sobota, 11 września 2021

Rocznica ataku terrorystycznego na Ameryka wspomnienie o Marku Bingham i księdzu Mychal F. Judge oraz inny ofiarach



Rocznica ataku terrorystycznego na Ameryka, wielu zginęło też z społeczności LGBT, miedzy innymi Mark Bingham czy ksiądz Mychal F. Judge, rodzina tęczowa Brandhorst-Gamboa inne ofiary na TheAdvocate.


Mark Bingham (ur. 22 maja 1970 w Phoenix, zginął 11 września 2001 w Shanksville) – amerykański specjalista w zakresie public relations, jedna z ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001.

W Los Gatos, gdzie uczył się do 1988 roku, był kapitanem szkolnej drużyny rugby. Po ukończeniu szkoły w 1988 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był wówczas przewodniczącym stowarzyszenia studentów. W college'u grał w akademickiej drużynie rugby, która w tym czasie dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzowski w 1991 i 1993 roku. Był zawodnikiem o atletycznej budowie: 193 cm i 102 kg. Uprawiał sporty ekstremalne, m.in. brał udział w biegu byków w Pamplonie i skakał do morza z hawajskich skał. Pod koniec lat 90. założył własną firmę The Bingham Group.

Zginął tragicznie w wieku 31 lat na pokładzie samolotu United Airlines, który rozbił się nieopodal Shanksville, kiedy terroryści utracili panowanie nad porwanym Boeingiem. Uważa się, że Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu i tym samym udaremnili zamiar terrorystów. Według relacji matki Marka Binghama – Alice Hoglan – 15 minut przed tragedią syn rozmawiał z nią przez telefon komórkowy, dowiedział się, że dwa samoloty uderzyły w World Trade Center, a kolejny w Pentagon. Sam zaś przekazał matce informację o sytuacji, jaka zaistniała na pokładzie samolotu, którym leciał.

Mychal F. Judge OFM, właściwie Robert Emmet Judge, (ur. 11 maja 1933, zm. 11 września 2001) – duchowny rzymskokatolicki, franciszkanin, kapelan Straży Pożarnej w Nowym Jorku, pierwsza potwierdzona ofiara śmiertelna ataku z 11 września 2001 rok.

W Nowym Jorku Judge był również znany z posługi bezdomnym, głodującym, trzeźwiejącym alkoholikom, ludziom z AIDS, chorym, rannym, cierpiącym, imigrantom, homoseksualistom i wykluczonym z Kościoła.

Któregoś razu na przykład, ofiarował swój zimowy płaszcz bezdomnej kobiecie, komentując później: „Ona potrzebowała tego bardziej niż ja”. Gdy namaszczał mężczyznę umierającego na AIDS, ten zapytał go: „Jak myślisz, czemu Bóg mnie nienawidzi?”. Ojciec Judge podniósł go, ucałował i ukołysał spokojnie w swoich ramionach.

Po śmierci Mychala Judge’a kilku jego przyjaciół i współpracowników ujawniło, że Judge był gejem. Nie miało to jednak wpływu na jego praktyki seksualne, ponieważ jako ksiądz żył w celibacie. Komisarz straży pożarnej, Thomas Von Essen wyznał: „W zasadzie wiedziałem o jego homoseksualizmie, kiedy byłem członkiem Uniformed Firefighters Association. Utrzymywałem to w tajemnicy, jednak on sam wyznał mi to, gdy zostałem komisarzem pięć lat temu. Często był to powód do śmiechu, zwłaszcza, że wiedzieliśmy, jak trudno byłoby to zaakceptować innym strażakom. Uważałem, że był wspaniałym, ciepłym, oddanym człowiekiem, a to, że był gejem nie miało znaczenia.”

Judge był przez wiele lat członkiem organizacji Dignity, która jest katolicką organizacją LGBT postulującą zmiany w nauczaniu o homoseksualizmie w Kościele katolickim W 1986 roku Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała encyklikę Homosexualitatis problema – list do biskupów kościoła katolickiego o duszpasterstwie osób homoseksualnych, w której głosi, że homoseksualizm „stanowi słabszą bądź silniejszą skłonność do postępowania złego z moralnego punktu widzenia”. W odpowiedzi na to, wielu biskupów, w tym Kardynał Joseph O’Connor, arcybiskup Nowego Jorku, zakazało działalności Dignity na terenie ich diecezji. Ojciec Mychal Judge zaprosił wtedy oddział organizacji zajmującej się AIDS do działania w Kościele Świętego Franciszka z Asyżu, który jest zarządzany przez Zakon Braci Mniejszych, częściowo obchodząc w ten sposób zarządzenia arcybiskupa.

Judge nie zgadzał się z oficjalnym nauczaniem Kościoła katolickiego w kwestii homoseksualizmu, mimo że jak wspomniano, z wielu źródeł wiadomo, że mając orientację homoseksualną, sam nie praktykował. Judge często zadawał pytanie: „Czy jest tak dużo miłości w świecie, że możemy sobie pozwolić, by dyskryminować jakiekolwiek jej formy?”(wikipedia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz