Dziś mamy pierwszy dzień w szkole, powrót do szkół nie będzie łatwy nie tylko z powody pandemii, ale nagonki na osoby LGBT. Jak pokazał rok temu raport młodzieży LGBTQ podczas pandemii i nauczania zdalnego nie jest dobrze. Ten rok szkolny szczególnie będzie zły dla dzieciaków LGBTQ, władzę będą dębić wszystko co związane z prawami człowieka, chcą szkołę zrobić fundamentalistyczną jednej religii.
Minister edukacji, który budzi skrajne emocje. Uwielbienie, na przykład ojca Rydzyka i wiernych z rodziny Radia Maryja, i poważne obawy środowisk, które widzą szkołę autonomiczną wobec władz, różnorodną i otwartą na świat. Przemysław Czarnek nie kryje się ze swoim przywiązaniem do katolicyzmu i ultrakonserwatywnymi poglądami. Jego krytycy zarzucają mu wręcz, że dzieli, stygmatyzuje przeciwników i wyklucza. Czarnek już nie raz dowiódł, że swoje poglądy przekuwa w czyny, na przykład pisząc projekt nowego prawa oświatowego, czy prawa o szkolnictwie wyższym. Jaka może być szkoła według wyobrażeń ministra Czarnka - TVN24.
Szkoła Czarnka nie uczy tego, co jest najważniejsze. Nie uczy poszanowania dla ludzkiej wolności i rozumności. Jest szkołą, która próbuje kontrolować i przymuszać, a to są dwa nowotwory, które zjadają proces wychowawczo-edukacyjny - mówi Przemysław Staroń, psycholog, kulturoznawca i były nauczyciel uhonorowany w 2018 roku tytułem Nauczyciel Roku i nominowany do Global Teacher Prize 2020. W tym roku zrezygnował z pracy w szkole. Jest między innymi doradcą do spraw edukacji ruchu Polska 2050. Przemysław Staroń w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Radomirem Czarneckim ocenia pomysły, jakie na reformowanie polskiej szkoły ma obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Cofamy się do społeczeństwa zamkniętego, w którym jednostka się nie liczy, nie ma praw. Jeśli to zrobimy, to wrócimy do czasów Świętej Inkwizycji - mówi Staroń - TVN24
Życzę wiele szczęścia i miłości, wytrwałości, oraz akceptacji uważajcie na siebie gdy macie problem, gdy ktoś was prześladuje, chcecie wyjść z szafy, problem akceptacji możecie napisać wielu organizacji Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Wiara i Tęcza, TransFuzja i lokalne organizacje.
Miłość nie Wyklucza: tysiące dzieci w Polsce ruszyło do szkół. Do szkół, które według raportów Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej nie radzą sobie z homofobią, rasizmem, nierównościami społecznymi i zapewnieniem bezpieczeństwa podopiecznym.
W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom i uczennicom przyjaznej przestrzeni do edukacji i rozwoju. Szkoły wolnej od przemocy. Szkoły wspierającej i reagującej sprawnie na wszelkie przejawy dyskryminacji.
Nauczycielom i nauczycielkom życzymy odwagi w walce ze szkolną agresją, przemocą i dyskryminacją. Wiemy, że ciąży na was wielka presja, a codzienna ciężka praca bywa często niedoceniana. Dlatego chcielibyśmy, aby wasza praca wiązała się z osobistym rozwojem, szkoleniami i treningami, które dadzą wam dobre narzędzia do pracy.
Rodzicom życzymy uwagi i wrażliwości na potrzeby dzieci. Reagujcie, kiedy czujecie, że w szkole dzieje im się krzywda. Mogą się wstydzić, by wam o tym powiedzieć.
Tęczowym rodzicom życzymy tego, co powyżej oraz odwagi w pokazywaniu społeczeństwu, że wasze rodziny niczym się nie różnią od tych nie tęczowych. Dwie mamy lub dwóch ojców – tak samo kochają, tak samo wymagają, tak samo troszczą się i złoszczą. Pamiętajcie, że wykonujecie jedną z najważniejszych prac na rzecz akceptacji osób LGBT+ w Polsce.
“Lekcja równości” - podręcznik przygotowany przez Kampania Przeciw Homofobii.
W 41. rocznicę Sierpnia '80, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, związków i stowarzyszeń nauczycielskich i oświatowych, podpiszą wspólny apel w obronie polskich szkół. W obronie polskich szkół. Prezentacja kampanii "Wolna Szkoła"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz