niedziela, 17 października 2010

Anoreksja seksualna

Anoreksja seksualna to brak ochoty na seks i strach przed intymnością. Jej pierwsze symptomy to różnego rodzaju lęki związane ze sferą seksualną i spadek libido.

W tradycyjnej anoreksji chory robi wszystko, żeby nie jeść, w anoreksji związanej ze współżyciem - żeby tylko się nie kochać. Już sama myśl o zbliżeniu jest dla nich koszmarem. Uciekną się do wszystkiego, żeby tylko odroczyć konieczność współżycia. Ze wstydu i uporczywego poczucia winy oszukują partnerów. Symulują migreny, problemy z żołądkiem, zmęczenie.
Jeśli wymówki co chwila się zmieniają i powtarzają ponad miesiąc, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że partner albo ma kogoś innego albo duży problem ze zbliżeniem. Najgorsze, co można wtedy zrobić, to mieć pretensje. Tylko szybka pomoc seksuologa wyprostuje podejście do seksu i po pewnym czasie być może wszystko wróci do normy. Jeśli jednak tej pomocy zabraknie, wtedy związek z anorektykiem seksualnym najprawdopodobniej zakończy się rozpadem. 

Przyczyną jest zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości, kompleksy oraz problemy zawodowe lub emocjonalne. Oziębłość seksualna to często skutek depresji, załamania nerwowego lub stanu permanentnego zmęczenia wywołanego np. przepracowaniem. Czasem jednak źródło choroby leży w molestowaniu, nieudanym związku czy zdeformowanej moralności.


Androlodzy wskazują, że w przypadku mężczyzn cierpiących na anoreksję seksualną wina leży zazwyczaj w przesyceniu obrazami nagich kobiet. Młodzi ludzie bombardowani zewsząd erotyką wykazują zmęczenie seksem. Anorektycy seksualni to w większości "nowocześni" mężczyźni, dorastający w świecie bez tabu, którzy w wieku 25-35 lat nie są w stanie sprostać sytuacjom intymnym. 

Rewolucja seksualna spowodowała, że nie istnieją już tematy tabu, a zafascynowani seksem młodzi ludzie nie mają wystarczającej wiedzy na temat relacji damsko-męskich, niewiele wiedzą o swoim ciele i dorastają bez prawdziwego dojrzewania. Kiedy muszą stworzyć poważny i głęboki związek, kapitulują.
Na anoreksję seksualną cierpi też coraz więcej kobiet. Kobiety cierpiące na anoreksję seksualną to często osoby inteligentne, wrażliwe, ale jednocześnie bardzo skupione na swoim wyglądzie. Wśród przyczyn anoreksji seksualnej kobiet wymienia się depresję, pracoholizm i nastawienie na karierę. Kobiety podatne są na anoreksję seksualną szczególnie w okresie poporodowym, gdy cała uwaga skupia się na dziecku. Także kobiety czujące się niekochane i niedostateczni doceniane łatwo popadają w anoreksję seksualną.

Oziębłość seksualna nie dotyczy w przypadku anoreksji seksualnej jedynie braku zainteresowania odbyciem stosunku, lecz przenosi się też na brak zainteresowania jakimikolwiek praktykami seksualnymi, jak: masturbacja, posiadanie myśli erotycznych, marzeń czy fantazji seksualnych. Takie osoby nie uważają nikogo za postać atrakcyjną seksualnie, a zwłaszcza kogoś, kto mógłby stać się ich partnerem seksualnym, ale jednocześnie też nie odczuwają żadnej frustracji z powodu niemożności puszczenia wodzy swej seksualności.
Aby dokonać oceny, czy stanowi to problem, należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Liczba odbytych przez taką osobę stosunków seksualnych nie stanowi pojedynczego wskaźnika lub tez czynnika determinującego.
Zdarza się również, że źródłem aktualnych problemów są głęboko zakodowane w psychice przykre, traumatyczne przeżycia, związane ze sferą seksualną, które pozostawiły taki właśnie ślad. Zdarza się tak w przypadku karania za wczesnodziecięce zabawy seksualne lub jest efektem molestowania seksualnego w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Takie przypadki zdarzają się również chłopcom.
Inną równie ważną przyczyną może być ukrywanie przed partnerką swoich preferencji seksualnych lub uzależnienia od nietypowych form aktywności seksualnej, o których mężczyzna wstydzi się powiedzieć partnerce. Tło powinien ustalić lekarz.


Jak leczyć anoreksję seksualną? Najważniejsze jest, aby osoby nią dotknięte uświadomiły sobie, że można powrócić do zdrowej sytuacji, zarówno w życiu emocjonalnym, jak i seksualnym. Amerykańscy psycholodzy zapewniają, że pomoc parom, które cierpią wskutek anoreksji seksualnej jednego z partnerów, daje efekty. Terapia polega na tym, że partnerzy na nowo uczą się przeżywać intymność między sobą. A receptą na udany związek jest zdolność do wyrażenia swoich prawdziwych uczuć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz