pracy, co może prowadzić do rozbieżności w interpretacji prawa przez polskie sądy.


Według kolegi blogera Abiekta w wyborach też biorą lesbijki i geje miedzi innymi: Wiktor Dynarski, wice-prezes Trans-Fuzji, Tomasz Szypuła prezes KPH, Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy Warszawy, czy Krystian Legierski zieloni 2004.

Program Razem Bezpieczniej zapewnia osobom doznającym przemocy ze względu na orientację seksualną niezbędne wsparcie i ma ułatwić zgłaszanie spraw na policję.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.bezpieczniej.kph.org.pl
Kontakt: bezpieczniej@kph.org.pl


Stacja NBC KETK, przeprasza za pytanie czy akceptacja homoseksualizmu doprowadzi do upadku ameryki.  

Anderson Cooper i Ellen DeGeneres, na temat słów członka szkolnego z Arkansas, który krytycznie wypowiada się wobec osób homoseksualny, mówi miedzi innymi że chcę żeby wszyscy lesbijki i geje zabili się. 

Clint McCance powiedział dla Andersona Cooperowi, że rezygnuje z rady szkoły po oburzeniu ludzi za jego słowa sprawie homoseksualistów, Cooper także rozmawiał z rodzicami Ashera Browna, 13-latek, który popełnił samobójstwo w wyniku znęcania się nad nim we wrześniu. Brown rodzice mieli też wiadomość dla McCance. Poniżej video część pierwsza i druga.


 Richard Engel i Rachel Maddow. sprawie DADT badania czy żołnierze są za czy przeciw jawnym gejom i lesbijkom w armii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz