Pastor ewangelicki: Jestem gotów błogosławić związkom jednopłciowym. Małżeństwo oparte jest na miłości, a więc kiedy dwie osoby publicznie deklarują, że się kochają i chcą spędzić razem życie w miłości i szacunku, to uważam, że małżeństwo w oczach Boga jest zawarte - mówi pastor Michał Jabłoński, proboszcz warszawskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej.
Oni najzwyczajniej nie myślą o sytuacji osób LGBT+, nie zastanawiają się nad tym, że mężczyzna naprawdę może kochać drugiego mężczyznę, a kobieta kobietę. To nie jest sprawa, która bezpośrednio ich dotyka
Nie mogę wypowiadać się w imieniu Kościołów ewangelickich w Polsce. Mogę natomiast powiedzieć, że ja jestem gotowy (na równość małżeńską).
Jako ewangelik twierdzę, że państwo polskie poniosło porażkę, podpisując konkordat z Kościołem rzymsko-katolickim, tym samym pozwalając na to, by religia weszła do szkół.
Sto lat temu w Kościołach protestanckich mówiono głośno, że homoseksualizm jest grzechem. Dzisiaj teologia ewangelicka mówi, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić. To jest właśnie wyjście z dogmatycznego getta.
Jeśli odczytywać księgi w ich kontekście historycznym, socjologicznym i językowym, da się zauważyć, że coś takiego jak homoseksualność w pojęciu biblijnym nie istnieje. Fragmenty tekstu odnoszą się do aktów płciowych między mężczyznami (...) - Gazeta Wyborcza.
Większość wszystkich głównych grup religijnych kościołów w USA opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Ponad sześciu na dziesięciu członków każdej grupy religijnej popiera przepisy o niedyskryminacji. Dodam jedyna instytucja oficjalnie sprzeciwia się jest Rzymski kościół, ale nie wierni tylko biskupi.
Ośmiu na dziesięciu lub więcej żydów Amerykanów (79%), latynoskich katolików (81%), białych protestantów (82%) i niezrzeszonych religijnie Amerykanów (82%) opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Około trzech na czterech czarnych protestantów (73%), inni kolorowi katolicy (74%), biali katolicy (77%) i mormoni (78%) opowiadają się za ochroną. Protestanci czarni (72%) i latynoscy protestanci (68%) nieco rzadziej opowiadają się za zabezpieczeniami przed dyskryminacją. Biali ewangelicy protestanci (62%) najrzadziej opowiadają się za prawami o niedyskryminacji, które chronią Amerykanów LGBT.
Dodam jeszcze inne badania z października 2020 które pokazują większość chrześcijan wspiera równość małżeńską.
70% Amerykanów popiera małżeństwa osób tej samej płci, według 11. corocznego badania American Values Survey. Wyniki opublikowane badania pokazują, że zaledwie 28 procent respondentów sprzeciwia się prawu par homoseksualnych do zawierania małżeństw.
Poparcie przekroczyło polityczne podziały, tradycyjnie większość Demokratów (80%) i osób niezależnych (76%) popiera małżeństwa osób tej samej płci, ale popiera 50% Republikanów, według sondażu przeprowadzonego przez Public Religion Research Institute (PRRI) we współpracy z Brookings Institution.
Większość głównych wyznań religijnych również popiera równość małżeństw, w tym biali protestanci (79%), latynoscy katolicy (78%), religijni niechrześcijanie (72%) latynoscy protestanci (68%), biali katolicy (67%), afroamerykanie Protestanci (57 proc.) I inne wyznania chrześcijańskie (56 proc.).
Biali ewangelicy wyróżniają się jako jedyna denominacja chrześcijańska, w której większość sprzeciwiała się małżeństwom osób tej samej płci, 63% do 34%. Poparcie zmniejszyło się w tej grupie, według PRRI, wcześniej 41 procent białych ewangelików popierało małżeństwa homoseksualne w badaniu z 2019 r. (NBC News)
Sekretarz transportu USA Pete Buttigieg ogłosił, że on i jego mąż Chasten zostali rodzicami. Pete wiele razy powtarzał, że jego wiara w Boga jest kluczową częścią jego tożsamości. Ślub, jako otwarty gej, wziął ze swoim mężem w kościele episkopalnym❤️ https://t.co/3OaJMZ6isRpic.twitter.com/IWdbDKqP6t
Dziś karta z historii w 2017 roku - Parlament Malty uchwalił równość małżeństw. 90% mieszkańców Malty to katolicy, a religia katolicka jest oficjalną religią państwową. Mamy nadzieję Polska najbliższy lat uchwali równość małżeństw Już Czas!❤️https://t.co/ZpcyhAkqmD
Nabożeństwo tęczowe - kazanie ks. Roman Pracki z roku 2021.
Dodam od siebie Tom Bridegroom i jego historia co powoduje brak legalizacji związków jednopłciowy.
Andrzej Piaseczny - Miłość
10 maja sześć par tej samej płci zostało pobłogosławionych w kościele katolickim św. Jana w Kolonii, wbrew Watykanowi, który twierdzi, że księża nie mogą błogosławić tego typu związków. W ocenie Stolicy Apostolskiej tylko małżeństwo kobiety i mężczyzny to część bożego planu, polegającego na tworzeniu nowego życia.
Śluby jednopłciowe kościelne
W USA, który jest podzielony kraj na długą listę kwestii kulturowych i społecznych, akceptacja małżeństw jednopłciowy jest niezwykłym wyjątkiem, gdzie obecnie liberałów i konserwatystów łączy poparcie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz