środa, 15 września 2021

Met Gala - pojawili się Lil Nas X, Dan Levy, Troye Sivan, Eliot Page, Frank Ocean, Megan Rapino, Mj Rodriguez, Nikkie Tutorials ...


Zazwyczaj Met Gala odbywa się w pierwszy poniedziałek maja, ale w tym roku, w związku z pandemią, została przełożona. Jej termin przypadł na gorący moment między nowojorskim a londyńskim tygodniem mody.

Podobnie jak poprzednie edycje, uroczystość miała miejsce w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż najnowszej wystawy Costume Institute pt. „In America: A Lexicon of Fashion” (z ang. „W Ameryce: Leksykon mody”), która dla szerszej publiczności zostanie otwarta 18 września w Anna Wintour Costume Center. (Vogue.pl)
Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmenka z Partii Demokratycznej pojawiła się na gali w białej sukni z czerwonym napisem "Tax the Rich", czyli "opodatkujcie bogatych". Na gali obecna też była polityczka Carolyn Maloney. Na jej sukni pojawiły się kolory - złoty, fioletowy i biały, nawiązujące do ruchu sufrażystek. Podobnie jak hasło na jej torebce - "ERA YES", czyli "era tak". Na szarfach oplatających sukienkę wyszyto słowa "równe prawa dla kobiet".

Na czerwonym dywanie wojnę patriarchatowi wytoczyła brytyjska aktorka i modelka Cara Delevingne w kreacji od Diora. Artystka założyła białe spodnie i top przypominający kamizelkę kuloodporną z napisem "Peg the patriarchy". Hasło stworzyła w 2015 roku edukatorska seksualna Luna Matatas. Hasło zachęca do odwrócenia tradycyjnego podziału sił i odzyskania przez kobiety kontroli nad własną seksualnością. Słowo "peg" oznacza akt seksualny, w którym role mężczyzny i kobiety są odwrócone. - Chodzi o wzmocnienie roli kobiety, równość płci - wyjaśniła Delevingne podczas imprezy.

Część gwiazd zawarła w swoich kreacjach przesłanie związane z prawami osób LGBT. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej Megan Rapinoe miała na sobie czerwony garnitur, niebieską koszulę w gwiazdki i torebkę z napisem "In gay we trust", które można przetłumaczyć jako "ufamy osobom homosksulanym". Słowa te nawiązują do oficjalnej amerykańskiej dewizy "in Good we trust", czyli "Bogu ufamy".
Aktor Dan Levy zaprezentował się w śmiałej kreacji, inspirowanej sztuką polsko-amerykańskiego artysty LGBT i działacza na rzecz walki z AIDS, Davida Wojnarowicza. Na jego bluzce widniały postacie dwóch całujących się mężczyzn. Yotuberka i charakteryzatorka Nikkie de Jager, znana jako Nikkie Tutorials swoim strojem oddała hołd nieżyjącej już aktywistce i drag qeen Marshie P. Johnson. Kokardę przytrzymująca jej błękitną, syrenią sukienkę zdobił napis "pay it no mind", czyli "nie zwracaj uwagi".

Elliot Page, 34-letni aktor, który w grudniu ubiegłego roku dokonał korekty płci, wystąpił w prostym czarnym garniturze, uzupełniając go zieloną różą wpiętą w butonierkę - było to nawiązanie do symbolu wprowadzonego do obiegu przez Oscara Wilde'a - TVN24


Lil Nas X który przyszedł w sukni, wyskoczył w zbroje, a na koniec w błyszczące body 



Aktor Dan Levy pojawił się na gali stroju zaprojektowany przez Jonathana Andersona, Levy wziął sobie do serca temat „In America: A Lexicon of Fashion” za pomocą stroju, który zawierał odważne i kolorowe zdjęcie dwóch mężczyzn całujących się z przodu, umieszczone na mapie Stany Zjednoczone. 



Piosenkarz Troye Sivan w sukni czarnej pojawił się na dywanie z prostym skórzanym paskiem na ramieniu na lewym bicepsie - podczas wywiadu dla Keke Palmer o sukni mówił, że kiedy myśli o Ameryce, myśli o Nowym Jorku, minimalistyczna, a także czarno-białej. 

Aktor Eliot Page  pojawił się na Met Gali inspirował Oscarem Wilde'em.


Aktorka transpłciowa Mj Rodriguez znana miedzy innymi z serialu Pose.


Odbyła się słynna Met Gala - charytatywne przyjęcie w Metropolitan Museum of Art organizowane przez Annę Wintour, naczelną magazynu Vogue. Jest ona określana jako "święto mody" i jest jednym z najgłośniejszych przyjęć amerykańskiej śmietanki towarzyskiej, gdzie zapraszane są najważniejsze i najjaśniejsze gwiazdy w USA, celebryci, aktorzy, modelki i nie tylko. Tematem tegorocznej gali była moda amerykańska.

Szczególnie jasno błyszczały tam liczne osoby transpłciowe i z szerszego trans*parasola, czarując i prezentując piękno naszej społeczności, tak normatywne, jak i nie. Szyku zadawali:

- Michaela Jaé Rodriguez, aktorka i piosenkarka, znana z roli Bianki w serialu Posé; 
- Elliot Page, światowej sławy aktor filmowy;
- Kim Petras, popularna piosenkarka pop i autorka licznych hitów własnych oraz innych artystów, pochodzaca z Niemiec, od kilku lat zamieszkała w Los Angeles;
- Indya Moore, niebinarna aktorka i modelka znana z roli Angel w Posé; 
- Nikkie de Jager, holenderska influencerka i youtuberka kanału NikkieTutorials, a ostatnio także jedna z osób prowadzących Eurowizję 2021. Jej suknia wprost odwoływała się do stylu Marshy P. Johnson, transpłciowej aktywistki, drag queen i pracownicy seksualnej, która zainicjowała i była jedną z przewodzących Zamieszkom Stonewall w 1969 roku. Na sukni jest motto Marshy "Pay No Mind", czyli "Nie przejmuj się";
- Hunter Shafer, młoda aktorka i modelka, znana z roli Jules w serialu Euforia;
- Valentina Sampaio, brazylijska modelka i aktorka, pierwsza osoba transpłciowa modelująca dla Victoria's Secret.
- Symone, popularna drag queen, zwyciężczyni 13 RuPaul's Drag Race, której stylizacja wprost nawiązywała do looku RuPaula z lat 1990-ych;

Na szczególne wspomnienie zasługuje także cispłciowa Alexandria Ocasio Cortez, progresywna polityczka, kongreswoman, feministka oraz ogromna sojuszniczka osób transpłciowych i innych wykluczanych. Na tym wydarzeniu ociekającym pieniędzmi przepychem i snobizmem miała na sobie suknie z ogromniastym napisem-manifestem "Tax the Rich", czyli "Opodatkować bogatych".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz