poniedziałek, 27 września 2021

Większość Szwajcarów zagłosowała za małżeństwami jednopłciowymi - Jest 30 krajem z równością małżeńską!



64,1 procenta Szwajcarów za umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci - to wynik niedzielnego referendum. Homoseksualne małżeństwa będą miały w tym kraju prawo adoptowania dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa. Organizacja Amnesty International w oświadczeniu zauważa, że zezwolenia na małżeństwa osób tej samej płci to "kamień milowy dla równości".

W Szwajcarii od 14 lat legalne są związki partnerskie, które nie mają jednak pełni praw przysługujących małżeństwom. W niedzielę odbyło się referendum, w którym decydowano o legalizacji małżeństw osób tej samej płci z prawem do adopcji dzieci.

"Za" umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci opowiedziało się w referendum 64,1 procenta Szwajcarów.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi - przekazała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii "Małżeństwo dla wszystkich" ('Marriage for all'). (TVN24)


Droga Szwajcarii do równości była długa mimo sami politycy wielu nadal nie dorośli do równości, obywatele Szwajcarii już dawno zaakceptowali osoby LGBT.

Po referendum w Szwajcarii głosowaniu w 1992 r. homoseksualizm został zdekryminalizowany. W latach 70. komisja ekspertów, kierowana przez profesora prawa karnego z Uniwersytetu Berneńskiego, Hansa Schultza, uznała, że ​​homoseksualizm jest naturalną orientacją, jest tak naturalny jak heteroseksualizm.

Teolodzy, psychiatrzy, prawnicy, wielu byli zgodni. Dlatego uzgodniono, że absurdem jest ustalanie innego wieku dojrzałości płciowej dla homoseksualistów lub zakaz prostytucji homoseksualnej, gdy jest ona dozwolona dla heteroseksualistów. 

Pierwsza debata o legalizację małżeństw jednopłciowy zostały skierowane do kościołów w latach 60. i 70. XX wieku. Pomimo odrzucenia tych żądań, otworzyły się drzwi do dyskusji na temat normalności homoseksualizmu, do idei ewentualnego błogosławienia związków homoseksualnych.

Synod szwajcarskiego kościoła katolickiego z 1972 r. posunął się bardzo daleko w swoim myśleniu na ten temat, chociaż jego decyzje zostały później obalone przez Watykan. Kościoły okazały się bardziej otwarte niż politycy czy policja. Co więcej, tak jest nadal, ponieważ chociaż małżeństwo dla par jednopłciowy nie jest jeszcze dozwolone, niektóre kościoły już błogosławią pary jednopłciowe.

Akceptacja od osób LGBTQ w Szwajcarii ewoluowała niezwykle szybko, szczególnie w dużych miastach. Dziś dwie matki odprowadzają dziecko do przedszkola nie stanowi problemu. Ważną rolę odegrała również szwajcarska telewizja publiczna.

Po przyjęciu związków partnerskich w 2005 r. szybko pojawiły się pozytywne doniesienia o rodzinach tej samej płci. W społeczeństwie obywatelskim sprawy na ogół potoczyły się szybciej niż na poziomie legislacyjnym które wielu nadal ma problem z akceptacją skrócie politycy nadal nie akceptuje, a sami mieszkańcy nie ma problemu podobnie u nas. 

Szwajcaria miała referendum w sprawie równości małżeństw. Odpowiedzialna jest mała grupa fundamentalistów chrześcijański prawicowy. Nie od dziś są przeciwko LGBT też byli przeciwko dekryminalizacji homoseksualizmu w 1992 roku, czy związkom partnerskich. (Swiss info)

Wcześniej kilka tygodni temu Synod Kościoła Starokatolickiego w Szwajcarii (Unia Utrechcka) podjął decyzję dotyczące równości małżeńskiej. Do tej pory Kościół jedynie błogosławił związki osób tej samej płci, teraz oficjalnie zatwierdził małżeństwa dla par jednopłciowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz