wtorek, 18 maja 2021

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii obchodziliśmy 17 maja



Dzisiaj społeczność osób LGBT+ na całym świecie świętuje Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii, Interfobii i Bifobii (IDAHOBIT)! IDAHOBIT po raz pierwszy obchodzilłyśmy w 2005 roku, a ustanowiony został jako upamiętnienie wykreślenia homoseksualności z ICD, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób - miało to miejsce dokładnie 17 maja 1990 roku.

Od tamtej niezwykle ważnej dla osób LGBT+ daty minęło właśnie 31 lat, jednak w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, osoby niecispłciowe i nieheteroseksualne nie są uznawane za równych i równe. Właśnie dzisiaj został opublikowany raport ILGA Europe, w którym po raz kolejny Polska zajęła “zaszczytne” ostatnie miejsce w rankingu krajów przyjaznych osobom LGBT+. W rankingu ogólnoeuropejskim wszystkich 49 krajów - miejsce siódme od końca.

Trwająca od lat nagonka na osoby LGBT+ zbiera swoje żniwo. Ostatnimi czasy nabrała nowego charakteru, biorąc na celownik osoby niecispłciowe - być może obiły się Wam o uszy określenia takie jak “TERF” czy “FART”. Nigdy nie było i nie będzie naszej zgody na transfobiczne i enbyfobiczne komentarze. W żadnych przestrzeniach, ale zwłaszcza w feminizmie i w społeczności osób LGBT+, nie ma miejsca na transfobię i enbyfobię.

Drogie TERFy, wiemy że to czytacie. Wiemy, że udostępniacie między sobą nie tylko nasze posty, pokazując jak bardzo jesteście rzekomo prześladowane, cenzurowane. Jako część społeczności osób queerowych dołożymy wszelkich starań, żeby Wasze fantazje o spychaniu Waszych głosów na margines stały się prawdą - bo co najwyżej tam jest miejsce nienawistnych poglądów.

Drogie osoby LGBT+, ten dzień jest jednak przede wszystkim o Was. Jako społeczność wiele przeszłyśmy i równie wiele jeszcze wyzwań przed nami, ale też właśnie jako społeczności osób queerowych nauczyliśmy się jak mało kto radzić sobie z queerfobią, nienawiścią, i uprzedzeniami. Wspólnie uczymy się akceptacji dla różnorodności, szukania własnych pomysłów na życie i dróg którymi chcemy podążać, nowych sposobów wyrażania tego, kim jesteśmy.

Chcemy, żeby ten dzień był radosnym świętowaniem i celebracją naszego bycia razem i wspólnego budowania lepszego świata dla naszej społeczności - w każdy inny dzień mierzymy się z szarą rzeczywistością - dlatego w ramach tegorocznego IDAHOBIT przygotowaliłyśmy hitową listę ośmiu wybranych rzeczy, których uczy nas kultura queerowa. 


Ponad 120 pracowników LGBTI Grupy Volkswagen i jej marek samochodowy uczciło IDAHOBIT 2021. Poprzez kampanię #OutAtWorkVWgroup chcą wysłać pozytywny i mocny sygnał na rzecz różnorodności oraz pokazać, jak barwna i różnorodna jest silna grupa samochodowa. Uczestnicy kampanii pracują w różnych markach i firmach grupowych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Polsce, Hiszpanii, USA, Kanadzie, Brazylii i Argentynie.


W kolejnym odcinku "Onet Rano." gościem Iwony Kutyny byli Paweł Nowak - Autor książki „Most Ikara” i dr Michał Bilewicz - Psycholog, Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Rozmowa dotyczyła uprzedzeń do ludzi m.in. o odmiennej orientacji seksualnej, nawiązując do Dnia Przeciwko Homofobii. 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz